http Α΄ ΕΠΣΚ: Με το «δεξί» Ορφέας, ΑΕΚ και Χαλκερό
Sunday, 08 September 2019 18:51

Α΄ ΕΠΣΚ: Με το «δεξί» Ορφέας, ΑΕΚ και Χαλκερό

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Α΄ κατηγορία ο Ορφέας Ελευθερούπολης, η ΑΕΚ Καβάλας και ο Ατρόμητος Χαλκερού. Ισοπαλία (1-1) στην Φωλιά, λευκή ισοπαλία σε Λιμενάρια και Κεραμωτή. Την Τετάρτη 11/9 πέφτει η αυλαία της 1ης αγωνιστικής με το παιχνίδι στο Ορφάνι. Αναλυτικά:

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Ατρόμητος Χαλκερού 2-3

Ο Ατρόμητος Χαλκερού πέρασε με 2-3 από το Χρυσοχώρι και την κόντρα με τον τοπικό Απόλλωνα για την πρεμιέρα της Α΄ κατηγορίας. Προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο, έκανε το 0-3 στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν όμως δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από το τελικό 2-3. Στο 22ο λεπτό του αγώνα ο Μανδαλιανός με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, 0-1. Ο Ασπιώτης έκανε το 0-2 πριν την λήξη του ημιχρόνου. Ο Παπάζογλου βγήκε σε τετ-α-τετ για το 0-3. Ο Χαλπέτης με όμορφο γκολ μείωσε σε 1-3 και ο Τσομπανόπουλος με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Αστέρας Φωλιάς-Άρης Πηγών    1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το ματς στο γήπεδο της Φωλιάς μεταξύ του νεοφώτιστου Αστέρα και του Άρη Πηγών. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με γκολ του Μπαϊρακτάρη (1-0) και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο πρώην άσος, Β. Αθανασάκης, ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη, δημιουργήθηκαν φάσεις όμως το σκορ δεν άλλαξε.

ΑΕΚ Καβάλας-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-0

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ Καβάλας στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας με 1-0 επί του Φρίξου Πλατανοτόπου. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές, μια με Ν. Άγγο και μια με Κ. Άγγο και ο Φρίξος είχε ένα φάουλ άουτ. Νωρίς στην επανάληψη, ο Ν. Άγγος με ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 1-0. Ο Φρίξος αντέδρασε όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό από το ματς. Η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 82ο λεπτό λόγω αποβολής του Ν. Άγγου με 2η κίτρινη κάρτα.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Ναζιανζός: 3-1

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας ο Ορφέας επικράτησε με 3-1 επί του Ναζιανζού στο Δημοτικό Στάδιο Ελευθερούπολης. Στο 39 ο Αναστασιάδης με σουτ έκανε το 1-0. Στο 53 με κεφαλιά του  Γιαλαμή έγινε το 2-0. Στο 63 ο Μακαρίδης μείωσε σε 2-1. Στο 76 με ωραία προσπάθεια του Τσαπέγια, σε ανύποπτη φάση, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κεραμωτή-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-0

Μοιρασιά στην Κεραμωτή μεταξύ δύο νεοφώτιστων, της τοπικής ομάδας και της Δόξας Αμυγδαλεώνα στην πρεμιέρα της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον  Τσαρούχα στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Βύρωνας Καβάλας: 0-0

Δυνατό παιχνίδι έγινε στα Λιμενάρια μεταξύ της Αναγέννησης και του Βύρωνα για την πρεμιέρα της Α΄ κατηγορίας και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο όμως οι γηπεδούχοι έχασαν τις πιο κλασσικές ευκαιρίες με Αγγελίδη και Μαμουλάρι. Στο 2ο μέρος το ματς ισορρόπησε και η Αναγέννηση έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Στο 76 ο Βύρωνας έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Παντελίδη.