http ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Δεν τα κατάφερε ο ΑΟΚ
Wednesday, 04 December 2019 16:11

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Δεν τα κατάφερε ο ΑΟΚ

Η ήττα του ΟΦΗ στην Καβάλα με 2-0 έβαζε δύσκολα στους Κρητικούς ενόψει του επαναληπτικού αγώνα, που έγινε το απόγευμα της Τετάρττης 4/12 στο «Θ. Βαρδινογιάννης». Οι παίκτες του Γιώργου Σίμου όμως αντιμετώπισαν με τη δέουσα σοβαρότητα το ματς, πίεσαν από το πρώτο λεπτό και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν την πρόκριση στον επόμενο γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας με 4-0.

Οι «ασπρόμαυροι» παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με άκρως επιθετικό σχήμα και ήταν επόμενο να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά τους «Αργοναύτες».  Από την άλλη πλευρά, η Καβάλα στάθηκε άτυχη καθώς τραυματίστηκε στο ζέσταμα ο γκολκίπερ Παπαδόπουλος, με αποτέλεσμα να πάρει τη θέση του ο Δήμιζας.

Παρά την πίεση, ο ΑΟΚ άντεξε για 39 λεπτά, όταν ο ΟΦΗ «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα και άνοιξε το σκορ με τον Τσιλιανίδη (1-0) . Οι «αργοναύτες» θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 41' όταν ο Χαντί βρήκε πανέμορφα τον Μαρκόπουλο αλλά ο επιθετικός της Καβάλας έχασε τη μπάλα μετά από παρέμβαση του Μπράουν. Η ομάδα της Καβάλας μάλιστα με την έναρξη του δευτέρου μέρους είχε μια ακόμη καλή στιγμή αλλά το σουτ του Βόσαλικ έφυγε έξω. Αντ΄αυτού, στο  50ο λεπτό ο Νέιρα σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα του Δήμιζα, που αιφνιδιάστηκε από την πορεία της (2-0). Στο 55 ο Νέιρα από πλεονεκτική θέση έκανε το 3-0, που ήταν πλέον σκορ πρόκρισης για τον ΟΦΗ. Από το σημείο εκείνο, η Καβάλα προσπάθησε με τις αλλαγές του Παύλου Δερμιτζάκη να ρισκάρει και στο 89 ο Αρναούτογλου έχασε ευκαιρία για το 3-1.  Ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ με τέρμα του Τσιλιανίδη στο 90ο λεπτό.

Συνθέσεις

ΟΦΗ : Γουάλι, Κοροβέσης, Μπράουν, Κουτρουμπής (82′ Σακόρ), Γιαννούλης (72′ Νάστος), Στάικος, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φερέιρα (56′ Ντίνας), Φιγκεϊρέντο.

ΑΟ Καβάλα : Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Βόσαλικ (60′ Παπαδόπουλος), Ορφανίδης (77′ Καθάριος), Μαϊδανός (56′ Αρναούτογλου), Κουτσούμπας, Χαντί.

Πηγή: sportsup.gr

Read 1104 times Last modified on Wednesday, 04 December 2019 16:16