http ΣΚΑΚΙ: Στην 2η θέση ο ΣΟ Καβάλας στο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα
Sunday, 07 July 2019 14:35

ΣΚΑΚΙ: Στην 2η θέση ο ΣΟ Καβάλας στο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα

Published in Σκάκι

Στο πιο αμφίρροπο πρωτάθλημα των τελευταίων χρόνων ο Σ.Ο. Καβάλας ισοβάθμησε στην πρώτη θέση  με τον Φυσιολάτρη Νίκαιας και την Ε.Σ. Θεσσαλονίκης με 12 βαθμούς (6 νίκες,1 ήττα).

Με την άρση των κριτηρίων ισοβαθμίας τερμάτισε δεύτερος πίσω από την ομάδα της Νίκαιας και μπροστά από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ήταν ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες . Η οριακή ήττα από την ομάδα της Νίκαιας με 5,5-4,5, αλλά και κάποια αποτελέσματα  σε κάποιες σκακιέρες στον τελευταίο γύρο έκριναν τον φετινό πρωταθλητή.

Παρόλα αυτά ο Σ.Ο. Καβάλας για 19 ολόκληρα χρόνια παρέμεινε στις 3 πρώτες θέσεις της Α' Εθνικής δείχνοντας μια απίστευτη σταθερότητα που όμοιά της δεν έχει καμιά ομάδα.

Ο συνδυασμός του πρωταθλητισμού και η συνεχής ανάδειξη νεαρών πρωταθλητών την καθιστά την ιστορικότερη ομάδα της χώρας.

Στις ατομικές διακρίσεις:

Η Σταυρούλα Τσολακίδου με 6/7 ήταν η καλύτερη  6η σκακιέρα.

Η Ευγενία Τσιβελεκίδου με 6,5/7 ήταν η καλύτερη  7η σκακιέρα.

ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ Ο.Φ.Σ.ΚΑΒΑΛΑΣ.

Ομάδα από ατσάλι αποδείχτηκε ο Όμιλος Φίλων Σκακιού Καβάλας στο φετινό πρωτάθλημα Α' Εθνικής.
Μια ομάδα που αποτελείται εξ' ολοκλήρου από παιδιά που προέρχονται από τα σπλάχνα του συλλόγου με την προσθήκη μόνο 2 ξένων.
Έχοντας να αντιμετωπίσει τις δύσκολες κληρώσεις, εξαιτίας του λανθασμένου- κατά γενικήν ομολογία -υπολογισμού της αρχικής κατάταξη την ασθένεια του GM Vojtech Plat στον 4ο και 5ο γύρο, την αναγκαστική απουσία της Αλεξίας Μόσχου στο 5ο γύρο η ομάδα αρνήθηκε να τα παρατήσει.
Αφού πρώτα έφθασε μια ανάσα από την έκπληξη χάνοντας οριακά 6-4 από την Ε.Σ.Θεσσαλονίκης, που τερμάτισε στις πρώτες θέσεις, στον τελευταίο γύρο βρέθηκε αντιμέτωπος με την πάλαι ποτέ κραταιά δύναμη του ελληνικού σκακιού ομάδα του Περιστερίου.
Η προσπάθεια των παιδιών ήταν συγκινητική επικράτησαν με 5,5-4,5 και με 2 νίκες,3 ισοπαλίες και 2 ήττες κατέλαβαν την 17η θέση και παραμονή της ομάδας στην Α' Εθνική την προσεχή χρονιά.

ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ Η ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΘΛΟΝ
Στην πρώτη του παρουσία στα σαλόνια της Α' Εθνικής το Πνεύμαθλον πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση.
Μια ομάδα που αποτελείται μόνο από Καβαλιώτες και χωρίς προσθήκη ξένων με 1 νίκη ,2 ισοπαλίες και 4 ήττες τα πήγε πολύ καλά.
Το καλό κλίμα μεταξύ των παικτών, η παρουσία του αειθαλή Γιάννη Αυτσόγλου που στα 74 του χρόνια αγωνίστηκε στο κορυφαίο πρωτάθλημα της χώρας ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν.

Read 1085 times Last modified on Sunday, 07 July 2019 14:38