http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Με νίκες συνέχισαν Δόξα Αμυγδαλεώνα, Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄, Ηρακλής και Άρης Ζυγού
Sunday, 03 March 2019 18:45

Ο πρωτοπόρος του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, Μακεδονικός Αμισιανών, είχε ρεπό στην 17η αγωνιστική και όσοι τον… κυνηγούν (Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄, Δόξα Αμυγδαλεώνα και Ηρακλής Καβάλας) συνέχισαν με νίκες. «Διπλό» με πεντάρα για τον  Άρη Ζυγού. Λευκή ισοπαλία στην Καλλιράχη. Αναλυτικά:

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β-Άρης Πρίνου: 3-2

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ λύγισε, με 3-2, την αντίσταση του Άρη Πρίνου στο ματς της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 5ο μόλις λεπτό σουτ του Κορδήστη απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 18 σέντρα του Φάλκου, ο Κορδήστη στόπαρε ωραία τη μπάλα με το στήθος και έκανε σουτ στο δεξί γάμα, 1-0. Στο 25 φάουλ του Βλαχογιάννη στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά κεφαλιά του Ξυλούδη πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 45 σέντρα του Ντελμεκούρα, κεφαλιά του Βλαχογιάννη δοκάρι και άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη, μετά και τις δύο αλλαγές που έκαναν στο ημίχρονο και στο 55 σέντρα του Μπούικου, και ο Ρονάλντο Ντ. κρέμασε τον τερματοφύλακα για το 1-1.

Στο 65 σε αντεπίθεση ο Κορδήστη έκανε σουτ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά ο ίδιος σκόραρε για το 2-1. Στο 70 σουτ του Κορδήστη, απόκρουση του τερματοφύλακα και στην επαναφορά ο Βλαχογιάννης έκανε το 3-1. Στο 75 φάουλ έξω από την περιοχή του Τ. Παπαδόπουλου, η μπάλα πέρασε ξυστά από το τείχος και κατέληξε στα δίκτυα, 3-2. Στη συνέχεια, ο Άρης Πρίνου πίεσε για την ισοφάριση και σε αντεπιθέσεις οι γηπεδούχοι είχαν 4 χαμένα τετ-α-τετ. Στο 80 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δημητρίου με 2η κίτρινη κάρτα.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Ελπίδες Καβάλας: 1-0

Στόχο επετεύχθη για την Δόξα Αμυγδαλεώνα. Επέστρεψε σ τις νίκες, με 1-0 με αντίπαλο τις Ελπίδες Καβάλας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Γ. Κοπανάκης μετρούσε αρκετές βασικές απουσίες, παρέταξε νεανικό σχήμα με τέσσερις παίκτες γεννημένους το 2003 και δικαιώθηκε από την εξέλιξη του ματς. Το γκολ πέτυχε στο 30ο λεπτό ο Γ. Χαζαρίδης –γεννημένος το 2002-με πλασέ μετά από συνεργασία με τους Μακατασίδη και  Τσιτσόπουλο.

Η Δόξα είχε κι δύο δοκάρια ενώ δύο φορές ο τερματοφύλακας των Ελπίδων έβγαλε φάσεις πάνω από την γραμμή.

Ηρακλής Καβάλας-Ασπίδα Πολυστύλου: 2-0

Άλλη μια νίκη για τον Ηρακλή Καβάλας που πλησιάζει στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης. Για την 17η αγωνιστική υποδέχθηκε την Ασπίδα Πολυστύλου και πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο και δυνατό και έληξε με 1-0 με γκολ του Αντωνιάδη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και στο 70 ο Πελτέκης έκανε το 2-0. Στο 81 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για ακυρωθέν γκολ και στο 87 για χέρι που δεν δόθηκε πέναλτι.

Ανακοίνωση ΑΣΠΙΣ ΠΟΛΥΣΤΥΛΟΥ

Η διοίκηση της Ασπίδας Πολυστύλου μας απέστειλε την κάτωθι λιτή ανακοίνωση μετά την λήξη του αγώνα με τον Ηρακλή Καβάλας: «Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη...Παύει  να είναι σύμπτωση...Καληνύχτα...»

Κεραυνός Καλλιράχης-ΠΑΟΚ:  0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι του Κεραυνού Καλλιράχης με τον ΠΑΟΚ για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, που έγινε παρουσία πολλών φιλάθλων. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, είχαν δύο-τρεις καλές στιγμές. Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη όμως την μεγάλη ευκαιρία την είχε ο Κεραυνός στο 85 με δοκάρι του Τζανετή. Επίσης, στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι πάνω στον Αβντίου όμως ο Μαλέας έδειξε «παίζεται».  Αξίζει να σημειώσουμε πως το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει καθώς καθυστέρησε να φτάσει στο γήπεδο ο γιατρός.

Άγιος Λουκάς-Άρης Ζυγού:   0-5

Ο Άρης Ζυγού κατέκτησε πολύτιμο «διπλό», με 0-5, από το Κωτσάλου και την κόντρα της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον Άγιο Λουκά. Ο Ευθυμίου έκανε το 0-1, ο Αβραμίδης το 0-2 και ο Ευθυμίου το 0-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Μιχαηλίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-4 και ο Κρόκος διαμόρφωσε το τελικό 0-5.