http ΕΠΣΚ: Συνέχισαν με νίκες Βύρωνας, Ορφέας, Παλαιοχώρι, πέντε αναβολές
Saturday, 19 March 2022 15:22

ΕΠΣΚ: Συνέχισαν με νίκες Βύρωνας, Ορφέας, Παλαιοχώρι, πέντε αναβολές

Η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας άνοιξε με την πραγματοποίηση δύο δύσκολων αγώνων.

Ο πρωτοπόρος Βύρωνας πήρε τη νίκη, με 2-0, κόντρα στον Βρασίδα Ν. Περάμου. Ο Ορφέας Ελευθερούπολης κατέκτησε το «διπλό» στο τοπικό ντέρμπι με τον Αετό στο Οφρύνιο, με 0-1. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε με πέναλτι ο Μπαϊρακτάρη στο 43ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 65ο λεπτό.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με 0-1, κατέκτησε η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στις Ελευθερές με αντίπαλο τον τοπικό Κεραυνό. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Ζ. Κωνσταντάρας όμως απέκρουσε ο Μαυρίδης. Στο 60 ο Χατζηβασιλειάδης έκανε το 0-1.

Για την 19η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της Β΄ κατηγορίας, ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πήρε το «διπλό» κόντρα στον ΑΣ Παγγαίο με 1-4. Η ΑΕ Καβάλας και ο Ατρόμητος Ακροβουνίου μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 1-1, στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Ο Μ.Α. Φιλίππων πέρασε από το Κωτσάλου και την κόντρα με την Καβάλα 2004, με 0-3. Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στις Κρηνίδες μεταξύ του Κεραυνού και του Ηρακλή Καβάλας.  Οι Ελπίδες υποδέχθηκαν τον Άγιο Λουκά και κατέκτησαν το τρίποντο με 2-1. Τα γκολ για τους γηπεδούχους, που είχαν και κόκκινη κάρτα,  πέτυχαν Ναλμπάντης και Σιδηρόπουλος. Η Ασπίδα Πολυστύλου πήρε τη νίκη, με 2-1, κόντρα στον Μακεδονικό Αμισιανών.

Για την 16η αγωνιστική του Β' ομίλου της Β΄ κατηγορίας έγινε μόνο το παιχνίδι Κεραυνός Καλλιράχης- Α.Ο.Ποταμιάς με νικητές τους φιλοξενούμενους με 0-2. Ο Αλ. Κόλα έκανε το 0-1 με κεφαλιά και ο Αν. Κόλα με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Πέντε συνολικά οι αναβολές λόγω απαγορευτικού στον απόπλου των φέρι μποτ.