http Γ΄ Εθνική: Πολύτιμα τρίποντα για Νέστο, ΑΟΚ, Πέρνη, λευκή ισοπαλία για τον Αετό
Sunday, 03 March 2019 18:00

Γ΄ Εθνική: Πολύτιμα τρίποντα για Νέστο, ΑΟΚ, Πέρνη, λευκή ισοπαλία για τον Αετό

Ο Νέστος κέρδισε με 3-0 στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό και συνεχίζει την πορεία του στην κορυφή. Στο 23ο λεπτό ο Μκρτσιάν με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0. Στο 40 ο Γκουτσίδης έκανε το 2-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 85 ο Μπέλιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο ΑΟΚ είχε προβάδισμα για τη νίκη κόντρα στον Εθνικό Σιδηροκάστρου και το επιβεβαίωσε με το υπέρ του 5-0 στο «Ανθή Καραγιάννη. Στο 1ο μόλις λεπτό ο Γιαντσίνοβιτς άνοιξε το σκορ και όλα έγιναν πιο εύκολα στη συνέχεια. Στο 17  ο Μαρκόπουλος έκανε το 2-0, στο 23 ο Βαλαβανόπουλος σκόραρε για το 3-0 και στο 44 ο Μαρκόπουλος έκανε το 4-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 53 ο Τσούτσης διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Η ομάδα της Καβάλας πέτυχε ένα… ασύλληπτο ρεκόρ στην Γ΄ Εθνική. Σε 11 εντός έδρας αγώνες παραμένει αήττητη με 9 νίκες και 2 ισοπαλίες και 33-0 τέρματα!!!! Παράλληλα, μετά την 21η αγωνιστική έχει την καλύτερη επίθεση (53 γκολ) αλλά και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (5 γκολ παθητικό).

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη κατέκτησε ο Κεραυνός Πέρνης στη Κομοτηνή στο ματς με τον τοπικό ΠΑΟΚ, με 0-2. Σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας ανέβηκε και πάλι πάνω από την ζώνη υποβιβασμού και έχει μπροστά του 5 αγωνιστικές για να πετύχει τον στόχο του. Στο 4ο λεπτό ανατροπή του Χατζηκυριάκου και πέναλτι για τον Κεραυνό. Στην εκτέλεση πήγε ο Μπαντάνης που εκτέλεσε ψιλοκρεμαστά και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 8 εκτέλεση κόρνερ του Μπουλγούρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίκτυα του Δεληγιάννη για το 0-1. Στο 27 σουτ του Χατζηκυριάκου αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν πάνω στη γραμμή. Στο 30 ο Παναγιώτου έκανε το 0-2 που ήταν το σκορ ημιχρόνου αλλά και του αγώνα.

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Ξάνθης στην αναμέτρηση της τοπικής Ασπίδας με τον Αετό που μάλλον είχε το μυαλό του στον ημιτελικό Κυπέλλου με τον Βύρωνα (6/3). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 60ο λεπτό όταν κεφαλιά του Κωνσταντίνου την απέκρουσε σωτήρια ο Χατζηγεωργίου και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να σκοράρει. Με την φανέλα της Ασπίδας αγωνίζεται ο Μερακλής, με καταγωγή από την Θάσο και δη την Ποταμιά.