http ΕΠΣΚ: "Διπλό" για Αετό και Ελευθερές, τρίποντο για Ορφέα και Βρασίδα, ισοπαλίες σε Παλαιοχώρι και Πηγές
Saturday, 02 April 2022 13:29

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Ο Αετός Οφρυνίου κατέκτησε το "διπλό" στο Βερούλειο στο  ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Α' κατηγορίας με τον Βύρωνα, με 1-4. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με Κλάιντι ( 0-1) και Τσίλογλου (0-2). Ο Δουμάνης με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 1-2. Ο Τσίλογλου με πέναλτι έγραψε το 1-3. Στην επανάληψη, ο Ρήντα διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ο Κεραυνός Ελευθερών κατέκτησε εκτός έδρας νίκη, με 0-2, στο Κοκκινόχωμα επί του τοπικού Βυζσντίου. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 47 ο Ότσος έκανε το 0-1 και στο 85 ο Βαμβακίδης σκόραρε για το τελικό 0-2.

Με 4 γκολ του Λουίζ Μπαϊρακτάρη, ο οποίος είχε και δοκάρι, ο Ορφέας επικράτησε με 4-2 επί της Δόξας Θεολόγου και μείωσε την διαφορά του από τον πρωτοπόρο Βύρωνα στους 8β. (έχει τρία παιχνίδια λιγότερα έναντι 2 του Βύρωνα). Η ομάδα της Θάσου είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 2-2 με δύο τέρματα του Λαπούσι. Η Δόξα έπαιξε με 10 παίκτες στο β' μέρος, λόγω αποβολής του Χιονίδη.

Ο Βρασίδας πήρε τη νίκη, με 3-0 (τα γκολ Μίνγκας, Κυγάης, Ματσάγκος) στο εντός έδρας ματς με την Δόξα Αμυγδαλεώνα.

Ισοπαλία (1-1) στο ντέρμπι ουραγών στο Παλαιοχώρι στην κόντρα της τοπικής Ένωσης Παγγαιικού Δρυάδας με τον Άρη Ζυγού. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Τσέχου και αυτό του Άρη Ζυγού ο Ταταλιάς.

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο των Πηγών στην κόντρα μεταξύ του τοπικού Άρη και του Άρη Πρίνου. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 91ο λεπτό με τον Μουλάι.

Ο ΑΣ Παγγαίο πήρε το τρίποντο, με 3-1, κόντρα στις Ελπίδες Καβάλας στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής του Α' ομίλου της Β' κατηγορίας.  Το πρωί της Κυριακής, ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα κέρδισε στο "Δημήτρης Παρίδης" την Ασπίδα Πολυστύλου με 3-1. Η ΑΕΚ κέρδισε στο Κωτσάλου τον Άγιο Λουκά με 0-2. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με  γκολ του νεαρού Σάβτσουκ. Στην επανάληψη σκόραρε ο επίσης νεαρός Σαββαϊδης για το τελικό 0-2.

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι μεταξύ Ηρακλή Καβάλας και Μ.Α. Φιλίππων. Μοιρασιά, με 2-2, είχαμε στο Ακροβούνι στην κόντρα του τοπικού Ατρόμητου με τον Κεραυνό Κρηνίδων. Ο Μακεδονικός Αμισιανών κέρδισε με 1-0 την Καβάλα 2004 με γκολ του Π. Παναγιωτόπουλου.

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου κέρδισε, με 4-1, το Ναζιανζό στην τελευταία αγωνιστική του Β' ομίλου της Β'  κατηγορίας, πανηγύρισε τον τίτλο και την επιστροφή στην Α' κατηγορίας. Ο Α.Ο.Ποταμιάς επιβλήθηκε με 5-0 του ΠΑΟΚ και τερμάτισε στην 2η θεση της κατάταξης. Ο Ατρόμητος Χαλκερού κατέκτησε το "διπλό" με 0-3 στο γήπεδο του Ξεριά στο παιχνίδι με τον τοπικό Πανιώνιο και πήρε την 3η θέση του ομίλου.  Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το ντέρμπι στον Λιμένα μεταξύ του Θεαγένη και του Κεραυνού Καλλιράχης. Το Αγίασμα ολοκλήρωσε την σεζόν με 0-4 επί του Αίαντα Παναγίας.