http Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Άνετη νίκη για τον Αετό, ήττες για Νέστο και ΜΑ Ορφανίου
Sunday, 18 April 2021 15:40

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Άνετη νίκη για τον Αετό, ήττες για Νέστο και ΜΑ Ορφανίου

Ο Αετός Οφρυνίου κατέκτησε εύκολη νίκη, με 4-0, επί της ΑΕ Αμπελοκήπων στο ματς της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ ΄ Εθνικής. Παραμένει έτσι στην κορυφή της κατάταξης με 16β.  Ο Νέστος υποδέχθηκε τον Ηρακλή Αμπελοκήπων και ηττήθηκε με 1-0 με γκολ που δέχθηκε στο τέλος του 1ου ημιχρόνου. Ο Μ.Α. Ορφανίου ταξίδεψε στο Διδυμότειχο και παρά την προσπάθεια του ηττήθηκε με 2-0. Αναλυτικά:

Ο Αετός παραμένει αήττητος, με 5 σερί νίκες και την ισοπαλία της πρεμιέρας, στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής μετά και το 4-0 επί της ΑΕ Αμπελοκήπων για την 6η αγωνιστική και βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Τσίλογλου έκανε το 1-0. Στο 38 ο Σαλπιγγίδης έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Παυλίδης σκόραρε δις (στο 68ο και στο 80ο λεπτό) για το τελικό 4-0.

Ο Νέστος δεν κατάφερενα πάρει θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Ηρακλή Αμπελοκήπων που ήρθε με φόρα από τη συμπρωτεύουσα. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Χατζή στο 35ο λεπτό. Μετά από ωραίο συνδυασμό μεταξύ Παπαδόπουλου, Πουρτουλίδη και Μετάι, ο Χατζής έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Πέντε λεπτά μετά, οι «κυανόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Τσίτας βγήκε απέναντι στον Αθανασίου, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων κατάφερε να τον νικήσει με τα πόδια. Στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, με τον Ηρακλή να κρατάει μέχρι τέλους το υπέρ του προβάδισμα.

Ο Μ.Α. Ορφανίου δεν κατάφερε κάτι καλό, παρά την προσπάθεια του, στο Διδυμότειχο καθώς ηττήθηκε με 2-0. Η ομάδα του Μπ. Χρυσοστομίδη είχε τις φάσεις, είχε δοκάρι αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τα γκολ και δυστυχώς αυτά μετράνε.  Παράλληλα, ο Μέγας ζήτησε όμως δεν πήρε πέναλτι. Στο 23 ο Λίτσκας έκανε το 1-0 και στο 85 ο Παντελίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.