http ΚΥΠΕΛΛΟ Α΄ ΕΠΣΚ: Προκρίθηκαν Ορφέας, Λιμενάρια, Βύρων και Δόξα Αμυγδαλεώνα
Sunday, 06 October 2019 16:47

ΚΥΠΕΛΛΟ Α΄ ΕΠΣΚ: Προκρίθηκαν Ορφέας, Λιμενάρια, Βύρων και Δόξα Αμυγδαλεώνα

Ο Ορφέας, η Αναγέννηση Λιμεναρίων, ο Βύρωνας Καβάλας και η Δόξα Αμυγδαλεώνα κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου της Α΄ κατηγορίας. Η ομάδα της Ελευθερούπολης και η Δόξα πήραν εντός έδρας νίκες ενώ οι άλλοι δύο πήραν εκτός έδρας προκρίσεις. Αναλυτικά:

Ορφέας Ελευθερούπολης –Μ.Α. Ορφανίου: 2-0

Ο Ορφέας πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας με 2-0 επί του Μ.Α. Ορφανίου. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με εύστοχο πέναλτι του Κ.Βακιρτζή από το 35ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως στο 86 ο Ματσάγκος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 1-0

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα κέρδισε με 1-0 τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Σ. Τσιτσόπουλος στο 27ο λεπτό με πλασέ, ύστερα από πολύ ωραία συνεργασία με τους Τσαρούχα και Ρ. Παπαδόπουλο.

**Η Δόξα Αμυγδαλεωνα ανακοίνωσε δύο μετεγγραφές. Πιο συγκεκριμένα, αποκτήθηκε ο 17χρονος μέσος Μιχάλης Μεγγίδης από την Ασπίδα Πολυστύλου και ο 19χρονος τερματοφύλακας Νίκος Φουντούκας που αγωνιζόταν την τελευταία περίοδο στην Α.Ε. Πυλαίας.

Άρης Πηγών-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-2

Μεγάλη πρόκριση για την Αναγέννηση Λιμεναρίων, με 1-2, στο γήπεδο των Πηγών στην κόντρα με τον τοπικό Άρη. Στο 3ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Νικόπουλος όμως απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Στα μέσα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Δούμπλατζης. Ο Λορέντζος έκανε το 0-1. Στο 70 ο Αθανασάκης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 88 ο Προύντζος διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Βύρωνας Καβάλας: 0-4

Ο Βύρωνας Καβάλας είχε προβάδισμα στο ματς με τον Βρασίδα στη Νέα Πέραμο και κατέκτησε τη νίκη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Α΄ κατηγορίας με 0-4. Το πρώτο μέρος έληξε με 0-1 με γκολ του Βλάχου. Στο 50 ο Βλάχος έκανε το 0-2. Στο 70 ο Καλτσίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και στο 90 ο Κυγάης διαμόρφωσε το τελικό 0-4.