http ΕΠΣΚ: Στους +11β. ο Βύρωνας, πολύτιμοι βαθμοί για Άρη Πρίνου, Βυζάντιο και Αμυγδαλεώνα
Saturday, 26 March 2022 12:55

Ο Βύρωνας Καβάλας πέρασε με 0-1 από τις Ελευθερές και την κόντρα με τον μαχητικό Κεραυνό για την 23η αγωνιστική της Α' κατηγορίας. Ξέφυγε στην κορυφή με 11 βαθμούς διαφορά μετά την λευκή ισοπαλία του 2ου  Ορφέα στον Αμυγδαλεώνα. Ο Βύρωνας έχει άλλα τρία ματς για το τέλος ενώ ο Ορφέας έχει τέσσερα.

Ο Αετός Οφρυνίου κατέκτησε τη νίκη με 1-0 επί της Ένωσης Παγγαιικού Δρυάδας.  Ο Βρασίδας κέρδισε με 1-2 στο γήπεδο του Ζυγού κόντρα στον τοπικό Άρη με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Σπουδαία νίκη, με 1-0, πέτυχε το Βυζάντιο επί της Αναγέννησης Λιμεναρίων. Το γκολ -τρίποντο πέτυχε ο Κουτσογιαννάκης στο 46ο λεπτό. Στο 91 ο Λόλη είχε χαμένο πέναλτι. Στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής, ο Άρης Πρίνου είχε γειτονικό ντερμπι με την Δόξα Θεολόγου και πήρε πολύτιμη νίκη με 2-1.

Για την 13η αγωνιστική του Α' ομίλου της Β' κατηγορίας ο Κεραυνός Κρηνίδων πήρε το "διπλό" στο γειτονικό ντερμπι με τον Μ.Α. Φιλίππων με 1-2. Για την 17η αγωνιστική ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κατέκτησε εκτός έδρας νίκη, με το ευρύ 2-7, επί των Ελπίδων (το σκορ πήγε 0-1, 1-1  και 1-3 ημίχρονο).

Ο Αίας Παναγίας πήρε στα χαρτιά τη νίκη κόντρα στον  ΠΑΟΚ που εκκρεμούσε από την 13η αγωνιστική του Β' ομίλου Ο Ατρόμητος Χαλκερού υποδέχθηκε τον Θεαγένη στο παιχνίδι που εκκρεμούσε από την 16η αγωνιστική και πήρε ευρεία νίκη με ευρύ 5-1.