http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Γιορτή ανόδου για την Κεραμωτή
Sunday, 21 April 2019 13:27

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Γιορτή ανόδου για την Κεραμωτή

Στην Κεραμωτή γιορτάζουν για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια της ΕΠΣ Καβάλας, στην 2η θέση ο Απόλλων Χρυσοχωρίου. Με νίκες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, ο Ποσειδών Καβάλας, ο Μαίανδρος Γέροντα, ο ΑΟ Ποταμιάς, ο Πανιώνιος Ξεριά, εξάρα για τον Ποντιακό. Αναλυτικά:

Κεραμωτή-Αίας Παναγίας: 4-0

Η πρωταθλήτρια Κεραμωτή είχε ετοιμάσει τη δική της  γιορτή για να γιορτάσει την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια της  ΕΠΣ Καβάλας. Αρχικά, κέρδισε με 4-0 τον Αίαντα Παναγίας στο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, και στη συνέχεια ο δήμαρχος Νέστου Βαγγέλης Τσομπανόπουλος έκανε την απονομή του Κυπέλλου στον αρχηγό της ομάδας. Τα μετάλλια απένειμε το μέλος του Δ.Σ. της ΕΠΣ Καβάλας Γιώργος Σουφλέρης, παρών ήταν επίσης ο γραμματέας της Ένωσης Χρόνης Γαϊτατζής. Ακολούθησε τραπέζι, με νόστιμα εδέσματα για όλους τους παραβρισκόμενους.

Για την ιστορία, το ημίχρονο της συνάντησης έληξε με 4-0 και αυτό έμελλε να είναι και το σκορ του αγώνα. Τα γκολ πέτυχαν οι Παυλακάκης, Μουλάι Ρ., Θεοδωρίδης και ένας ήταν αυτογκόλ.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Ποσειδών: 0-2

Σε ένα χαλαρό ματς ο Απόλλων Χρυσοχωρίου και ο Ποσειδώνας παρατάχθηκαν με αρκετούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεση τους και η ομάδα της Καβάλας τελείωσε τη σεζόν με «διπλό» με 0-2 κατακτώντας την 4η θέση στην κατάταξη. Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου από την προηγούμενη εβδομάδα είχε… καπαρώσει την 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55' ο Κοζανίδης έκανε σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό και κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1, που ήταν το πρώτο αλλά και εξαιρετικό γκολ για τον πολύπειρο αμυντικό του Ποσειδώνα. Στο 80' από πάσα του Γρηγόρη Γραμματικόπουλου ο Καργιανιώτης έφυγε στην αντεπίθεση και με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Θα σημειώσουμε πως ο Ποσειδώνα παρατάχθηκε με 12 παίκτες και με τερματοφύλακα τον αριστερό μπακ, Μαρούδα.

Μαίανδρος Γέροντα-Ατρόμητος Λεκάνης: 3-1

Ο Μαίανδρος Γέροντα κέρδισε με 3-1 τον Ατρόμητο Λεκάνης στο φινάλε της σεζόν και όλοι έμειναν σε τραπέζι μετά την λήξη της αναμέτρησης. Ο Ματέο Λόρα έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και έτσι έληξε το ημίχρονο. Ο Δ. Ράδος έκανε το 2-0, ο Δ. Γενετίδης μείωσε σε 2-1 και ο Ματέο Λόρα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Πανιώνιος Ξεριά-Μυρμιδόνες Καβάλας:  4-0

Ο Πανιώνιος Ξεριά επιβλήθηκε με 4-0 των Μυρμιδόνων για την τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους γηπεδούχους να έχουν δύο δοκάρια με τον Μπαργκάν. Στην επανάληψη ο Δ. Μαρκάκης πέτυχε χατ-τρι (55ο, 70ο και 82ο λεπτό) και ο Σαββίδης είχε σκοράρει για το 3-0.

Α.Ο. Ποταμιάς -Μακεδονικός Αγιάσματος: 3-0

Φινάλε με νίκη για τον ΑΟ Ποταμιάς στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με 3-0 επί του -ιδιαίτερα ανταγωνιστικού στην επανεμφάνισή του -Μακεδονικού Αγιάσματος. Στο 10ο λεπτό ο Αιμ. Κόλλα με γυριστό σουτ έκανε το 1-0. Στο 70 ατομική προσπάθεια του Ν. Πασχάλη, έσπασε στον Καζάρα και αυτός με σουτ έκανε το 2-0. Στο 80 σέντρα του Αν. Κόλλα, κεφαλιά του Αιμ. Κόλλα για το τελικό 3-0.

Μετά την λήξη του αγώνα, ο γενικός αρχηγός του ΑΟ Ποταμιάς Νίκος Ηλιόπουλος απένειμε το χρυσό παπούτσι στον Αιμίλιο Κόλλα, που είναι ο πρώτος σκόρερ του συλλόγου στην φετινή σεζόν με 12 τέρματα. Παράλληλα, θα απονεμηθούν σε επόμενη εκδήλωση του συλλόγου πλακέτες στον Γιάννη Προδρόμου, τον Τέλη Οικονόμου και τον Κώστα Σπυριάδη ως επιβράβευση για τις περισσότερες συμμετοχές σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Το αναμνηστικό του πρώτου σκόρερ αλλά και οι πλακέτες είναι χορηγία του σουβλατζίδικου «Τα Κτούκια».

Ακολούθως, σύσσωμη η ομάδα βρέθηκε στο εστιατόριο «Grill Χρήστος» για δείπνο. Το φαγητό ήταν κέρασμα του εστιάτορα Χρήστου Εμμανουήλ και τα ποτά της διοίκησης. Ιδιαίτερες ευχαριστίες προς τους επιχειρηματίες και τους φιλάθλους για την αμέριστη συμπαράσταση.

Ποντιακός Ποντολιβάδου -Φάρος Μαριών: 6-1

Τόσο ο Ποντιακός όσο και ο Φάρος Μαριών αποχαιρέτησαν την Β΄ κατηγορία. Στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Ποντολίβαδο, στο φινάλε της σεζόν, οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τη νίκη με το ευρύ 6-1. Ο Φάρος προηγήθηκε από το 20ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρίνου και το 0-1 έμεινε μέχρι το 60ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και έφτασαν σε… έξι τέρματα. Για την ιστορία, δύο γκολ πέτυχε ο Θεοχαρίδης, ένα ο Γ. Κανταϊδης, ένα ο Σίμου, ένα ο Εμμανουηλίδης και ένα ήταν αυτογκόλ.