http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Σκορ και θέαμα για Ασπίδα και ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα
Sunday, 03 November 2019 17:18

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Σκορ και θέαμα για Ασπίδα και ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

Γκολ και θέαμα στα γήπεδο του Πολυστύλου και της Ποταμιάς στα ματς της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου αλλά και στο γήπεδο των Φιλίππων. Εντός έδρας νίκες για Κεραυνό Κρηνίδων και ΑΕ Πιερέων 2004. Άνευ αγώνα νίκη για το πρωτοπόρο Βυζάντιο Κοκκινοχώματος. Ρεπό είχαν οι Ελπίδες Καβάλας. Αναλυτικά:

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Κεραυνός Ελευθερών: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου στο παιχνίδι της τοπικής Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας και του Κεραυνού Ελευθερών για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι πρόσεξαν περισσότερο τα νώτα τους ενώ στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πιο αμφίρροπο. Έντονες διαμαρτυρίες υπήρξαν όταν ο Κεραυνός πέτυχε γκολ αλλά ο επόπτης το ακύρωσε ως οφσάιντ.

**Η διοίκηση της Ένωσης Παγ. Δρυάδας εύχεται περαστικά στον Παν. Ζαππίδη.

Ασπίδα Πολυστύλου-Α.Σ. Παγγαίο: 6-2

Η Ασπίδα Πολυστύλου… ξέσπασε στον ΑΣ Παγγαίο με 6-2, στο ματς της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 3ο μόλις λεπτό, σέντρα του  Κασμολάρι και ο Ζαρίμης με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 10 ανατροπή του Ζαρίμη και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο ίδιος για το 2-0. Ο Κωταϊδης έπαιξε το ένα δύο με τον Φρόκου και ο πρώτος με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-0. Από μπαλιά του Ν. Μοσχόπουλου, ο Σουρανάκης έκανε το 4-0 που ήταν και το σκορ  ημιχρόνου. Ο Σουρανάκης, από σέντρα του Αλμυριώτη, ανέβασε τον δείκτη στο 5-0 για να μειώσει ο Πετρόπουλος σε 5-1. Ο Μπάσιας, μετά από κάθετη μπαλιά του Φρόκου, σκόραρε με πλασέ για το 6-1. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα, ο Πετρόπουλος κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Ν. Δούρτμες για το τελικό 6-2. Στην φάση αυτή η Ασπίδα έμεινε με 10 παίκτες.

Α.Ο. Ποταμιάς-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα:  0-7

Για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέτυχε ευρεία νίκη. Το απόγευμα του Σαββάτου 2/11 ταξίδεψε στη Θάσο για το ματς της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον ΑΟ Ποταμιάς και πήρε το «διπλό» με 0-7. Το ημίχρονο έληξε με 0-5 με γκολ του Σπυρίδη (0-1), Παντίδη (0-2), Δραγουδάκη (0-3), το 0-4 ήταν αυτογκόλ και ο Παντίδης έκανε το 0-5. Στην επανάληψη, ο Σπυρίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-6 και ο Σταματάκης διαμόρφωσε το τελικό 0-7.

ΑΕ Πιερέων 2004-Αίας Παναγίας: 2-1

Δύσκολη νίκη για την ΑΕ Πιερέων, με 2-1, επί του Αία Παναγίας στο ματς της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 70 ο Τσολάκης έκανε το 1-0. Στο 90 ο Κοντάκης έφερε το ματς στα ίσα, 1-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να πανηγυρίσουν και ο Τσιρίδης στο 91 σκόραρε για το τελικό 2-1.

Κεραυνός Κρηνίδων-Μακεδονικός Αμισιανών:  3-2

Ο Μακεδονικός Αμισιανών προηγήθηκε στις Κρηνίδες στο ματς της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν διεξόδους και έκαναν την ολική ανατροπή για το τελικό 3-2. Στο 10ο λεπτό ο Λόλακας έκανε το 0-1 και στο 14 ο ίδιος παίκτης είχε χαμένο τετ-α-τετ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά το 20ο λεπτό, ο Κρόκος ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Με αυτογκόλ του Γκαϊτατζή έγινε το 2-1 και ο Ξηντάρας ανέβασε τον δείκτη στο 3-1. Ο Παναγιωτόπουλος μείωσε στο τελικό 3-2.

Μ.Α. Φιλίππων-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 0-0

Το παιχνίδι στο γήπεδο των Φιλίππων, μεταξύ του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου και του  Ατρόμητου Ακροβουνίου,  για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας πήγε στη δύναμη και έληξε τελικά ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 60 οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Βασιλειάδη και είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Τσιπλακίδη. Στο 90 ο Αμιάδης βρέθηκε απέναντι από τον Αποστολίδη όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι μίλησαν για ανοχή του διαιτητή στο πειθαρχικό κομμάτι της αναμέτρησης.