http ΠΑΕ ΑΟΚ Κ-20: Ήττα στις Σέρρες με 2-0 από τον Πανσερραϊκό
Monday, 09 May 2022 08:50

ΠΑΕ ΑΟΚ Κ-20: Ήττα στις Σέρρες με 2-0 από τον Πανσερραϊκό

Ο ΑΟ Καβάλα, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος U20 της Betsson Super League2, βρέθηκε στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών για την κόντρα με τον Πανσερραϊκό και ηττήθηκε με 2-0. Ήταν το πρώτο παιχνίδι των «λιονταριών» στην φυσική τους έδρα και παράλληλα το τελευταίο εντός έδρας της σεζόν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν από τα πρώτα λεπτά ψηλά την άμυνα της Καβάλας και μόλις στο 8΄ ο αρχηγός Μάξιμος Βουτσάς βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Η Καβάλα αιφνιδιάστηκε, ωστόσο κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, να πάρει την μπάλα στην κατοχή της, αλλά όχι και να απειλήσει την εστία του Αναδολή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Καβάλα μπήκε δυνατά, θέλοντας με τη σειρά της να αιφνιδιάσει, ωστόσο στη μεγαλύτερη της ευκαιρία στα πρώτα λεπτά ο επιθετικός των “μπλε” με τον Αναδολή εξουδετερωμένο δε μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αφού ο Φάκης ήταν εκεί για να τη σταματήσει πάνω στη γραμμή και να απομακρύνει. Οι παίκτες του Τάσου Δέντσα οπισθοχώρησαν και χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις, όπου έβρισκαν ευάλωτη την Καβάλα. Στο 67΄ οι “κόκκινοι” έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα, ο Τριανταφύλλου πάσαρε στον Ξανθόπουλο, αυτός για να σιγουρέψει το γκολ, άφησε δίπλα του στον Σπυρόπουλο, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα πλάσαρε προς την εστία, ωστόσο οι αμυντικοί του ΑΟΚ έδιωξαν πάνω από τη γραμμή. Στο 79΄ νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Καρακάση να βγαίνει τετ α τετ από πλάγια θέση και να πλασάρει μόλις δίπλα από το δοκάρι και ενώ η Καβάλα πίεζε για την ισοφάριση… ήρθε το λυτρωτικό δεύτερο γκολ. Στο 88΄ ο Γιώργος Ματσικόπουλος με εξαιρετική ατομική ενέργεια από το κέντρο, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, βγήκε τετ α τετ και έσκαψε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της Καβάλας σημειώνοντας το τελικό 2-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Α.Δέντσας): Aναδολής, Μυροφορίδης(79΄ Μπομπότας), Χάβος, Φάκης, Παπακωνσταντίνου, Παχαδίρογλου, Ρογδάκης(62΄ Σπυρόπουλος), Τριανταφύλλου(70΄ Καρακάσης), Παυλίδης(79΄ Ματσικόπουλος), Ξανθόπουλος, Βουτσάς

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ (Ν.Καραπιπέρης): Καραγιαννίδης, Θαλασσινός, Συμεωνίδης, Κοέν, Πετράκης, Γιαννάκος, Γιαλαμάς, Λασκαράκης, Μπογιατζόπουλος, Μαρινάκης, Οδυσσέως, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Ράπτης, Αντωνίου, Σαλπιγγίδης, Τσιμπουκλής, Βακιρτζής.