http ΚΥΠΕΛΛΟ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ»: Προκρίθηκαν Αστέρας και Αγία Βαρβάρα
Sunday, 20 September 2020 18:31

ΚΥΠΕΛΛΟ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ»: Προκρίθηκαν Αστέρας και Αγία Βαρβάρα

Το Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ» συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο (19-20/9) και μεταξύ άλλων την πρόκριση πήραν η Αγία Βαρβάρα και ο Αστέρας Καβάλας. Αναλυτικά:

ΘYΕΛΛΑ ΓΑΣ ΦΕΡΡΩΝ-ΑΣΤΕΡΑΣ: 67-83

Νικηφόρος ο πρώτος επίσημος αγώνας του Αστέρα Καβάλας, που μετά από ένα "μουδιασμένο" 1ο ημίχρονο ανέβασε στροφές στο 2ο και έφτασε άνετα στη νίκη. Έπαιξαν όλοι οι παίκτες και μάλιστα  οι νεότεροι άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον.

**Δεκάλεπτα: 10-15, 34-37 (ημ.), 52-61, 67-83

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Καμαράκης - Αϊβαζίδης): Αϊβαζίδης 2, Σαμαράς 9 (3), Μπόζης Χ. 15 (2), Μπόζης Ε. 4, Κούντας 3, Ζωηρός 1, Σουλίδης 4, Ιωαννίδης 10, Χαριζάνης 15 (1), Μοσχόπουλος, Χατζημόσχου 4,  Μπορμπίδης 16.

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ-ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 57-65

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που τον πρώτο ρόλο είχαν οι άμυνες, η Αγία Βαρβάρα κατάφερε να πάρει το διπλό στο κλειστό γυμναστήριο Ομόνοιας Σερρών, απέναντι στον ΓΣ Σερρών με 65-57. Η ομάδα της Καβάλας μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά οι Σερραίοι έφεραν γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σάντα πήρε μικρή διαφορά και κατάφερε να την κρατήσει ως την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προβλημάτισαν με την άμυνα ζώνης , όμως οι λύσεις ήρθαν από τα μακρινά σουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο  Γ.Σ., που ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, πραγματοποίησε την τελική αντεπίθεση αλλά η Αγία Βαρβάρα φάνηκε ψύχραιμη και πήρε την πολύ σημαντική νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

**Δεκάλεπτα: 17-16, 30-35 (ημ.), 43-53, 57-65

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Μυτικόπουλος-Ζαρωτιάδης): Μπαλαμπουγιούκης Δ. 11 (2), Καντζάλης, Κωνσταντάρας 2, Μητρούλης 15 (5), Ζωτίδης, Μπαλαμπουγιούκης Π. 11 (1), Φερδερίκος 2, Παπακωνσταντίνου 12 (4), Θανάση, Ντάτσης, Στεφανίδης 12 (1), Φιλινκαρίδης.

Read 772 times Last modified on Sunday, 20 September 2020 18:33