http Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Πέντε ομάδες έκαναν το 2Χ3
Sunday, 18 October 2020 17:27

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Πέντε ομάδες έκαναν το 2Χ3

Πέντε ομάδες έχουν 2Χ3 στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας και δη ο Βύρωνας Καβάλας, ο Άρης Πηγών, ο Ορφέας Ελευθερούπολης, το Βυζάντιο και ο Βρασίδας Ν. Περάμου. Ο Άρης Πρίνου κέρδισε στο τοπικό ντέρμπι την Δόξα Θεολόγου και μάλιστα εκτός έδρας (0-1). Πρώτη νίκη για τον Κεραυνό Ελευθερών. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας -Αναγέννηση Λιμεναρίων   1-0

Ο Βύρωνας Καβάλας κράτησε το αήττητο του στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας χάρη στο γκολ του Φ. Δουμάνη στο 89ο λεπτό της συνάντησης, μετά από λάθος του Μπατάκογλου. Όσον αφορά στην γενικότερη εικόνα του αγώνα, η Αναγέννηση είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη, ο Βύρων ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες και ο Ευστρατίου απέκρουσε σωτήρια σουτ του Κουκουτάρη.

Άρης Ζυγού-Άρης Πηγών: 3-4

Αμφίρροπο το ματς στο γήπεδο του Ζυγού στην κόντρα της 2ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας του τοπικού Άρη με τον συνονόματο του από τις Πηγές που πήρε και το «διπλό» με 3-4. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Χαλπέτης έκανε το 0-1 και άμεσα απάντησε ο Κιτσικόπουλος. Στο 7 ο Χαλπέτης «χτύπησε» και πάλι για το 1-2. Στο 40 ο Τσάφας έκανε το 1-3 και στο 43 με ατομική προσπάθεια του Κιτσικόπουλου έγινε το 2-3. Στο 53 ο Μπαντάνης ανέβασε τον δείκτη στο 2-4. Στο 65 σε αντεπίθεση ο Μητσιός έκανε την προσπάθεια, η μπάλα κόντραρε για το 3-4. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, είχαν δοκάρι με τον Μπαρέτα μετά από εκτέλεση φάουλ αλλά και δύο καλές στιγμές με τον Βλαχογιάννη που πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Ο Άρης Πηγών παραμένει αήττητος με 2 νίκες σε ισάριθμα ματς ενώ ο Άρης Ζυγού μετρά δύο ήττες.

**Η διοίκηση του Άρη Πηγών ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Άρη Ζυγού για την άψογη φιλοξενία.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Ορφέας 0-3

Ο Ορφέας πέρασε με 0-3 από τον Αμυγδαλεώνα και την κόντρα με την τοπική Δόξα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα όμως μετά το 15ο λεπτό επήλθε ισορροπία και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στο 50 ο Κ. Βακιρτζής έκανε το 0-1. Στο 69 ο Αθανασάκης με τακουνάκι έκανε το 0-2. Στο 90 οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι και στην επόμενη φάση, ο Αναστασιάδη με ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Κεραυνός Κρηνίδων: 3-1

Δύο στα δύο για τον Βρασίδα Ν. Περάμου στην έδρα του, στο ξεκίνημα της φετινής Α΄ κατηγορίας. Υποδέχθηκε το νεοφώτιστο Κεραυνό Κρηνίδων και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ αντέδρασε και πήρε το τρίποντο με 3-1. Στο 15ο λεπτό ο Σαουλίδης έκανε το 0-1. Στο 18 ο Παντίδης απάντησε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 67 ο Αποστολίδης σκόραρε για το 2-1 και στο 80 ο Κυγάης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κεραυνός Ελευθερών-Ένωση Παγ. Δρυάδας: 3-1

Ο Κεραυνός Ελευθερών υποδέχθηκε την επίσης νεοφώτιστη Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 2η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε πολύτιμο τρίποντο με 3-1. Στο 17ο λεπτό ο Γ. Κωνσταντάρας έκανε το 1-0. Στο 35 χέρι του Κωνσταντάρα και πέναλτι για την Ένωση. Στην «βούλα» πήγε ο Δαύτσιος για το 1-1. Στην επανάληψη, ο Γούναρης μετά από κλέψιμο έκανε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν ψηλά να πιέσουν, ο Κεραυνός το εκμεταλλεύτηκε και στο 80 ο Φραγκίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Δόξα Θεολόγου-Άρης Πρίνου: 0-1

Ο Άρης Πρίνου κατέκτησε την πρώτη του νίκη στην Α΄ κατηγορία και μάλιστα στο εκτός έδρας τοπικό ντέρμπι με την Δόξα Θεολόγου, με 0-1. Ο νεοαποκτηθέν Γ. Μαλακογιάννης ήταν αυτός που σκόραρε στο 20ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια  διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και έφυγαν με το διπλό από το γήπεδο του Ποτού.

**Η διοίκηση του Άρη Πρίνου ευχαρίστησε την αντίστοιχη της Δόξας Θεολόγου για την άψογη φιλοξενία.

Βυζάντιο-Αστέρας Φωλιάς: 3-2

Δύο στα δύο για το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος στην φετινή Α΄ κατηγορία. Υποδέχθηκε τον Αστέρα Φωλιάς και πήρε δύσκολη νίκη με 3-2. Στο 14ο λεπτό ο Βρέττο έκανε το 0-1 όμως στο 22 ο Παλληκαράς ισοφάρισε σε 1-1. Στο 39 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βρέττο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46, το Βυζάντιο έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 με τον Παλληκαρά. Στο 55 οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Ρουμελιώτη. Στην εκτέλεση πήγε ο Μπαϊρακτάρη για το 2-2. Στο 60 ο Αστέρας είχε και 2η αποβολή αυτή την φορά του Αραδούλη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 85 ο Ρουμελιώτης διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

**Ο Αστέρας Φωλιάς διαμαρτυρήθηκε έντονα για την διαιτησία του Δ. Αναγνωστόπουλου.

**Πριν τη σέντρα του αγώνα, η Μαρία Τσίλογλου μέλος του Δ.Σ. της ΕΠΣ Καβάλας, έκανε την απονομή του Κυπέλλου στο Βυζάντιο για την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας.