http Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Τρίποντα για Βύρωνα, Ορφέα και Πηγές, "διπλό" για την Δόξα Αμυγδαλεώνα
Wednesday, 16 March 2022 10:20

Ο Βύρωνας ήταν το φαβορί κόντρα στον Άρη Πρίνου στο ματς που εκκρεμούσε από την 19η αγωνιστική της Α' Κατηγορίας και το επιβεβαίωσε κερδίζοντας τον με 4-0.

Στο δωδεκάλεπτο ο δείκτης ήδη έγραφε 3-0 με γκολ από τους Δουμάνη, Σαββατιανό και Αθανασάκη. Ο νεαρός Βιτάλης σκόραρε για το 4-0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου και αγώνα. Δοκάρι είχε ο Σαββατιανός λίγο πριν το τέλος.

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα ταξίδεψε με 12 παίκτες στην Θάσο για το εξ αναβολής παιχνίδι με την Αναγέννηση Λιμεναρίων και κατέκτησε πολύτιμο "διπλό" με 0-1. Το γκολ τρίποντο πέτυχε ο Βάιος Παπάζογλου.

Ο Άρης Πηγών υποδέχθηκε την Δόξα Θεολόγου και πήρε τους τρεις βαθμούς, με 2-1, με ανατροπή στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 60 έγινε το 0-1 από τον Λαπούσι. Στο 72 ο Μπαντάνης με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 89 ο Ντέντε, με πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, ο Ορφέας έπαιξε στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης το γειτονικό ντέρμπι με τον Βρασίδα και το κέρδισε με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ που προήλθε μετά από πολλές κόντρες. Ο Βακιρτζής ισοφάρισε σε 1-1 με εύστοχο πέναλτι και ο ίδιος παίκτης -που ήταν εκ των κορυφαίων- με πλασέ έκανε το 2-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου αλλά και αγώνα.