http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στην κορυφή ο Άρης Πρίνου
Sunday, 19 January 2020 16:53

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στην κορυφή ο Άρης Πρίνου

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πρίνου πάτησε στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής, αφήνοντας δεύτερο τον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Άρη Ζυγού (που ηττήθηκε στην Γραβούνα) και 3ο τον Μακεδονικό Αγιάσματος που έχασε στη Θάσο. Πολύτιμη νίκη για τον Θεαγένη και τον Ατρόμητο Λεκάνης. Ισοπαλία στο Βερούλειο στο ματς του Ηρακλή Καβάλας με τον Κεραυνό Καλλιράχης, ισοπαλία στο Χαλκερό στο ματς του Ποσειδώνα με τον Ποντιακό. Αναλυτικά:

Άρης Πρίνου- Μακεδονικός Αγιάσματος: 1-0

Ο Άρης Πρίνου και ο Μακεδονικός Αγιάσματος αναμετρήθηκαν στο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με 1-0 σε ένα ματς αμφίρροπο με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη Ζυγού η ομάδα της Θάσου πάτησε στην κορυφή της κατάταξης.  Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Μαλίμης με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ερβ. Μπούικου, στο 20ο λεπτό.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Γκιαλόπουλου και στο 90 είχαν ευκαιρία να πάρουν το «Χ» με χαμένη ευκαιρία του Εμμανουηλίδη. (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΡΗΣ ΠΡΙΝΟΥ FB)

Θράκη Γραβούνα-Άρης Ζυγού: 4-2

Η Θράκη Γραβούνα έκανε την… ζημιά στον πρωτοπόρο Άρη Ζυγού κερδίζοντας τον με 4-2 στο ματς της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει αήττητη στο «σπίτι» της. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο  ημίχρονο, έκαναν το 4-0 και στη συνέχεια οι παίκτες του Άρη μείωσαν σε 4-1 με προσπάθεια του Βλαχογιάννη και αυτογκόλ του Μαρκάκη. Ο Κιτσικόπουλος σκόραρε για το 4-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενο είχαν και ένα δοκάρι. Για την Θράκη χατ-τρικ πέτυχε ο Ι. Ναθαναηλίδης και ένα ακόμη γκολ σημείωσε ο Μαρκάκης.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν η επιστροφή, μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα αποχής, του Σωτήρη Μπλιάντσε, με την φανέλα της Γραβούνας.

Ποσειδών Καβάλας-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 0-0

Μοιρασιά, με 0-0, στο γήπεδο του Χαλκερού στο παιχνίδι μεταξύ του Ποσειδώνα και του Ποντιακού Ποντολιβάδου για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή όμως δεν κατάφεραν να βρουν δίκτυα στις λίγες ευκαιρίες τους, στο 80 σε πλασέ του Μουρουζίδη και στο 90 σε κοντινό σουτ του Πολατίδη.

Ο Ποντιακός, με νέο προπονητή τον Θόδωρο Μάξιμο Γεωργιάδη, παρά τις απουσίες ήταν σωστά στημένη, είχε σε καλή μέρα τον τερματοφύλακα Γρ. Ματσάγκο και είχε δύο καλές στιγμές με Βονικάκη και Σοναρίδη.

**Ο Αλέξης Σοναρίδης επέστρεψε για να ενισχύσει την προσπάθεια του Ποντιακού στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ηρακλής Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι στο Βερούλειο μεταξύ του Ηρακλή Καβάλας και του Κεραυνού Καλλιράχης για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 και ο Ηρακλής κατάφερε να κάνει την μερική ανατροπή για το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις και στο 30 ο Μετάνι έκανε το 0-1 για τον Κεραυνό. Στο 60 σουτ του Σαντογιάννη από την μικρή περιοχή άουτ. Στο 65 σε μια αντεπίθεση ο Σινάνι έκανε το 0-2. Στο 80 ο Κόντεφ από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 85 σουτ του Κρομμύδα απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 87ο Κόντεφ από κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 90 ο Σαντογιάννης με σουτ μείωσε σε 1-2. Στο 95 ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Σαντογιάννης για το τελικό 2-2. Ο Κύρκος πήγε να πάρει τη μπάλα από την εστία για να γίνει γρήγορα η σέντρα όμως προέκυψε καυγάς και σύμφωνα με το φύλλο αγώνα χτύπησε αντιπάλους.

**Ο Κεραυνός Καλλιράχης προχώρησε σε ανακοίνωση ενάντια  στη διαιτησία: «Σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι έγιναν εγκλήματα από τους διαιτητές εναντίον της ομάδας μας. Συμμετέχουμε σε ένα άνισο πρωτάθλημα. Θεωρούμε υπεύθυνους για τις βιαιοπραγίες τους υπεύθυνους του Ηρακλή Καβάλας».

Θεαγένης-ΠΑΟΚ: 3-1

Ο Θεαγένης υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ για την 15η αγωνιστικήτου 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 3-1. Ο Μερακλής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Σέντα έκανε το 2-0 για να μειώσει ο Πουλής σε 2-1. Ο Καραντόλας ανέβασε τον δείκτη στο 3-1. Ο ΠΑΟΚ έχασε πέναλτι στη συνέχεια και έτσι το σκορ δεν άλλαξε.

Ατρόμητος Λεκάνης-Άγιος Λουκάς:  1-0

Ο Ατρόμητος Λεκάνης λύγισε την αντίσταση του Αγίου Λουκά με 1-0 για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με 10 παίκτες στο γήπεδο καθώς υπήρχε πρόβλημα με κάποιες κάρτες υγείας (είχαν λήξει), έγιναν δύο αποχωρήσεις στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη έμειναν μόλις 8!!! Ωστόσο κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με γκολ-φάουλ του Γ. Καραμανλίδη (1-0). Ο Άγιος Λουκάς έχασε τρεις κλασσικές ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει για να πάρει κάτι από το ματς.

Ποντιακός Ποντολιβάδου     15-24             13

Ατρόμητος Λεκάνης              14-38            8 (*)

Άγιος Λουκάς                      10-38             6

Πανιώνιος Ξεριά                  --**

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.