http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πήρε «φωτιά» η κορυφή
Sunday, 12 January 2020 19:05

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πήρε «φωτιά» η κορυφή

Ο Κεραυνός Καλλιράχης πήρε τη νίκη επί του Άρη Ζυγού για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και τον πρωτοπόρο κυνηγούν πλέον για τα καλά ο Μακεδονικός Αγιάσματος (άνευ αγώνα νίκη), ο Άρης Πρίνου (πέρασε από το Ποντολίβαδο) αλλά και ο Ηρακλής Καβάλας (πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ). Από κοντά και Θεαγένης που κέρδισε τον Άγιο Λουκά εκτός έδρας. Ισοπαλία στο Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Γραβούνα, «διπλό» για τον Ποσειδώνα Καβάλας. Αναλυτικά:

Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Ζυγού: 5-4

Σπουδαίο παιχνίδι, με εναλλαγές στο σκορ και συνολικά εννέα τέρματα, στην Καλλιράχη μεταξύ του τοπικού Κεραυνού και του πρωτοπόρου Άρη Ζυγού για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 και ο Βλαχογιάννης μείωσε σε 2-1. Το ημίχρονο έληξε με 3-1 και στα πρώτα 2επτά της επανάληψης είχε γίνει το 4-1. Σε διάστημα λιγότερο από 10 λεπτών ο Άρης Ζυγού ισοφάρισε σε 4-4. Το 4-2 έκανε με φάουλ ο Μπαρέτας, το 4-3 ο Κιτσικόπουλος και στο 85 το 4-4 ο Ταταλιάς. Σε αντεπίθεση ο Κεραυνός με τον Λαπούσι διαμόρφωσε το τελικό 5-4. Για τους νικητές χατ-τρικ πέτυχε ο Λαπούσι και δύο τέρματα ο Μετάνι.

Ο Κεραυνός είχε και δοκάρι με τον Ζενέλι και ζήτησαν πέναλτι για χέρι στο 2ο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια, ένα στο πρώτο ημίχρονο με τον Κορδήστη και ένα στην επανάληψη με τον Βλαχογιάννη. Διαμαρτύρονται επίσης για ένα πέναλτι στον Αβραμίδη στο 4-4 και για ένα ακυρωθέν γκολ του Βλαχογιάννη.

**Η διοίκηση του Κεραυνού Καλλιράχης έδωσε συγχαρητήρια στην διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Άρης Πρίνου:1-3

Ο Άρης Πρίνου ήταν ανώτερος του Ποντιακού στο Ποντολίβαδο στο ματς της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 1-3. Στο 15 σέντρα του Ηλιάδη, κεφαλιά του Μαλίκι για το 0-1. Ακολούθησανευκαιρίες με Μαλίμη, Ηλιάδη, Ερβ. Μπούικου και αντ΄ αυτού στο 40 ο Μάκης Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 68 σέντρα του Μαλίμη για τον Ερβ. Μπούικου που έκανε το 1-2. Στο 75 ο Μαλίκι με ωραίαπροσπάθεια και σουτ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Ηρακλής Καβάλας: 1-3

Ο Ηρακλής Καβάλας κατέκτησε το «διπλό», με 1-3, στο Κωτσάλου στο καβαλιώτικο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο ματς της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, στο 15ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη στο 0-2 και στο μισάωρο στο 0-3. Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ είχε κατοχή, πίεσε όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3. Στο 9 με σουτ του Μιχαηλίδη έγινε το 0-1. Στο 15 μπαλιά του Κρομμύδα, σουτ του Παπαδόπουλου και 0-2. Στο 34 εκτέλεση κόρνερ του Σαντογιάννη, ο Κρομμύδας με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 56 ο Αν. Πουλής με κεφαλιά μείωσε στο τελικό 1-3.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Θράκη Γραβούνα: 1-1

Πολύ καλό το παιχνίδι στο Κωτσάλου μεταξύ της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ και της Θράκης Γραβούνα για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας που έληξε ισόπαλο με 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10λεπτο με τον Κουτσογιαννάκη και οι φιλοξενούμενοι-που πίεσαν στο 2ο ημίχρονο-ισοφάρισαν τελικά στο 78ο λεπτό με τον Ι. Ναθαναηλίδη. Στο ματς είχαμε άτυπη… κόντρα των δύο κορυφαίων σκόρερ του ομίλου, που αμφότεροι βρήκαν τρόπο να βρουν δίκτυα. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία της αναμέτρησης.

Άγιος Λουκάς-Θεαγένης: 0-4

Ο Θεαγένης ήταν ανώτερος του Αγίου Λουκά στο μεταξύ τους παιχνίδι στο γήπεδο του Κωτσάλου για την 14η αγωνιστική του  1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, έτρεξε, πίεσε και πήρε πέρα για πέρα δίκαιη νίκη με 0-4. Στο 12ο λεπτό ο Λ. Αποστολίδης έκανε το 0-1. Στο 25 ο  Καραντόλας έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 53 ο Καραντόλας… ξαναχτύπησε για το 0-3 και στο 80 ο νεαρός-που πήρε προαγωγή από τα τμήματα υποδομής του συλλόγου- Λεωνίδας Πρινς διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Ατρόμητος Λεκάνης-Ποσειδών Καβάλας: 1-4

Ο Ατρόμητος Λεκάνης προηγήθηκε στο παιχνίδι με τονΠοσειδώνα για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν διεξόδους και κατέκτησαν το «διπλό» με 1-4.  Στο 5ο λεπτό ο Καργιανιώτης είχε δοκάρι. Στο 12 εκτέλεση φάουλ για τον Ατρόμητο και ο προωθημένος Δ. Τολμίδης έκανε το 1-0. Στο 20 ο Κοτσέλα κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Οικονόμου για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 50' ο Γραμματικόπουλος έκανε μακρινό σουτ, ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου έκανε λάθος εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα για το 1-2. Σε αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Κοτσέλα τσίμπησε την μπάλα μπροστά από τον επιθετικό όμως αυτή πήγε προς την εστία του Ποσειδώνα, στο δοκάρι και άουτ. Στο 65 σέντρα του Μαρούδα, κεφαλιά του Τσαγκαράκη για το 1-3. Στο 70 ο Τσαγκαράκης έκανε σέντρα από τα πλάγια και ο νεοαποκτηθείς νεαρός (από τον ΠΑΟΚ) Χατζάτογλου με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

1ος όμιλος-14η αγωνιστική

ΠΑΟΚ Καβάλας-Ηρακλής Καβάλας            1-3

Μακεδονικός Αγιάσματος-Πανιώνιος Ξεριά  3-0α.α.

Άγιος Λουκάς                      10-37            6

Ατρόμητος Λεκάνης              13-38           5 (*)

Πανιώνιος Ξεριά                  --**

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.