http Β΄ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Πρωταθλητής ο Μ.Α. Ορφανίου
Sunday, 17 March 2019 18:04

Β΄ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Πρωταθλητής ο Μ.Α. Ορφανίου

Τέσσερις αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος στον 3ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας ο Μ.Α. Ορφανίου πέρασε νικηφόρα από την Κάριανη και πανηγύρισε για την κατάκτηση του τίτλου και την επιστροφή στην Α΄ κατηγορία μετά από 20 χρόνια!!! Σε συνδυασμό φυσικά με την ήττα του Αστέρα Φωλιάς στο παιχνίδι με την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στο Παλαιοχώρι. Εξάρα για τον ΑΟ Ελαιοχωρίου, «διπλό» για την ΑΕ Πιερέων 2004, ισοπαλία στις Ελευθερές. Αναλυτικά:

Α.Ο. Κάριανης-Μ.Α. Ορφανίου: 1-3

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε το «διπλό», με 1-3, στο γειτονικό ντέρμπι στην Κάριανη και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα πανηγυρίζει από σήμερα για την κατάκτηση του τίτλου στον 3ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας και την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια της  ΕΠΣ Καβάλας μετά από 20 χρόνια!!!  Η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα μόλις στο 1ο λεπτό προσπάθεια του Παλληκαρά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ζαχαριάδης έκανε το 0-1. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, είχαν δοκάρι στο 55 με τον Κ. Κούτρα και στο 60 ο Καστανίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 75 από εκτέλεση κόρνερ του  Τσιφτελίδη, διώξιμο, η μπάλα βρίσκει στον Κ. Κούτρα και αυτογκόλ, 1-2. Στο 85 ο Παλληκαράς διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Συνθέσεις

ΑΟ Κάριανης

Ευδόκης, Γραβάνης Ι., Ψητόπουλος, Κούτρας Κυρ., Κουτσογιάννης, Κούτρας Κ., Ότσος, Μανώλκας (60 Θωμάς), Καστανίδης, Μάρκου (50 Χατζηανδρέου), Λαζαρίδης.

Μ.Α. Ορφανίου

Μαυρόπουλος, Καμτσικλής, Μηλιάδης Κ., Πετρίδης, Μαντέσος, Τσιφτελίδης, Ζαχαριάδης, Κουκούτσης Γ., Κουκούτσης Χρ., Μαλουτά Κλ., Παλληκαράς. Έπαιξαν και οι Μαυρέας, Λόλη, Φιλόσογλου, Γιάννα.

Κεραυνός Ελευθερών-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του Κεραυνού Ελευθερών και του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα για την 18η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 1ο μόλις λεπτό, σέντρα του Τσοχαταρίδη και ο Κωνσταντάρας έκανε το 1-0. Στο 6 εκτέλεση φάουλ από τον Βαρδαβούλια, προβολή του Σιδηρόπουλου και 1-1. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν και μια ευκαιρία με τον Δανιηλίδη που απέκρουσε σε κόρνερ ο Βαρδαβούλιας. Στο 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και είχε κορυφαία στιγμή την κεφαλιά του Σπυρίδη, μετά από σέντρα του Ανωτίδη, με την μπάλα να γλύφει το δοκάρι.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Αστέρας Φωλιάς: 2-1

Σπουδαία νίκη, με 2-1 και ολική μάλιστα ανατροπή στο σκορ, πέτυχε η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στο παιχνίδι με τον 2ο στην κατάταξη Αστέρα Φωλιάς για την 18η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Ξανθόπουλο, 0-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και στο 35 ο Ζέκια ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 75 ο Τσιπουρόπουλος έκανε την ανατροπή για το τελικό 2-1.

Συνθέσεις

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας

Φασουλής, Αβραμίδης, Δούρτμες, Κεχαγιάς, Τσιπουρόπουλος, Ελευθεριάδης, Δάυτσιος, Ζέκια, Δημητρακούδης, Μαστανιάδης, Ρούγας. Αλλαγές έπαιξαν οι Μουρτιάς, Καραγιάννης, Μαλαδάκης.

Αστέρας Φωλιάς

Γιουργούσης, Μητριτζόνης, Πασχαλίδης, Σκαμνιώτης, Μπαμπατζάνης, Βούλγαρης, Ξανθόπουλος, Φοριάρης, Χατζησάββας, Χρυσανίδης, Μπαϊρακτάρη. Αλλαγές έπαιξαν οι Κότσι, Τσιγκόλα, Αντωνιάδης Ι., Κεδίκογλου.

Βυζάντιο-ΑΕ Πιερέων 2004:  0-2

Η ΑΕ Πιερέων 2004 κατέκτησε το «διπλό», με 0-2, στο Κοκκινόχωμα με αντίπαλο το Βυζάντιο για την 18η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Την αφιέρωσαν μάλιστα στον Βασίλη Φοριάρη που είχε τα γενέθλια του. Μάλιστα του ετοίμασαν και έκπληξη με τούρτα μετά την λήξη του αγώνα, όλοι μια παρέα. Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕ Πιερέων 2004 είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη, το Βυζάντιο εμφανίστηκε καλύτερο, όμως κόντρα στην ροή του αγώνα στο 70 από εκτέλεση φάουλ του Τερζή η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και έγινε το 0-1. Στο 80 ατομική προσπάθεια του Τσιρίδη για το τελικό 0-2.

**Η διοίκηση της ΑΕ Πιερέων 2004 ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Βυζαντίου για την φιλοξενία.

Α.Ο.Ελαιοχωρίου-Α.Σ. Παγγαίο: 6-1

Ο ΑΟ Ελαιοχωρίου επιβλήθηκε με 6-1 του ΑΣ Παγγαίο στο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ του Ελευθεριάδη και του Σταματάκη. Ο Δανιηλίδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0, ο Θεοδωσιάδης έκανε το 4-0 και ο Ζωιτόπουλος το 5-0. Ο Κουτσουμουράκης με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 5-1 και στις καθυστερήσεις ο Δανιηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 6-1.