http ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ: Προσθήκη τεσσάρων μεταλλίων στην τροπαιοθήκη του ΑΣ «Αετός»
Thursday, 20 June 2019 11:58

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ: Προσθήκη τεσσάρων μεταλλίων στην τροπαιοθήκη του ΑΣ «Αετός»

Οι αγωνιστικές επιτυχίες των αθλητών  του ΑΣ «ΑΕΤΟΣ» Νέστου-Καβάλας, στην ολυμπιακή σκοποβολή σκητ, συνεχίστηκαν καθώς πρόσθεσαν ακόμα τέσσερα μετάλλια στην ήδη υπάρχουσα μεγάλη τροπαιοφόρο συλλογή του συλλόγου.

Ένα (1) χρυσό, δύο (2) ασημένια και ένα (1) χάλκινο ήταν η συγκομιδή των επτά (7) αθλητών του συλλόγου μας, από τον αγώνα σκητ βγ κατηγορίας που έγινε το Σαββατοκύριακο 15 & 16 Ιουνίου 2019 στο σκοπευτήριο του ομίλου Μακεδονίας στο Δρακόντιο Θεσσαλονίκης.

Πιο συγκεκριμένα οι αθλητές που κατέκτησαν τα μετάλλια είναι οι εξής:

--Ο Πέτρος Στάθης πρώτος (1ος) και χρυσό στην γ κατηγορία με νέα ατομική επίδοση 89/125.

--Ο Αθανάσιος Ντενικοράκης δεύτερος (2ος) και ασημένιο στην α κατηγορία με επίδοση 108/125.

--Ο Δημήτρης Βαβάκας τρίτος (3ος) και χάλκινο στην α κατηγορία με επίδοση 105/125.

--Ο Αθανάσιος Χάσπαρης δεύτερος (2ος) και ασημένιο στην κατηγορία των βετεράνων με επίδοση 98/125.

Μεγάλος άτυχος ήταν ο Θωμάς Μυστιλόγλου που αγωνίστηκε στην Β΄ κατηγορία και τερμάτισε έβδομος (7ος). Με επίδοση 93/125 δεν κατάφερε να μπει στον τελικό για τρεις (3) βαθμούς, εξαιτίας κακής απόδοσης σε 2 γύρους, έτσι έχασε κάθε ελπίδα κάποιας διάκρισης.

Με υπολειπόμενη επίδοση 104/125 ο Παναγιώτης Παπαντωνίου έχασε το χάλκινο μετάλλιο της Α΄ κατηγορίας από τον συναθλητή του για ένα (1) μόλις βαθμό, αφού προηγουμένως σε ένα γύρο απώλεσε τον έλεγχο συγκέντρωσης και εγκατέλειψε 2 σίγουρες προσπάθειες στόχων.

Τέλος για τον Σοφοκλή Κουταλιάγκα που αγωνίζεται στην Α1, την υψηλότερη κατηγορία του αθλήματος που συμμετέχουν οι 10 καλύτεροι Έλληνες αθλητές-σκοπευτές, η χαμηλή επίδοση των 104/125 που έκανε, απλά δεν τον αντιπροσωπεύει και θα πρέπει μελλοντικά να πετάξει πιο ψηλά.

Read 958 times Last modified on Thursday, 20 June 2019 12:14