http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Στο +4 το Βυζάντιο, απώλειες για Κεραυνό
Sunday, 19 January 2020 19:29

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Στο +4 το Βυζάντιο, απώλειες για Κεραυνό

Το Βυζάντιο είναι και τυπικά πρωταθλητής χειμώνα στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας στο +4 από τον δεύτερο της κατάταξης Κεραυνό Ελευθερών που έμεινε στο 0-0 στο Μελισσοκομείο. Εκτός έδρας νίκες για ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, Μακεδονικό Αμισιανών, Ατρόμητο Ακροβουνίου, ισοπαλία στην Ποταμιά, εντός έδρας νίκη για το Πολύστυλο. Άνευ αγώνα νίκη για τον Κεραυνό Κρηνίδων. Αναλυτικά:

ΑΕ Πιερέων 2004-Κεραυνός Ελευθερών: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Μελισσοκομείου στην κόντρα της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ Εθνικής μεταξύ της ΑΕ Πιερέων 2004 και του Κεραυνού Ελευθερών. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, είχαν ευκαιρίες όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και κατάφεραν να πάρουν έναν βαθμό από το ματς. Στο 80 η ΑΕ Πιερέων 2004 έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Π. Τερζή με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Κεραυνός διαμαρτύρεται για μια φάση πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ του.

Ελπίδες  Καβάλας-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 0-3

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου είχε την υπεροχή στο ματς με τις Ελπίδες Καβάλας για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 0-3. Το παιχνίδι αυτό ήταν μια καλή ευκαιρία να πάρουν χρόνο συμμετοχής οι νεοαποκτηθέντες του συλλόγου αλλά και κάποιοι νεαροί άσοι (Κεσετζής, Βασιλειάδης και Καλυμνιός). Στο 24 μετά από σέντρα του Παπαντωνίου ο Αμιάδης βγήκε τετ-α-τετ για το 0-1. Στο40 γέμισμα του Παπαντωνίου και ο Αμιάδης έκανε το 0-2. Στο 70 ατομική προσπάθεια του Αμιάδη που έκανε το τελικό 0-3φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

Μ.Α. Φιλίππων-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα       0-1

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε με 0-1 από το γήπεδο των Φιλίππων στο ματς της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους όμως αυτό έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη ο Μ.Α. Φιλίππων ανέβασε ταχύτητα, δημιουργήθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν και όλα κρίθηκαν στο 60 με γκολ του Σταματάκη.

Α.Ο. Ποταμιάς-Α.Σ. Παγγαίο       2-2

Ισόπαλο με 2-2 έληξε το παιχνίδι στην Ποταμιά μεταξύ της τοπικής ομάδας και του ΑΣ Παγγαίο για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Τηλαβερίδης έκανε το 1-0 για να ισοφαρίσει σε 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μαρ. Δημητρακούδης. Ο Αιμ. Κόλα έκανε το 2-1 και στις καθυστερήσεις ο Διαμ. Γαϊτανίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

**Η διοίκηση του ΑΣ Παγγαίο ευχαριστεί ιδιαίτερα την αντίστοιχη του ΑΟ Ποταμιάς για την άψογη φιλοξενία.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Μακεδονικός Αμισιανών  0-1

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί της. Για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας υποδέχθηκε τον Μακεδονικό Αμισιανών και ηττήθηκε με 0-1. Το γκολ πέτυχε με εύστοχο πέναλτι στο 15ο λεπτό ο Δημ. Παπαδόπουλος. Στη συνέχεια, οι παίκτες της Ένωσης δημιούργησαν ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε κάποια από αυτές.

**Η διοίκηση της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας, ο προπονητής Βασίλης Νικολαϊδης αλλά και οι ποδοσφαιριστές του συλλόγου  εύχονται περαστικά στον Γιώργο Κισσά που υποβλήθηκε σε εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας.

Ασπίδα Πολυστύλου-Αίας Παναγίας   1-0

Μέτριο το παιχνίδι στο Πολύστυλο μεταξύ της τοπικής Ασπίδας και του Αίαντα Παναγίας για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με νικήτρια την γηπεδούχο, με 1-0. Το γκολ που έκρινε το ματς σημείωσε ο Ταξίδης στο 20ο λεπτό. Στο 75 σουτ του Φρόκου απέκρουσε αμυντικός, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ζαρίμης είχε ευκαιρία όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Οι φιλοξενούμενοι πρόσεχαν περισσότερο τα νώτα τους και προσπάθησαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα.

**Μετά το τέλος του αγώνα πραγματοποιήθηκε σε οικογενειακό κλίμα η καθιερωμένη κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας της Ασπίδας Πολυστύλου στην αίθουσα του κυλικείου, στις εγκαταστάσεις του συλλόγου.Τοποθετήθηκαν στην πίτα τρία φλουριά και για την ιστορία τυχεροί ήταν οι Παναγιώτης Τσολακίδης, Φλόγκερ Φρόκκου και Ανδρέας Κωνσταντινίδης που έλαβαν και το αντίστοιχο δωράκι!!!

2ος όμιλος-15η αγωνιστική

Ελπίδες Καβάλας-Ατρόμητος Ακροβουνίου   0-3

Α.Ο. Ποταμιάς-Α.Σ. Παγγαίο            2-2

Ασπίδα Πολυστύλου-Αίας Παναγίας       1-0

ΑΕ Πιερέων 2004-Κεραυνός Ελευθερών  0-0

Κεραυνός Κρηνίδων-Α.Ο. Κάρυανης   3-0 α.α.

Αίας Παναγίας                          12-41           6

ΑΟ Κάρυανης                            ---          ---* (*)

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.