http ΑΟΚ: Μεγάλο «διπλό», με 1-3, επί του Πανσερραϊκού
Saturday, 08 May 2021 13:42

ΑΟΚ: Μεγάλο «διπλό», με 1-3, επί του Πανσερραϊκού

Ο ΑΟ Καβάλα απέδειξε ότι βρίσκεται δίκαια στην κορυφή του Βορείου Ομίλου της Football League.

Μπήκε δυνατά στο ματς με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες, για την 10η αγωνιστική, και κατάφερε να πάρει σπουδαίο «διπλό» με 1-3. Έγινε ο κακός… δαίμονας του αφού τον υποχρέωσε σε δύο ήττες στη φετινή σεζόν. Η νίκη, όπως σημείωσε και ο προπονητής του ΑΟΚ κ. Ανυφαντάκης, ήταν αφιερωμένη στον πρόεδρο της ΠΑΕ Σωτήρη Δεληκάρη.

Τα γκολ του αγώνα

--Στο 14ο  λεπτό ο Κόκκορης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Πανσερραϊκού και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1.

--Στο 25 από σέντρα του Γαβριηλίδη, κεφαλιά ψαράκι του Κόκκορη για το 0-2 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

--Στο 29από εκτέλεση φάουλ η μπάλα έφτασε στην περιοχή και στην προσπάθεια του να διώξει ο Παντεκίδης πέτυχε αυτογκόλ, 1-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η φάση στην αρχή σταμάτησε ως offside από την πλευρά του Πανσερραϊκού αλλά τελικά ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του και μέτρησε το γκολ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γαβριηλίδης αστόχησε από καλή θέση. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν για να πιέσουν και δύο καλά σουτ του Μέρσι από το ύψος της περιοχής έσωσε ο Κυρίτσης.

--Στο 88 ο Βαλαβανόπουλος, που είχε μπει πριν λίγο αλλαγή, κέρδισε την μονομαχία στην περιοχή και ο Κολλάς με πλασέ έκανε το 1-3 που ήταν και το σκορ αγώνα.

Συνθέσεις

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης (46′ Τσιμίκας), Κρητικός, Γεωργιάδης (46′ Πόντσι), Πέτρου (72′ Θεοδωρίδης), Λουφάκης (33′ Μέσι), Πράντο (46′ Γκούρτσας).

ΑΟ Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Παντεκίδης, Στίκας, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (78′ Βαλαβανόπουλος), Θωμαΐδης, Αδαμάκης (63′ Κέρθι), Ορφανίδης (88′ Βακιρτζής), Κολλάς (88′ Τενεκές).

**Η Π.Α.Ε. Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ 1965 ευχαριστεί θερμά την Π.Α.Ε. ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ και τους ανθρώπους της για την πραγματικά άψογη φιλοξενία που μας επιφύλαξαν. Σε ένα ντέρμπι με πλούσιο θέαμα απέδειξαν ότι το μόνο που μας χωρίζει είναι 90 λεπτά αντιπαλότητας στον αγωνιστικό χώρο με αθλητικό πνεύμα. Τους ευχαριστούμε για τις θερμές ευχές και τα συγχαρητήρια και τους ευχόμαστε να εκπληρώσουν τους στόχους που έχουν θέσει.