http ΚΥΠΕΛΛΟ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ: Στα προημιτελικά Ορφέας, Λιμενάρια, Φωλιά, Βρασίδας και Άρης Πηγών
Saturday, 03 October 2020 17:26

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης, η Αναγέννηση Λιμεναρίων, ο Αστέρας Φωλιάς, ο Βρασίδας Ν. Περάμου και ο Άρης Πηγών πήραν τα εισιτήρια για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας.

Αναβλήθηκε το παιχνίδι-ντέρμπι της Α΄ φάσης, Δόξα Θεολόγου-Βύρωνας Καβάλας. Άνευ αγώνα συνεχίζουν Άρης Ζυγού και Κεραυνός Κρηνίδων. Αναλυτικά:

Κεραυνός Ελευθερών-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-2

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων πέρασε με 1-2 από το γήπεδο των Ελευθερών για την Α΄ φάση του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας. Ο νεοαποκτηθείς Λεγάτος έκανε το 0-1 για να ισοφαρίσει ο Θεοδοσιάδης -μετά από ωραία συνεργασία με τον Κωνσταντάρα- σε 1-1. Στο 83 ο Λεγάτος έκανε ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι. Ο Δούμπλατζης πήγε στην «βούλα» για το 1-2. Στο 0-0 ο Κεραυνός είχε δοκάρι με τον Μανώλκα.

**Η διοίκηση της Αναγέννησης Λιμεναρίων ευχαρίστησε θερμά την αντίστοιχη του Κεραυνού Ελευθερών για την άψογη φιλοξενία.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 1-0

Ο Ορφέας πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας με 1-0 επί της νεοφώτιστης Ένωσης Παγ. Δρυάδας. Το γκολ της πρόκρισης πέτυχε στο 90ο λεπτό ο Αθανασάκης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ. O τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Μαυρίδης, ήταν εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης.

Αστέρας Φωλιάς-Άρης Πρίνου: 4-3

Αγγλικό σκορ (4-3) στο γήπεδο της Φωλιάς στην κόντρα του τοπικού Αστέρα με τον Άρη Πρίνου, με εναλλαγές στο σκορ και τελικά πρόκριση για τους γηπεδούχους. Ο Εραλ. Μπούικου έκανε το 0-1 όμως στο ημίχρονο ο Αστέρας είχε κάνει την ολική ανατροπή για το 3-1. Ο Ασήμογλου μείωσε σε 3-2 για να γίνει το 4-2. Ο Ερβ. Μπούικου είχε χαμένο πέναλτι και στο 80 ο Μανολάρι διαμόρφωσε το τελικό 4-3. Για τον Αστέρα χατ-τρικ πέτυχε ο Βρέττο και ένα ακόμη γκολ ο Αραδούλης που αποχώρησε και τραυματίας με χτύπημα στο χέρι. (Φωτογραφίες: Χάρης Ιορδανίδης)

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Βρασίδας: 0-0κ.α., 1-1παρ., 3-4πεν.

Στα πέναλτι κρίθηκε το ματς στον Αμυγδαλεώνα με 3-4 υπέρ του φιλοξενούμενου Βρασίδα Ν. Περάμου. Το 90λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 98 ο Παπάζογλου έκανε το 1-0 για την Δόξα όμως στο 114 ο Αποστολίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 117 ο τερματοφύλακας της Δόξας, Ν. Φουντούκας έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Στην διαδικασία των πέναλτι, δύο απέκρουσε ο Ν. Φουντούκας και άλλα δύο ο Παύλος Αγαθόπουλος. Ο έμπειρος πορτιέρο του Βρασίδα πήγε και στην «βούλα» στο 1ο πέναλτι και ευστόχησε. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα πέναλτι στο δοκάρι. Μετά από συνολικά 12 πέναλτι διαμορφώθηκε το τελικό 3-4. Ο Βρασίδας είχε και δύο δοκάρια στην διάρκεια του ματς.

Άρης Πηγών-Βυζάντιο: 2-1

Το Βυζάντιο προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης στις Πηγές στην κόντρα Κυπέλλου με τον τοπικό Άρη όμως οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τελικά τη νίκη-πρόκριση με 2-1. Πιο συγκεκριμένα, στο 17ο λεπτό σέντρα του Βλάχου, κεφαλιά του Σολακίδη για το 0-1. Στο 57 ο Τζιβανόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 και στο 88 με αυτογκόλ του Δελή διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.

Read 2107 times Last modified on Sunday, 04 October 2020 15:26