http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Νέα… ζημιά από την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄
Sunday, 17 November 2019 18:04

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Νέα… ζημιά από την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ έκανε… ζημιά και στον Ηρακλή Καβάλας στο τοπικό ντέρμπι στο Κωτσάλου για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Άρης Πρίνου πήρε το ντέρμπι της Θάσου και περιμένει τον πρωτοπόρο Άρη Ζυγού, που πέρασε το Σαββατοκύριακο με άνευ αγώνα νίκη ελέω Ξεριά. Ο Μακεδονικός Αγιάσματος ξέσπασε στον Θεαγένη με 5-1, πολύτιμες νίκες για Θράκη Γραβούνα και Ποντιακό Ποντολιβάδου. Ισοπαλία στο καβαλιώτικο ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ποσειδών. Αναλυτικά:

ΠΑΟΚ Καβάλας-Ποσειδών Καβάλας: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το καβαλιώτικο ντέρμπι στο Κωτσάλου μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ποσειδώνα Καβάλας για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30ο λεπτό με άπιαστο σουτ του Κάτσικα από το ύψος της περιοχής, 1-0. Στο  40' ο Καργιανιώτης με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι την λήξη του αγώνα.  Στην επανάληψη επικράτησε το πάθος και οι δυνατές μονομαχίες αλλά και ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο καμία ομάδα να φτάσει σε γκολ.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Ηρακλής Καβάλας: 1-0

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και ο Ηρακλής Καβάλας αναμετρήθηκαν σε ένα ακόμη γειτονικό ντέρμπι στο Κωτσάλου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι γηπεδούχοι κατέκτησαν άλλη μια σπουδαία νίκη με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 55 ο Π.Κουτσογιαννάκης με πλασέ, μετά από σέντρα του Τόνιου. Ο Ηρακλής είχε τις δικές του ευκαιρίες στο παιχνίδι, πίεσε ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά όμως δεν κατάφερε να σκοράρει σε κάποια από αυτές.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Θεαγένης: 5-1

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος κατέκτησε τη νίκη, με 5-1, επί του Θεαγένη στο ματς της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με ολική ανατροπή στο σκορ!!! Πιο συγκεκριμένα, η ψυχρολουσία ήρθε στο 10ο δευτερόλεπτο όταν ο Δόρκας πέτυχε αυτογκόλ, 0-1. Στο 10 ο Φουφουδάκης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 15 ο Εμμανουηλίδης έκανε την ανατροπή, 2-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Εμμανουηλίδης έκανε το 3-1 και στη συνέχεια ο Γκιαλόπουλος με δύο τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Πρίνου: 0-4

Ο Άρης Πρίνου ήταν ο κυρίαρχος του ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας στην Καλλιράχη με αντίπαλο τον τοπικό Κεραυνό και πήρε το «διπλό» με 0-4. Στο 1ο μόλις λεπτό ο Σογκάνι με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 20 μπαλιά του Μαλίμη και ο Εράλντι Μπούικου σκόραρε για το 0-2. Στο 35 σουτ του Εράλντι Μπούικου έξω από την περιοχή για το 0-3. Στο 70 με εύστοχο πέναλτι του Μαλίμη διαμορφώθηκε το τελικό 0-4.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Ατρόμητος Λεκάνης: 4-1

Ο Ποντιακός Ποντολιβάδου κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 4-1, επί του Ατρόμητου Λεκάνης στο τοπικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Αξίζει να σημειώσουμε πάντως πως τα τρία πρώτα τέρματα της συνάντησης πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι (δύο αυτογκόλ και ένα δικό τους γκολ). Πιο συγκεκριμένα, μετά από προσπάθεια του Κανταϊδη, ο Καλογήρου πέτυχε αυτογκόλ, 1-0. Στο 43 ο Δ. Τολμίδης ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν υπεροχή και στο 70 μετά από κομπίνα με τον Εμμανουηλίδη η μπάλα βρήκε και στον Χωραφά για το 2-1. Στο 78 ο Μ. Παπαδόπουλος σε κενή εστία έκανε το 3-1 και στο 85 ο Σίμος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Θράκη Γραβούνα-Άγιος Λουκάς: 2-1

Η Θράκη Γραβούνα κατέκτησε το τρίποντο, με 2-1, επί του Αγίου Λουκά για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με ολική ανατροπή μάλιστα στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με γκολ του Μπρέντα και έχασαν και ευκαιρίες με τον ίδιο παίκτη αλλά και τον Κωστάκη για ένα τουλάχιστον γκολ. Στο 35 ο Ι. Ναθαναηλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη, ο Κ. Ράπτης, μετά από προσπάθεια του Ουλφανίδη και πάσα στον χώρο, διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να αλλάξουν τα δεδομένα όμως ο Τσιώνης είπε «όχι».

**Η διοίκηση της Θράκης Γραβούνα εύχεται περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στον τερματοφύλακα της ομάδας Αλέξη Τσιωνη που για ένα ημίχρονο έπαιζε με σπασμένο χέρι. Περαστικά στον υψηλόσωμο τερματοφύλακα της Θράκης ευχήθηκαν και τα μέλη της αποστολής του Αγίου Λουκά που παράλληλα έδωσαν και συγχαρητήρια για την εμφάνιση του. Επίσης, η διοίκηση του Αγίου Λουκά απένειμε τα εύσημα στους παίκτες της ομάδας για την εμφάνιση τους.