http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Μόνος στην κορυφή ο Κεραυνός Ελευθερών, επτάρα για το Βυζάντιο
Sunday, 22 September 2019 19:45

Ο Κεραυνός Ελευθερών είναι μόνος στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά και το 2-5 επί της Παναγίας. Εμφατική νίκη, με 7-1, για το Βυζάντιο που παραμένει αήττητο με 7β. Πολύτιμο «διπλό» για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, εντός έδρας νίκες για Ασπίδα Πολυστύλου, ΑΕ Πιερέων 2004, Κεραυνό Κρηνίδων και Μακεδονικό Αμισιανών. Αναλυτικά:

Αίας Παναγίας -Κεραυνός Ελευθερών: 2-5

Ο Κεραυνός Ελευθερών πέρασε με το χορταστικό 2-5 από το γήπεδο της Παναγίας και την κόντρα της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον τοπικό Αίαντα και μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Ο Ζ. Κωνσταντάρας έκανε με εύστοχο πέναλτι το 0-1, ο Γ. Κωνσταντάρας σκόραρε για το 0-2, ο Μπένας ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και ο Γ. Κωνσταντάρας με πέναλτι έκανε το 0-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και μείωσαν σε 1-4 με τον Τζανετή. Ο Κλωναρίδης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-5. Ο Τζανετής μείωσε στο τελικό 2-5.

ΑΕ Πιερέων 2004-Ακαδημία Ελπίδες Καβάλας:3-2

Πρώτη νίκη για την ΑΕ Πιερέων 2004 στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 3-2 επί των Ελπίδων Καβάλας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ του Τσιρίδη από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Κασάπη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Δημόπουλο όμως ο Τσολάκης έκανε το 3-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Δημόπουλος μείωσε στο τελικό 3-2.

Κεραυνός Κρηνίδων-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 3-2

Ο Κεραυνός Κρηνίδων πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας με 3-2 επί του αήττητου Ατρόμητου Ακροβουνίου. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 15ο λεπτό είχαν προλάβει να κάνουν το 3-0 και αυτό τους έδωσε… αέρα για τη συνέχεια. Τα γκολ πέτυχαν οι Θεοδοσιάδης, Κυριακίδης και Ξηντάρας. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Σαουλίδης με εκτέλεση φάουλ από τα 40μ. μείωσε σε 3-1. Στο 65 με νέα εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή του Σαουλίδη διαμορφώθηκε το τελικό 3-2. Στο 70 ο Κεραυνός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κρόκου με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 80 ήταν η σειρά του Ατρόμητου να μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τουμπαρίδη, με 2η κίτρινη κάρτα.

Ασπίδα Πολυστύλου-ΜΑ Φιλίππων: 1-0

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ασπίδα Πολυστύλου, με 1-0,στο τοπικό ντέρμπι με τον Μ.Α. Φιλίππων στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε μόλις στο 2ο λεπτό της συνάντησης ο Νίκος Ταξίδης και στη συνέχεια και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο. Στην επανάληψη, ο ΜΑ Φιλίππων μπήκε καλύτερα, πίεσε και μέχρι το 70 είχε καλές στιγμές που έβγαλε ο Πασχάλας. Στη συνέχεια, όλα ισορρόπησαν και γκολ δεν μπήκε. Η Ασπίδα σε αντεπιθέσεις έγινε επικίνδυνη με τον Σουρανάκη.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος-Α.Ο. Ποταμιάς: 7-1

Το Βυζάντιο πέτυχε ευρεία νίκη, με 7-1, επί του ΑΟ Ποταμιάς για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Φοριάρη στο 44ο λεπτό αλλά και τον Οικονόμου να σώζει την εστία του από σίγουρη παραβίαση σε δύο-τρεις ακόμη στιγμές. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ρουμελιώτης έκανε το 2-0, ο Τσότρας έκανε το 3-0, ο Ρουμελιώτης σκόραρε για το 4-0 και το 5-0 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ. Ο Φοριάρης έκανε το 6-0 και μείωσε ο Τσομπανίδης σε 6-1. Στο 86 ο Ότσος διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Α.Ο. Κάρυανης-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 2-4

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πήρε πολύτιμο «διπλό» στην Κάρυανη επί της τοπικής ομάδας με 2-4, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 3ο μόλις λεπτό της  αναμέτρησης ο Μάρκου έκανε το 1-0. Η απάντηση ήταν άμεση καθώς στο 8ο λεπτό σουτ του Παντίδη απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά ο Βλησίδης έκανε το 1-1. Στο 10 σουτ του Παντίδη απόκρουση και στην επαναφορά ο Σιδηρόπουλος έκανε την ανατροπή για το 1-2. Στο 75 από φάση του Παντίδη, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Χ. Ανωτίδης, έκανε το 1-3. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στη συνέχεια χαμένο πέναλτι με τον Νικηφορίδη και ο Ψητόπουλος μείωσε σε 2-3. Ο Φέρκο διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Μακεδονικός Αμισιανών-Α.Σ. Παγγαίο: 4-2

Ο Μακεδονικός Αμισιανών ήταν καλύτερος του ΑΣ Παγγαίο στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το τρίποντο με 4-2. Ο Κεχαγιάς έκανε το 1-0, ο Λόλακας το 2-0 και στο 43 με εύστοχο πέναλτι του Δημητρακούδη έγινε το 2-1. Ο Κεχαγιάς ανέβασε τον δείκτη στο 3-1, ο Παπαδόπουλος έκανε το 4-1 και ο Β. Δούρτμες μείωσε στο τελικό 4-2. Στο 80 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καστράνη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 85 έμεινε με 10 παίκτες ο ΑΣ Παγγαίο λόγω αποβολής του Δημητρακούδη με 2η κίτρινη κάρτα.