http Α΄ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Πεντάρα για τον Άρη Ζυγού, "διπλό" για Ορφέα και Βρασίδα, νίκη για Λιμενάρια, ισοπαλία στο Κοκκινόχωμα
Wednesday, 06 April 2022 10:05

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων υποδέχθηκε τον Άρη Πηγών στο εξ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Α' κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 1-0. Το γκολ τρίποντο πέτυχε ο Λορέντζος.

Πεντάρα για τον Άρη Ζυγού στο ντερμπι γοήτρου με τον Άρη Πρίνου (5-1). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 με γκολ από Βλαχογιάννη και Κορδήστη. Ο Πρίνος μείωσε σε 2-1 και στη συνέχεια ο Ελευθεριάδης έκανε το 3-1 και ο Ταταλιάς το 4-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Βλαχογιάννης διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ισόπαλο  με 2-2, έληξε το παιχνίδι στο Κοκκινόχωμα μεταξύ του Βυζαντίου και της Δόξας Θεολόγου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Δημητριάδη (1-0). Οι φιλόξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1, ο Σπυρίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 2-1 (το κέρδισε ο Κουτσογιαννάκης) για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2.

Για την 19η αγωνιστική της Α'  κατηγορίας ο Βρασίδας κατέκτησε το "διπλό" με 0-1 στο γειτονικό ντέρμπι με τον Κεραυνό Ελευθερών. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 72ο λεπτό ο Περκουλίδης.

Ο Ορφέας πέρασε με 1-4 από το Παλαιοχώρι και το παιχνίδι με την τοπική Ένωση. Πλησίασε τον Βύρωνα στην κορυφή ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για το φινάλε της σεζόν.