http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εκτός έδρας νίκες για Ακροβούνι, Ελευθερές και Παγγαίο
Sunday, 08 September 2019 18:31

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εκτός έδρας νίκες για Ακροβούνι, Ελευθερές και Παγγαίο

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας το Βυζάντιο, ο ΑΣ Παγγαίο, η Ασπίδα Πολυστύλου, ο Ατρόμητος Ακροβουνίου, ο Μακεδονικός Αμισιανών και ο Κεραυνός Ελευθερών. Αναβολή, λόγω γαστρεντερίτιδας, στο Παλαιοχώρι. Ρεπό είχε ο Μ.Α. Φιλίππων.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος- Ελπίδες Καβάλας:  4-0

Το Βυζάντιο ξεκίνησε με το δεξί, με 4-0 επί των Ελπίδων Καβάλας, τις  υποχρεώσεις του στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ του Τσότρα και του Αν. Δημητριάδη. Ο Βασιλειάδης πέτυχε άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη για το τελικό 4-0.

ΑΕ Πιερέων 2004-Α.Σ. Παγγαίο:  2-3

Ο ΑΣ Παγγαίο πέρασε, με 2-3, από το Μελισσοκομείο και την κόντρα με την ΑΕ Πιερέων 2004 με ολική ανατροπή στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μέρος. Το 1-0 έκανε ο Τσολάκης και το 2-0 ο Τσιρίδης μετά από ωραία μπαλιά του Τσολάκη. Η αποβολή του Γ. Παπαδόπουλου στο 42ο λεπτό με 2η κίτρινη κάρτα ήταν μοιραία για τη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα έκαναν αρχικά το 2-1 με τον Μυλωθρίδη και στη συνέχεια το 2-2 με τον Δημητρακούδη. Ο Μυλωθρίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 2-3. Στο 82 ο ΑΣ Παγγαίο έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δημητρίου με 2η κίτρινη κάρτα.

**Η διοίκηση του ΑΣ Παγγαίο ανακοίνωσε και την απόκτηση του Σάκη Πετρόπουλου. Ο έμπειρος επιθετικός ουσιαστικά επιστρέφει στην ομάδα με την οποία διέπρεψε στο σκοράρισμα. Θα θυμίσουμε πως αρχικά είχε συμφωνήσει να αγωνιστεί στο Ναζιανζό Ν. Καρβάλης.

Κεραυνός Κρηνίδων-Κεραυνός Ελευθερών:  1-4

Ο Κεραυνός Ελευθερών κατέκτησε το «διπλό», με 1-4, στο γήπεδο των Κρηνίδων στην κόντρα με το συνονόματο του τοπικό σύλλογο με ολική ανατροπή στην επανάληψη και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην σεζόν. Ο Γεωργιάδης έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 48 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Κωνσταντάρας για το 1-1. Στο 51 ο Μπένας έκανε την ανατροπή για το 1-2 και λίγο μετά ο Κωνσταντάρας ξαναχτύπησε για το 1-3. Ο Βαμβακίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Μακεδονικός Αμισιανών-Α.Ο. Κάρυανης:  2-0

Ο Μακεδονικός Αμισιανών είχε την υπεροχή επί του ΑΟ Κάρυανης και πήρε τη νίκη με 2-0 στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 38 ο Σπίνος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 63 ο Καστράνης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του στην περιοχή, στην εκτέλεση πήγε ο Λόλακας για το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε και ο αμυντικός των φιλοξενούμενων.

Ασπίδα Πολυστύλου-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα  2-0

Η Ασπίδα Πολυστύλου ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας, με 2-0 επί του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα αλλά και καλές φάσεις εκατέρωθεν. Στο 30ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαρίμη, ο Σουρανάκης έκανε το 1-0. Στο 60 ο Ταξίδης σε αντεπίθεση, με πλασέ εκτός περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι.

Α.Ο. Ποταμιάς-Ατρόμητος Ακροβουνίου    0-2

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου ήταν πιο απειλητικός στην έδρα της Ποταμιάς στην κόντρα της πρεμιέρας του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με την τοπική ομάδα και κατάφερε να πάρει το «διπλό» με 0-2. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα χαμένο τετ-α-τετ με τον Σαουλίδη στο 30ο λεπτό και ένα σουτ του Αμιάδη που κατέληξε άουτ στο 41΄. Στο 49 διαγώνιο σουτ του Τουμπαρίδη, η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λαζαρίδης έκανε το 0-1. Στο 76 ο Λαζαρίδης σε κενή εστία σκόραρε για το 0-2 και λίγο μετά ο Αμιάδης κέρδισε τις κόντρες με τον τερματοφύλακα όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

**Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία του  Τζόλα.