http ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Υπερβολική υποβάθμιση στη Ρακόβ

ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Υπερβολική υποβάθμιση στη Ρακόβ

Γράφει ο Λάμπρος Γκαραγκάνης

Μάθαινε πρώτος όλα τα αθλητικά νέα!

Ρακόβ - Γάνδη

Τι και αν δεν έπαιξε στη φυσική της έδρα, τι και αν έχασε στο 22' τον βασικό αμυντικό Άρσενιτς με σοβαρό χτύπημα στον καρπό, τι και αν από το 88' και στα 8 λεπτά των καθυστερήσεων αγωνίστηκε με 10 παίκτες (τραυματίστηκε στο κεφάλι ο χαφ Ντλούγκος και είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές της).

Η Ρακόβ πήρε παλικαρίσια νίκη, με 1-0, επί της Γάνδης και βρίσκεται ένα παιχνίδι μακριά από τους ομίλους του Europa Conference League. Ήδη έχει κατακτήσει το Super Cup απέναντι στη Λέγκια Βαρσοβίας η Κυπελλούχος Πολωνίας, ενώ κατά σειρά απέκλεισε τις Σούντουβα (Λιθουανία) και Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία) για να βρεθεί εδώ...

Στα ευρωπαϊκά της παιχνίδια, φέτος, έχει πάρει μία πρόκριση στα πέναλτι, τη δεύτερη στην παράταση, με τα 4/5 των αγώνων της να έχουν λήξει 0-0 στο 90λεπτο και το πέμπτο να είναι το 1-0 επί των Βέλγων. Η άμυνά της αποτελεί το μεγάλο όπλο, όπως και ο καλός γκολκίπερ Κοβάτσεβιτς που όποτε χρειάστηκε, πριν μία εβδομάδα, κατέβασε τα ρολά. Το γκολ του Νιεβούλις στο 64' δίνει κάποιο αβαντάζ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στάθηκαν τυχεροί στο δοκάρι της Γάνδης (με τον Τισουνταλί) λίγο μετά το γκολ που πέτυχαν. Συνολικά, η εικόνα του αγώνα δεν αιτιολογεί τον φαβοριτισμό των γηπεδούχων εν προκειμένω. Έχασαν κάποιες ευκαιρίες, ότι είναι, όμως, πιο ποιοτική ομάδα και πιο ανθεκτική από τη Ρακόβ δεν το έδειξαν.

Η Γάνδη ηττήθηκε από τη Βαλερένγκα εκτός (2-0), ωστόσο με το 4-0 του πρώτου ματς απέκλεισε τους Νορβηγούς. Η λετονική Ρίγας Σκόλα τής πήρε ισοπαλία 2-2 στο Βέλγιο, αλλά η Γάνδη επικράτησε με 1-0 εκτός και προκρίθηκε στα play off. Μέτρια, έως τώρα, στη σεζόν είναι το φαβορί λόγω έδρας, όμως όχι για κάποιο άλλο λόγο. Η Ρακόβ έχει αντιμετωπίσει φέτος ισχυρότερες ομάδες (Λέγκια, Ρούμπιν) και δεν έχασε από αυτές. Αγωνιστικά, μπορεί να το ξανακάνει... Μαζί με τη διπλή ευκαιρία, συμπληρωματικά θα πονταριστεί η νίκη της στο ημίχρονο. Αν καταφέρει και προηγηθεί, θα έχει κάνει το δεύτερο μεγάλο βήμα πρόκρισης.

**Διαβάστε περισσότερα Προγνωστικά Conference League στο Foxbet.