http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Πρωταθλητής χειμώνα το Βυζάντιο
Sunday, 12 January 2020 17:48

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Πρωταθλητής χειμώνα το Βυζάντιο

Το Βυζάντιο κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας μια αγωνιστική πριν την λήξη του πρώτου γύρου. Για την 14η αγωνιστική πέτυχε εξάρα στο Ακροβούνι και το ερχόμενο Σαββατοκύριακο έχει ρεπό. Πεντάρα για τον Κεραυνό Ελευθερών, αγγλικό σκορ στις Κρηνίδες με νικήτρια της Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας, τρίποντα για ΑΣ Παγγαίο και Αίαντα Παναγίας, λευκή ισοπαλία στα Αμισιανά. Άνευ αγώνα νίκη για την ΑΕ Πιερέων 2004, ρεπό για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Αναλυτικά:

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Βυζάντιο: 0-6

Ευρεία νίκη, με 0-6, πέτυχε το Βυζάντιο στο γειτονικό ντέρμπι με τον Ατρόμητο στο Ακροβούνι για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μια αγωνιστική πριν την λήξη του πρώτου γύρου κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Στο 11ο λεπτό ο Χατζησάββας έκανε το 0-1. Στο 30 ο Ότσος έκανε το 0-2. Στο 39 ο Ότσος είχε δοκάρι. Στο 46 Ότσος και Χατζησάββας… έκρυψαν την μπάλα και ο Χατζησάββας με λόμπα έκανε το 0-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 53 ο Χατζησάββας ανέβασε τον δείκτη στο 0-4. Στο 80 ο Σπυρίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-5 και στο 86 ο Σιώτας, που είχε μπει λίγο πριν ως αλλαγή, διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

**Άτυχη στιγμή για τον νεαρό αμυντικό του Ατρόμητου, Γεώργιο Κουλαρά, που σε ένα μαρκάρισμα χτύπησε στην κλείδα και διακομίστηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας για τις πρώτες βοήθειες!!

Κεραυνός Ελευθερών-ΑΟ Ποταμιάς: 5-0

Ο Κεραυνός Ελευθερών δεν συνάντησε προβλήματα κόντρα στον ΑΟ Ποταμιάς στο ματς της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας καθώς τον λύγισε με 5-0. Το ημίχρονο έληξε με 2-0. Χατ-τρικ πέτυχε ο Βαμβακίδης και από ένα γκολ ο Κωνσταντάρας και ο Κλωναρίδης.

Κεραυνός Κρηνίδων-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 3-5

Πολύτιμη εκτός έδρας, με το… αγγλικό 3-5, για την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στις Κρηνίδες στο παιχνίδι με τον τοπικό Κεραυνό στο πλαίσιο του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-3 στο ημίχρονο, στην επανάληψη σε διάστημα 20 λεπτών ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 3-3 όμως τελικά το ματς έληξε με 3-5. Πιο συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό ο Σταμπολίδης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 30 ο Ρούγας έκανε το 0-2 και στο 35 ο Τσιπουρόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο ξεκίνημα της επανάληψης με εύστοχο πέναλτι του Γεωργιάδη έγινε το 1-3. Ο Τριανταφυλλίδης μείωσε σε 2-3 και στο 65 ο Θεοδοσιάδης ισοφάρισε σε 3-3. Ο Σταμπολίδης με κεφαλιά, μετά από  γέμισμα του Κεχαγιά, έκανε το 3-4. Ο Ζέκια από πλάγια έκανε σουτ στην απέναντι γωνία για το τελικό 3-5.

**Ο Κεραυνός Κρηνίδων εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία του Τσιλίκα.

Αίας Παναγίας -Μ.Α. Φιλίππων: 2-1

Ο Αίας Παναγίας μπήκε με το δεξί στο 2020 με τρίποντο, 2-1, επί του ΜΑ Φιλίππων για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι που έπαιζαν με αντεπιθέσεις κατάφεραν να προηγηθούν στο 43ο λεπτό με τον Γιριχίδη. Ο Αλ. Βασιλειάδης απάντησε για το 1-1 στο 45΄. Στο 70 ο Παπαδημητρίου διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο Μέγας είχε δοκάρι στην επανάληψη με τον Τσομπανίδη.

Μακεδονικός Αμισιανών-Ασπίδα Πολυστύλου: 0-0

Λευκή ισοπαλία στα Αμισιανά στο ματς του  τοπικού Μακεδονικού με την Ασπίδα Πολυστύλου για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ήταν παιχνίδι κέντρου με λίγες καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός είχε δοκάρι με τον Γ. Ματσάγκο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν ότι για πρώτη φορά έπαιξαν μαζί, με την φανέλα του Μακεδονικού Αμισιανών, τρία αδέλφια ο Χαράλαμπος, ο Τάσος και ο Γιώργος Ματσάγκος.

ΑΣ Παγγαίο-Ελπίδες Καβάλας: 2-1

Ο ΑΣ Παγγαίο υποδέχθηκε, το απόγευμα του Σαββάτου 11/1, τις Ελπίδες Καβάλας για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-1. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Παπαβασιλείου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαζούδη. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Χρήστο Κίκη σε 1-1. Το Παγγαίο κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Δούρτμες όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Ο Παπαβασιλείου διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Θα σημειώσουμε πως με την φανέλα των Ελπίδων Καβάλας έκαναν ντεμπούτο το απόγευμα του Σαββάτου δύο ακόμη νεαροί παίκτες, γεννημένοι το 2005, και πιο συγκεκριμένα ο Θανάσης Ντίνης και ο Κωνσταντίνος Τυφτιρικίδης.

2ος όμιλος (14η αγωνιστική)

Ατρόμητος Ακροβουνίου -Βυζάντιο Κοκκινοχώματος  0-6

Α.Σ. Παγγαίο- Ελπίδες Καβάλας                               2-1

Αίας Παναγίας -Μ.Α. Φιλίππων                                 2-1

Κεραυνός Ελευθερών-Α.Ο. Ποταμιάς                       5-0

Μακεδονικός Αμισιανών-Ασπίδα Πολυστύλου           0-0

Α.Ο. Κάρυανης-ΑΕ Πιερέων 2004                          0-3α.α.

Κεραυνός Κρηνίδων-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας     3-5

Ρεπό: ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Βαθμολογία-2ος όμιλος (14η αγωνιστική)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος        41-8           36

Κεραυνός Ελευθερών               39-10         31*

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας      42-20         26 *    (**)

ΑΟ Ποταμιάς                           19-47          15 *

ΑΕ Πιερέων 2004                     18-26          13  *    (**)

Ελπίδες Καβάλας                      13-50           6 *

Αίας Παναγίας                          12-40           6  *

ΑΟ Κάρυανης                            ---          ---* (*)

*Έχει κάνει το ρεπό του.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.