http Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Οκτάρα για την ΑΕΚ Καβάλας, επτάρα για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα
Sunday, 11 October 2020 17:32

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Οκτάρα για την ΑΕΚ Καβάλας, επτάρα για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Η ΑΕΚ Καβάλας πέτυχε το σκορ της ημέρας στην πρεμιέρα της Β΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας με 8-0 επί του Μακεδονικού Αμισιανών.

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε με 1-7 από το Χρυσοχώρι. Εντός έδρας νίκες για τον ΜΑ Φιλίππων, τον ΠΑΟΚ Καβάλας, την Ασπίδα Πολυστύλου, τον Ατρόμητο Ακροβουνίου, «διπλό» για τον Μακεδονικό Αγιάσματος. Λευκή ισοπαλία στην Γραβούνα. Αναλυτικά:

ΑΕΚ Καβάλας -Μακεδονικός Αμισιανών: 8-0

Η ΑΕΚ Καβάλας πέτυχε ευρύ σκορ, 8-0, επί του Μακεδονικού Αμισιανών στην πρεμιέρα της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 3-0, με γκολ από τον Δάδαρο, το Ν. Άγγο και τον Κ. Άγγο (με πέναλτι). Στην επανάληψη, ο Κ. Άγγος ανέβασε τον δείκτη στο 4-0, ο Στ. Αγγελίδης έκανε το 5-0, ο Κ. Αγγος το 6-0 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ. Ο Γοριδάρης έκανε το 7-0 και ο Αρ. Βακιρτζής διαμόρφωσε το τελικό 8-0.

Μ.Α. Φιλίππων-Ηρακλής Καβάλας: 3-2

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας ο Μ.Α. Φιλίππων με 3-2 επί του Ηρακλή Καβάλας. Στο 12ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Σπυριάδη έγινε το 1-0. Στο 24 ο Λάιος ισοφάρισε σε 1-1. Ο Πυργιλής έκανε το 2-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 76 ο Αδαμίδης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 85 ο Σπυριάδης διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Ο ΜΑ Φιλίππων είχε ένα δοκάρι στο 2ο ημίχρονο και ενώ το σκορ ήταν 2-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια με τον Αδαμίδη πριν το 2-2.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης: 2-1

Ο ΠΑΟΚ Καβάλας υποδέχθηκε το μεσημέρι της Κυριακής 11/0 τον Κεραυνό Καλλιράχης στην πρεμιέρα της Β΄ κατηγορίας και ξεκίνησε με το δεξί, με 2-1. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με αυτογκόλ και τους γηπεδούχους να έχουν και άλλες άστοχες ευκαιρίες. Στο 78 ο Μουράτι ισοφάρισε σε 1-1. Ο ΠΑΟΚ πίεσε και στο 90 ο Καληντέρης σκόραρε για το τελικό 2-1.

Ασπίδα Πολυστύλου –Θεαγένης: 4-0

Η Ασπίδα Πολυστύλου υποδέχθηκε τον Θεαγένη για την 1η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 4-0. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά στο ματς και στο 10ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Τσιπούρη (1-0). Μετά το 25ο λεπτό ο Θεαγένης ισορρόπησε και είχε και καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Το ματς ήταν ισορροπημένο και στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 70 ο Ταξίδης έκανε το 2-0 και η συνέχεια ανήκε στην Ασπίδα. Στο 82 ο Ζαρίμης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 88 ο Φρόκου διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Πολύ καλή ήταν η απόδοση του νεαρού τερματοφύλακα της Ασπίδας Γιώργου Σιούπα.

**Πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα και για τον δεκαπεντάχρονο μεσοεπιθετικό της Ασπίδας, Κλεάνθη Αλμπανίδη. Την επανεμφάνιση του έκανε ο νεαρός μεσοαμυντικός Γαβριήλ Παπαδόπουλος, μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Ναζιανζός: 2-0

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας ο Ατρόμητος Ακροβουνίου, με 2-0, επί του Ναζιανζού Ν. Καρβάλης. Σκόραραν ο Χ. Καραγκιοζόπουλος και ο Σ. Χατζησάββας. Στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Βακιρτζή.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 1-7

Ευρεία, με 1-7, νίκη για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στο γήπεδο του Χρυσοχωρίου στην κόντρα της πρεμιέρας της Β΄ κατηγορίας με τον Απόλλωνα. Στο 12ο λεπτό ο Ανωτίδης έκανε το 0-1. Στο 22 ο Σταματάκης έκανε το 0-2 και στο 36 ο Λόλακας σκόραρε για το 0-3. Στο 40 ο Μπούτος μείωσε σε 1-3 και στο 43 ο Ράνος έκανε το 1-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 50 ο Ράνος χτύπησε και πάλι για το 1-5. Στο 65 ο Καμουλάκος ανέβασε τον δείκτη στο 1-6 και στο 78 ο Λόλακας διαμόρφωσε το τελικό 1-7.

Θράκη Γραβούνα-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Γραβούνας μεταξύ της τοπικής Θράκης και της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ στην πρεμιέρα της Β΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν όμως δεν τα κατάφεραν. Στο 91 οι φιλοξενούμενοι είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Τομπούλη.

Ατρόμητος Χαλκερού-Μακεδονικός Αγιάσματος: 0-1

Το αυτογκόλ του Σάβτσουκ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που έκρινε και το νικητή στο Χαλκερό, στην κόντρα του τοπικού Ατρόμητου με τον Μακεδονικό Αγιάσματος (0-1) στην πρεμιέρα της Β΄ κατηγορίας. Δημιουργήθηκαν κλασσικές ευκαιρίες, περισσότερες από τους φιλοξενούμενους (κορυφαίες αυτές του Γκιαλόπουλου και του Δουκαλιάνου). Ο Μακεδονικός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δουκαλιάνου με 2η κίτρινη κάρτα.