http ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ: Έκανε το 4Χ3 και παραμένει στην κορυφή
Saturday, 10 April 2021 10:58

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ: Έκανε το 4Χ3 και παραμένει στην κορυφή

Ο ΑΟ Καβάλα υποδέχθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 10/4 τον Πιερικό στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Football League και πήρε το τρίποντο με 3-0. Παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα και στην κορυφή με 12β.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης και δη σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (μέχρι το 50) οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο φορές δίκτυα (2-0) και απέβαλαν το όποιο άγχος τους. Από το 55ο λεπτό είχαν και αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Γιαλαμίδη και αυτό έκανε πιο εύκολο το έργο  τους. Στο 85 ο Αδαμάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-0 φτάνοντας στο 2ο προσωπικό του. Ένα ακόμη πέτυχε ο Στίκας.

Η εικόνα του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο 15λεπτο όμως στη συνέχεια ο ΑΟΚ ισορρόπησε και  το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 47, ο  Βαλαβανόπουλος επέμεινε στην περιοχή, στην 2η του πάσα βρήκε το νεοεισελθέντα Αδαμάκη που με πλασέ έκανε το 1-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 49ο λεπτό, ο ΑΟΚ κέρδισε φάουλ, στην εκτέλεση πήγε ο Ορφανίδης, κεφαλιά του Στίκα, η μπάλα στο δοκάρι, βρήκε έδαφος και κατέληξε στα δίκτυα  για το 2-0 σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 53 ο Πιερικός έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Γιαλαμίδης έκανε φάουλ στον Κόκκορη και αποβλήθηκε ως τελευταίος παίκτης.  Στο 64 ο Γιώργος Μακρής-που κατάγεται από την Γεωργιανή Δήμου Παγγαίου και είναι ο αρχηγός του Πιερικού με θητεία και στην Super League- έσωσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Ορφανίδη. Στο 67 σέντρα του  Θωμαϊδη, κεφαλιά του Βαλαβανόπουλου από μικρή περιοχή άουτ. Στο 83 κούρσα του Γκατζολάρι-γνωστός από την θητεία του στο Νέστο Χρυσούπολης-όμως δεν κατάφερε κάτι καλό. Στο 85 εκτέλεση μακρινού φάουλ, πλασέ του Αδαμάκη για το 3-0.

**Διαιτητές:  Κακουλίδης (Θράκης),  Καραγιάννης (Θράκης), Κουβαλάκης (Δράμας)

Συνθέσεις

ΠΑΕ ΑΟ Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαΐδης (80 Βακιρτζής), Ορφανίδης (74 Γεωργακόπουλος), Βαλαβανόπουλος (74 Μελισσόπουλος), Κόκκορης (56 Κέρθι), Παπαδοπουλος Ε. (46 Αδαμάκης).

Πιερικός (Παναγιώτου – Θεοδοσιάδης): Αλεξιάδης, Τοπαλίδης (59 Κανταρτζής)., Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Παπαδόπουλος, Ιντζόγλου (74 Ίτσιος), Κυβελίδης (74 Μηλιώτης), Γκατσολάρι (87 Τακίδης), Δεμηρτζόγλου (59 Μπουολί).

Read 429 times Last modified on Saturday, 10 April 2021 11:00