http Γ΄ Εθνική: Νίκες για Νέστο και ΑΟΚ, ισοπαλίες για Αετό και Πέρνη
Sunday, 16 December 2018 16:02

Γ΄ Εθνική: Νίκες για Νέστο και ΑΟΚ, ισοπαλίες για Αετό και Πέρνη

Ο Νέστος παραμένει στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής μετά τη νίκη επί του Εθνικού Σιδηροκάστρου, με 2-0, για την 12η και τελευταία για το 2018 αγωνιστική. Το  ημίχρονο στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 60 ο Ν. Μελισσόπουλος με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0 και στο 64 ο Μπέλιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο ΑΟΚ πέρασε με 0-2 από την Αλεξανδρούπολη και το παιχνίδι με τον τοπικό Εθνικό και στο τέλος του 2018 τον βρήκε στην 2η θέση της κατάταξης του 1ου ομίλου. Το ημίχρονο έληξε και αυτό ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 59 ο Μαρκόπουλος έκανε με κεφαλιά, μετά από μπαλιά του Ζέρη, το 0-1 και στο 76 ο ίδιος παίκτης με άπιαστη κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τσούτση, διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ο Αετός Ορφανού πήρε τον πολύτιμο βαθμό, με 1-1, στις Σέρρες με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό με γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις!!!  Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με την ομάδα της Καβάλας να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Στο 79 ωραίο σουτ του Ομπόσου λίγο μέσα από την περιοχή και δεξιά για το 1-0. Στο 92 από την μεσαία γραμμή ο Ελέζη εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στο σημείο του πέναλτι και ο Γ. Παυλίδης με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Ο Κεραυνός Πέρνης έπαιξε… σε λίμνη με αντίπαλο την ΑΕ Καλαμπακίου και το ματς έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές και όποια σκόραρε θα κέρδιζε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στα τελευταία λεπτά δύο καλές στιγμές, μια με τον Χαριτίδη και μια με τον Χαλπέτη, όμως δεν σκόραραν. Το Καλαμπάκι είχε τις δικές του φάσεις μετά από εκτελέσεις κόρνερ.