http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Ξεφεύγει στην κορυφή το Βυζάντιο
Sunday, 01 December 2019 19:48

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Ξεφεύγει στην κορυφή το Βυζάντιο

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Το Βυζάντιο πήρε τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής με τον Κεραυνό στις Ελευθερές για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και ξέφυγε στην κορυφή με +7β. (δεν έχει κάνει το ρεπό του). Εντός έδρας νίκες κατέκτησαν ο Κεραυνός Κρηνίδων, ο Μακεδονικός Αμισιανών αλλά και η Ασπίδα Πολυστύλου.

Αναβλήθηκαν, για διαφορετικούς λόγους το καθένα, τα παιχνίδια σε Παλαιοχώρι και Ποταμιά. Άνευ αγώνα νίκη για τον ΑΣ Παγγαίο. Ρεπό είχε αυτήν την εβδομάδα η ΑΕ Πιερέων 2004. Αναλυτικά:

Κεραυνός Ελευθερών-Βυζάντιο: 0-1

Το Βυζάντιο κατέκτησε το «διπλό», με 0-1, στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας επί των Ελευθερών. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη, δεν είχε πολλές φάσεις και κρίθηκε με το γκολ του Ηλιάδη στο 41ο λεπτό (0-1).

Ασπίδα Πολυστύλου- Ελπίδες Καβάλας: 2-0

Η Ασπίδα Πολυστύλου κέρδισε με 2-0 τις Ελπίδες Καβάλας για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 35ο λεπτό με πλασέ έξω από την περιοχή του Κοσμολάρι έγινε το 1-0. Στο 75 σέντρα του Κωταϊδη, ο Αλμυριώτης με βον πλανέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κεραυνός Κρηνίδων-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 2-1

Ο Κεραυνός Κρηνίδων σταμάτησε την πορεία του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Τον υποδέχθηκε για την 10η αγωνιστική, πήρε τη νίκη με 2-1 και τον προσπέρασε στην κατάταξη. Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με 2-0 με δύο τέρματα του Ξηντάρα (ένα στο 25ο λεπτό και ένα στο 42ο) και είχαν και άλλες καλές στιγμές. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε στην επανάληψη, μείωσε στο 65 με τον Σπυρίδη, προσπάθησε όμως δεν κατάφερε κάτι καλύτερο.

Μακεδονικός Αμισιανών-Αίας Παναγίας: 3-0

Ο Μακεδονικός Αμισιανών κέρδισε με 3-0 τον Αίαντα Παναγίας για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Καστράνης έκανε το 1-0 περίπου στο 40ο λεπτό. Στην επανάληψη, ο Παπαδόπουλος πέτυχε δύο ακόμη τέρματα για το τελικό 3-0.

Αποτελέσματα

2ος όμιλος-10η αγωνιστική

Κεραυνός Ελευθερών-Βυζάντιο             0-1

Μακεδονικός Αμισιανών-Αίας Παναγίας     3-0

Α.Ο. Κάρυανης-Α.Σ. Παγγαίο                   0-3 α.α.

Κεραυνός Κρηνίδων-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα         2-1

Ασπίδα Πολυστύλου-Ακαδημία Ελπίδες Καβάλας      2-0

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Ατρόμητος Ακροβουνίου  δ.δ.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα          35-168      18

Ατρόμητος Ακροβουνίου     16-5       17*  (**)

Μακεδονικός Αμισιανών      28-22       16

Ασπίδα Πολυστύλου           16-12      16*

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας   23-15    14 *  (**)

ΑΣ Παγγαίο                         21-22     14 *

ΜΑ Φιλίππων                      16-7        12 *  (**)

ΑΕ Πιερέων 2004                15-23       10  *

ΑΟ Ποταμιάς                      12-30        9 *  (**)

Ελπίδες Καβάλας                  8-39        3 *

Αίας Παναγίας                      9-31         3

ΑΟ Κάρυανης                      2-19       -9  * (*)

*Έχει κάνει το ρεπό του.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.