http Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: «Διπλό» για Ποταμιά και Άγιο Λουκά, μια ισοπαλία
Sunday, 18 October 2020 16:46

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: «Διπλό» για Ποταμιά και Άγιο Λουκά, μια ισοπαλία

Ο ΑΟ Ποταμιάς κατέκτησε το «διπλό» στην Παναγία (0-1) για την 2η αγωνιστική της Γ΄ κατηγορίας και μετρά 2 νίκες σε ισάριθμα ματς. Εκτός έδρας πεντάρα για τον Άγιο Λουκά επί των Ελπίδων Καβάλας. Ισόπαλο (1-1) το ματς Λύκοι-Χρυσόκαστρο. Αναβλήθηκε το παιχνίδι ΑΣ Παγγαίο-ΑΕ Πιερέων 2004. Ρεπό είχε ο Πανιώνιος Ξεριά. Αναλυτικά:

Αίας Παναγίας -ΑΟ Ποταμιάς: 0-1

Ο Α.Ο. Ποταμιάς πέρασε με 0-1 από την Παναγία στο γειτονικό ντέρμπι με τον τοπικό Αίαντα για την 2η αγωνιστική της Γ΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν δοκάρι με τον Καζάρα σε σουτ έξω από την περιοχή. Στην επανάληψη, ο Αίας είχε την υπεροχή, με τρεις ευκαιρίες του Γιριχίδη και ένα εξ επαφής του Κωστίδη στο 90 που απέκρουσε ο Οικονόμου. Το γκολ-τρίποντο είχε πετύχει νωρίτερα, στο 78ο λεπτό, ο Αν. Προδρόμου.

**Η διοίκηση του Α.Ο. Ποταμιάς ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Αίαντα Παναγίας για την φιλοξενία και υπόσχεται να ανταποδώσει στον 2ο γύρο. Επίσης, συνεχάρη την διαιτητική τριπλέτα αποτελούμενη από τους Τσιάρα, Παπαδόπουλο και Βερνέζη για την άψογη παρουσία.

Λύκοι-Φίλιππος Χρυσοκάστρου: 1-1

Ισοπαλία, με 1-1, στο Χαλκερό στο ματς των δύο νέων της φετινής χρονιάς, Λύκων και Φιλίππου Χρυσοκάστρου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ρούσο (0-1) και στο 85 ο Ανθημιάδης ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Στο 75 οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Χασιώτη.

Ελπίδες Καβάλας -Άγιος Λουκάς: 1-5

Ο Άγιος Λουκάς πέρασε με 1-5 από το Ενωσιακό (στο νέο γήπεδο με φυσικό χόρτο) στο ματς της 2ης αγωνιστικής της Γ΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-2 με γκολ από τους Χουρούζη και Δ. Ασλανίδη. Ο Ασλανίδης σκόραρε για το 0-3, ο Ζντράβα έκανε το 0-4 και ο Κολέογλου το 0-5. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-5 με τον Ξανθόπουλο. Ο Άγιος Λουκάς είχε και τρία δοκάρια στο ματς.