http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Εξάρα για τον Άρη Πρίνου που ξέφυγε με +3
Sunday, 26 January 2020 19:23

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Εξάρα για τον Άρη Πρίνου που ξέφυγε με +3

Ο Άρης Πρίνου πέρασε με 0-6 από το Κωτσάλου και σε συνδυασμό με το «Χ» του Άρη Ζυγού στο ντέρμπι με τον Ηρακλή Καβάλας και την ήττα του Μακεδονικού Αγιάσματος από τον Ποσειδώνα ξέφυγε στην κορυφή στο +3 από τον Άρη μετά την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Κεραυνός Καλλιράχης πήρε το τοπικό ντέρμπι με τον Θεαγένη, τρίποντα για ΠΑΟΚ, Ποντιακό Ποντολιβάδου. Άνευ αγώνα νίκη για την Θράκη Γραβούνα. Αναλυτικά:

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Άρης Πρίνου: 0-6

Ο Άρης Πρίνου πέρασε πιο εύκολα από ότι αναμενόταν από το Κωτσάλου και την κόντρα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ με 0-6 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και ξεφεύγει στην κορυφή. Στο 10ο λεπτό από μπαλιά του Σογκάνι, ο Ασήμογλου έκανε το 0-1. Στο 12 μπαλιά του Ηλιάδη και ο Ερβ. Μπούικου έκανε το 0-2. Στο 45 ο Μαλίκι κέρδισε πέναλτι από τον τερματοφύλακα, στην εκτέλεση πήγε ο ίδιος για το 0-3. Στην επανάληψη ο Εραλ. Μπούικου πέτυχε δύο τέρματα ανεβάζοντας τον δείκτη στο 0-5 και ο Ηλιάδης διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

**Η διοίκηση του Άρη Πρίνου ευχαριστεί την αντίστοιχη της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ για την φιλοξενία, όπως και το γεγονός ότι μετέφεραν τα μέλη της αποστολής στο γήπεδο και μετά ξανά στο καράβι με δικά τους αυτοκίνητα.

Άρης Ζυγού-Ηρακλής Καβάλας:  0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Ζυγού στην κόντρα μεταξύ του τοπικού Άρη και του Ηρακλή Καβάλας στο ματς της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, είχαν ευκαιρίες δεν εκμεταλλεύτηκαν όμως επήλθε ισορροπία και στο 45 χαμένη ευκαιρία για τον Άρη με τον Βλαχογιάννη. Στην επανάληψη το ματς ήταν δυνατό αλλά και μοιρασμένο  όμως κανείς δεν κατάφερε να σκοράρει.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Ποσειδών Καβάλας: 2-3

Ο Ποσειδών Καβάλας σταμάτησε την… φόρα του Μακεδονικού Αγιάσματος καθώς κατέκτησε το διπλό με 2-3 στο ματς της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30 με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Οικονόμου και το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Μακεδονικός μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πίεσε , ως τη φάση του 55' που ο Τσαγκαράκης από πάσα του Οικονόμου στο χώρο έκανε την επέλαση και πλάσαρε για το 0-2. Ο Μακεδονικός απάντησε γρήγορα για το 2-2 με γκολ από τους Τσίρτσο και Τσακμάκη. Στην φάση του 2-2 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι από επιθετικό όμως ο διαιτητής δεν το είδε και στην εξέλιξη της φάσης υπήρξε γκολ. Στο 75 ο Κ. Δόνος πρόλαβε την μπάλα από τον τερματοφύλακα και με σουτ έστειλε τη μπάλα στο απέναντι γάμα για το 2-3.

**Η διοίκηση του Ποσειδώνα ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Μακεδονικού για την φιλοξενία και εύχεται στην ομάδα καλή συνέχεια!

**Εξαιρετική εμφάνιση του πρωτοεμφανιζόμενου με την φανέλα του Ποσειδώνα τερματοφύλακα, Γιώργου Σιούπα, που αποκτήθηκε από τον Ατρόμητο χαλκερού. Πρώτη εμφάνιση και για τον Παύλο Χλωρόπουλο που αποκτήθηκε από τον Άρη Ζυγού.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Ατρόμητος Λεκάνης: 4-0

Ο ΠΑΟΚ Καβάλας λύγισε την αντίσταση του Ατρόμητου Λεκάνης με 4-0 στο ματς της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο στο Κωτσάλου έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Τσέλα έκανε το 1-0, ο Καραγιαννούδης σκόραρε για το 2-0, ο Μητρούσης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και ο Καληντέρης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Άγιος Λουκάς: 2-0

Ο Ποντιακός Ποντολιβάδου λύγισε την αντίσταση του Αγίου Λουκά, με 2-0, στο ματς της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 25 ο Σταυρίδης άνοιξε το σκορ, 1-0. Στο 40 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βουλγάρογλου με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 80 ο Σοναρίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

**Στο 65 έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Παντελής Κανταϊδης που διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας και διαπιστώθηκε τραυματισμός στη κλείδα. Τα μέλη του Ποντιακού του εύχονται περαστικά.

Κεραυνός Καλλιράχης-Θεαγένης: 3-2

Ο Κεραυνός Καλλιράχης ήταν ο νικητής στο γειτονικό ντέρμπι με τον Θεαγένη, με 3-2, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Πολλοί οι φίλαθλοι στο ματς και οι γηπεδούχοι μίλησαν για… ρεκόρ εισιτηρίων!!!  Ο Κεραυνός μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Λαπούσι, με 1-0. Ο Θεαγένης ισοφάρισε σε 1-1 όμως στη συνέχεια ο Λαπούσι ξαναχτύπησε για το 2-1 και ο Μετάνι έγραψε το 3-1. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελικό 3-2. Τα γκολ για την ομάδα του Θεαγένη πέτυχαν ο Αποστολίδης και ο Μερακλής.

1ος όμιλος-16η αγωνιστική

Πανιώνιος Ξεριά-Θράκη Γραβούνα  0-3 α.α.

Ποντιακός Ποντολιβάδου     17-24             16

Ατρόμητος Λεκάνης              14-42            8 (*)

Άγιος Λουκάς                       10-40             6

Πανιώνιος Ξεριά                     --**

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.