http Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: «Χ» για τον Αετό, ήττα για τον Μ.Α. Ορφανίου
Sunday, 16 May 2021 16:31

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: «Χ» για τον Αετό, ήττα για τον Μ.Α. Ορφανίου

Ο Αετός Οφρυνίου άφησε δύο βαθμούς στην Αλεξανδρούπολη μετά το 2-2 με την τοπική ομάδα και μετά την 11η αγωνιστική είναι στην 3η θέση του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής με 23β. (τόσους έχουν επίσης Ηρακλής Αμπελοκήπων και Απόλλων Παραλιμνίου). Ο Ορφέας Puma Ξάνθης είναι στην κορυφή, στο +5 από αυτόν, καθώς πέρασε νικηφόρα, με 1-3, από το Ορφάνι και την κόντρα με τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο. Στην 2η θέση ο Πανδραμαϊκός που κέρδισε το τοπικό ντέρμπι και έφτασε στους 25β.

Ο Νέστος κατέκτησε άνευ αγώνα νίκη καθώς η Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου δεν κατέβηκε στη σέντρα μετά την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος και έφτασε στους 18β. (6η θέση). Αναλυτικά:

Αλεξανδρούπολη fc–Αετός Οφρυνίου: 2-2

Ο Αετός προηγήθηκε στο σκορ, στο «Φ. Κοσμάς», με γκολ του Τουμανίδη στο 43ο λεπτό και έτσι έληξε το ημίχρονο (0-1). Δύο γρήγορα  γκολ στα μέσα της επανάληψης έφεραν την ολική ανατροπή για το 2-1 υπέρ της ομάδας της Αλεξανδρούπολης. Πιο συγκεκριμένα, στο 66 ο Χριστοφορίδης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 69 ο Τρανόπουλος έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους. Στις καθυστερήσεις με εύστοχο πέναλτι του Χρ. Ελέζη ο Αετός ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

ΜΑ Ορφανίου-Ορφέας Ξάνθης: 1-3

Ο Μ.Α. Ορφανίου προσπάθησε όμως δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον πρωτοπόρο Ορφέα Ξάνθης (1-3). Στο 28ο λεπτό ο Τορομανίδης έκανε το 0-1 όμως ο Παντελίδης απάντησε στο 35ο για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 50 ο Παπαδόπουλος σκόραρε για το 1-2 και λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο Τανζού διαμόρφωσε το τελικό 1-3.