http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Πανηγύρια στον Αμυγδαλεώνα, 2ος ο Μακεδονικός
Sunday, 21 April 2019 14:15

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Πανηγύρια στον Αμυγδαλεώνα, 2ος ο Μακεδονικός

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα οργάνωσε γιορτή για την επιστροφή στην Α΄ κατηγορία ΕΠΣ Καβάλας. Ο Μακεδονικός Αμισιανών πέρασε με 1-4 από το Κωτσάλου και κατέκτησε την 2η θέση της κατάταξης στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Με νίκες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους η Ασπίδα Πολυστύλου και ο Άρης Πρίνου, ισοπαλία σε Αμυγδαλεώνα και Καλλιράχη. Αναλυτικά:

Δόξα Αμυγδαλεώνα-ΠΑΟΚ Καβάλας: 1-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στον αγώνα γιορτή της τελευταίας αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και το ματς έληξε ισόπαλο με 1-1. Για την ιστορία, το γκολ των πρωταθλητών πέτυχε ο Αρμ. Αρακελιάν που μάλιστα το αφιέρωσε στον αδικοχαμένο αδελφό του, Αλέξανδρο. Για τον ΠΑΟΚ σκόραρε ο Κυριακίδης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Πριν την σέντρα του αγώνα, ο πρόεδρος της ΕΠΣ Καβάλας Μιχάλης Παπαδόπουλος απένειμε το τρόπαιο στον αρχηγό της Δόξας, Ζώη Αβραμίδη και το… κυρίως μενού της φιέστας το γεύτηκαν όλοι, ομάδα και φίλαθλοι, σαν μια παρέα μετά την λήξη της αναμέτρησης. Το… μπουγέλο, οι σαμπάνιες και τα σουβλάκια είχαν την τιμητική τους.  (Φωτογραφία: kavalapoint.gr)

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β-Μακεδονικός Αμισιανών  1-4

Ο Μακεδονικός Αμισιανών κατέκτησε το «διπλό», με 1-4, στο Κωτσάλου  στη κόντρα με την ανανεωμένη Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και τυπικά είναι στην 2η θέση της τελικής κατάταξης του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι, που τερμάτισαν στην 5η θέση, προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με γκολ του Ξυλούδη (1-0) και αυτό ήταν το σκορ του αγώνα. Στο 60 ο Κεχαγιάς ισοφάρισε σε 1-1, ο Λόλακας έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2 και ο Βαμβακίδης με δύο τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ασπίδα Πολυστύλου-Ελπίδες Καβάλας  4-0

Η Ασπίδα Πολυστύλου κατέκτησε τη νίκη, με 4-0, επί των Ελπίδων Καβάλας στο φινάλε του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά από ένα ανοικτό παιχνίδι με φάσεις εκατέρωθεν. Στο 22ο λεπτό ο Δόνος έκανε το 1-0 και στο 35 ο Σαμαράς είχε δοκάρι. Στο 60 ο Αθ. Παπαδόπουλος έκανε το 2-0, στο 65 ο Τζιμπιτζίδης με ωραίο σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και στο 72 ο Αθ. Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Ζυγού: 1-1

Πολύτιμη εκτός έδρας ισοπαλία για τον Άρη Ζυγού που τερμάτισε στην 7η θέση της κατάταξης του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 60 ο Κρόκος έκανε το 0-1 και στο 65 ο Μετάνι ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Άγιος Λουκάς-Άρης Πρίνου: 1-3

Ο Άρης Πρίνου ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας, με 1-3 επί του Αγίου Λουκά στο Κωτσάλου και τερμάτισε στην 4η θέση της κατάταξης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 43ο λεπτό, 0-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 55 ο Μανασόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 και ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα για τον Άρη, για το τελικό 1-3. Για τους νικητές δύο γκολ πέτυχε ο Εραλ. Μπούικου και ένα ο Ρονάλντο.