http Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Αγγλικό σκορ στο Ορφάνι, «διπλά» για Κάριανη και Παλαιοχώρι
Sunday, 03 March 2019 18:34

Αγγλικό σκορ στο Ορφάνι (6-3 επί του Ακροβουνίου) για την 17η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Πολύτιμα «διπλά» για την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας και τον ΑΟ Κάριανης. Λευκή ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι στη Φωλιά, ισοπαλία και στον Άγιο Ανδρέα. Αναλυτικά:

Μ.Α. Ορφανίου-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 6-3

Αγγλικό σκορ, 6-3, στο γήπεδο του Ορφανίου στην κόντρα του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου και του Ατρόμητου Ακροβουνίου για την 17η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το σκορ ήταν στο 3-3 μέχρι το 75ο λεπτό και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ τους 6-3. Στο 20ο λεπτό ο Καμτσικλής έκανε το 1-0 και οι παίκτες του Ορφανίου είχαν και άλλες ευκαιρίες για να μεγαλώσουν τη διαφορά. Στο 45 ο Ζιαρίμης, από στημένο, ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 50 ο Τσιφτελίδης έκανε το 2-1 και στο 55 ο Ζαχαριάδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-1. Η απάντηση ήρθε λίγα λεπτά μετά με εκτέλεση φάουλ του Γ. Σαουλίδη, 3-2. Στο 75 ο Κ. Σαουλίδης ισοφάρισε σε 3-3. Στο 78 το Ορφάνι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κλ. Μαλουτά, υπό έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του Ατρόμητου. Στην εκτέλεση πήγε ο Παλληκαράς για το 4-3. Στο 83 ο Λόλη ανέβασε τον δείκτη στο 5-3 και στο 87 ο Γιάννα διαμόρφωσε το τελικό 6-3.

**Η διοίκηση του Ατρόμητου Ακροβουνίου εξέφρασε σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του Αναγνωστόπουλου, για το πέναλτι που έδωσε μετά το 3-3 αλλά και τη συμπεριφορά του. Παράλληλα, εξέφρασε παράπονα από τη συμπεριφορά του παράγοντα του ΜΑ Ορφανίου που καθόταν στον πάγκο.

Αστέρας Φωλιάς-Κεραυνός Ελευθερών: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Φωλιάς μεταξύ του Αστέρα και του Κεραυνού Ελευθερών στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη, οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές, ο Κεραυνός άλλες τόσες και όπως πήγε θα κέρδιζε αυτός που θα έκανε… λάθος. Πολλοί οι φίλαθλοι στην κερκίδα που έδωσαν τον δικό τους τόνο.

Βυζάντιο-Α.Ο. Κάρυανης: 0-1

Ο ΑΟ Κάριανης πήρε πολύτιμο «διπλό», με 0-1, στο Κοκκινόχωμα με αντίπαλο το Βυζάντιο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, οι γηπεδούχοι –που παρουσιάστηκαν αγνώριστοι σε  σχέση με το προηγούμενο ματς- είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 15ο λεπτό να προηγηθούν και στο 30 προσπάθεια του Κουτσογιάννη απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Βυζαντίου. Στην επανάληψη, η Κάριανη μπήκε καλύτερα και στο 66 ο Καστανίδης έκανε το 0-1. Ο Ότσος και ο Μανώλκας έχασαν επίσης ευκαιρίες για να σκοράρουν.

ΑΕ Πιερέων 2004-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 0-1

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» με 0-1 στο Μελισσοκομείο στην κόντρα της 17ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με την ΑΕ Πιερέων 2004. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 43ο λεπτό της συνάντησης ο Ρούγας, μετά από κάθετη μπαλιά του Ζέκια. Στο 0-0 ο Ρούγας σκόραρε αλλά τα γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάντι. Στην επανάληψη, η ομάδα του Παλαιοχωρίου είχε την υπεροχή και καλές στιγμές όμως δεν κατάφερε να  σκοράρει.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Α.Ο.Ελαιοχωρίου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο «Δ. Παρίδης» μεταξύ του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και του ΑΟ Ελαιοχωρίου για την 17η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 50, το Ελαιοχώρι είχε δοκάρι. Στο 75 μετά από φάση του ΠΑΟΚ η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επιστροφή βρήκε στον Βατσιόλη που είδε την κόκκινη κάρτα και παράλληλα δόθηκε πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο Γ. Ανωτίδης για το 1-0. Στο 80 σε αντεπίθεση, με πλασέ ο Θεοδοσιάδης ισοφάρισε σε 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.