http Β΄ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Φιέστα στο Ορφάνι, 2ος ο Αστέρας Φωλιάς
Saturday, 20 April 2019 18:52

Β΄ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Φιέστα στο Ορφάνι, 2ος ο Αστέρας Φωλιάς

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Γιορτή στήθηκε στο Ορφάνι για την κατάκτηση του τίτλου στον 3ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Ο Αστέρας Φωλιάς κατέκτησε την 2η θέση στην κατάταξη μετά το 1-1 επί του Ατρόμητου Ακροβουνίου που ανανέωσε τη συμμετοχή στην Β΄ κατηγορία.

«Διπλό» για τον Κεραυνό Ελευθερών, επτάρα για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, χορταστική ισοπαλία στο Παλαιοχώρι. Ρεπό είχε στο φινάλε της σεζόν η ΑΕ Πιερέων 2004. Αναλυτικά:

Μ.Α. Ορφανίου-Α.Ο.Ελαιοχωρίου: 2-0

Στο Ορφάνι γιορτάζουν για την επιστροφή, μετά από αρκετά άκαρπα χρόνια, στην Α΄ κατηγορία  ΕΠΣ Καβάλας. Ο Μέγας υποδέχθηκε τον ΑΟ Ελαιοχωρίου, κέρδισε με 2-0 με τέρματα από τον Γ. Κουκούτση και τον Ζαχαριάδη και στο φινάλε ξεκίνησε το… γλέντι. Ο πρόεδρος της ΕΠΣ Καβάλας, Μιχάλης Παπαδόπουλος απένειμε το Κύπελλο στον αρχηγό του Μέγα και ο πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Χρήστος Παρασκευάς απένειμε τα μετάλλια. Στη συνέχεια το… γλέντι μεταφέρθηκε στην αυλή του χωριού όπου είχε σουβλάκια για όλους και λίρα!!!

Επιπλέον, η διοίκηση του Μέγα βράβευσε τον Παύλο Κοψαχείλη για την πολυετή προσφορά του στο σύλλογο.

Αστέρας Φωλιάς-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 1-1

Ο Αστέρας Φωλιάς υποδέχθηκε τον Ατρόμητο Ακροβουνίου στο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι στο φινάλε του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 1-1. Η ομάδα της Φωλιάς κατέκτησε την 2η θέση στην κατάταξη που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου και ο Ατρόμητος παρέμεινε στα σαλόνια της Β΄ κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με κεφαλιά του Σταματάκη, 0-1. Στο 90 ο Φοριάρης διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και ζήτησαν και ένα πέναλτι.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας -Α.Ο. Κάρυανης: 3-3

Χορταστική ισοπαλία, με 3-3, στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου στην κόντρα της τελευταίας αγωνιστικής μεταξύ της τοπικής Ένωσης και του ΑΟ Κάριανης. Ο Πολίσι, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, έπαιξε το 1-2 με τον  Καστανίδη και άνοιξε το σκορ, 0-1. Ο Χατζηανδρέου σκόραρε για το 0-2 και στο 35 ο Ζέκια μείωσε σε 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Καστανίδης ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Ο Δημητρακούδης, από ασίστ του Κεχαγιά, μείωσε σε 2-3. Ο Ζέκια, μετά από νέα ασίστ του Κεχαγιά, διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλά νεαρά πρόσωπα στον αγωνιστικό χώρο. Ενδεικτικό είναι ότι ο ΑΟ Κάριανης ξεκίνησε με έξι μικρούς και τελείωσε με πέντε το ματς.

Βυζάντιο-Κεραυνός Ελευθερών: 0-3

Ο Κεραυνός Ελευθερών πέρασε με 0-3 από το Κοκκινόχωμα και το ματς με το Βυζάντιο και κατέκτησε την 3η θέση στην τελική κατάταξη του 3ου ομίλου της  Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με γκολ του Γ. Κωνσταντάρα. Στο 70 ο Γ. Κωνσταντάρας έκανε το 0-2 και ο Γοργίας διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Α.Σ. Παγγαίο: 7-2

Φινάλε με ευρεία νίκη για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 7-2 επί του ΑΣ Παγγαίο.  Στο πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 4-0 με γκολ από τους Σπανδωνίδη, Τσαρούχα, Πουρσαϊτίδη και Φέρκο. Το ημίχρονο έληξε με 4-1 και στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα της Νικήσιανης μείωσε σε 4-2. Στη συνέχεια οι Σπανδωνίδης, Πουρσαϊτίδης και Φακίδης διαμόρφωσαν το τελικό 7-2. Για τον ΑΣ Παγγαίο σκόραραν ο Ξινίδης και ο Δημόπουλος.