http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εννιάρα για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, πεντάρα για τον Κεραυνό
Sunday, 27 October 2019 19:53

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέτυχε τη νίκη της ημέρας στο ματς με τις Ελπίδες Καβάλας για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Κεραυνός Ελευθερών πέτυχε πεντάρα κόντρα στην Ασπίδα Πολυστύλου. Με νίκη συνέχισε το πρωτοπόρο Βυζάντιο, τρίποντο για τον Μακεδονικό Αμισιανών, ο ΑΟ Ποταμιάς κατέκτησε τη νίκη στο ντέρμπι με την Παναγία, ισοπαλία στη Νικήσιανη. Αναλυτικά:

Βυζάντιο-Κεραυνός Κρηνίδων: 2-1

Το Βυζάντιο κατέκτησε το τρίποντο, με 2-1, επί του Κεραυνού Κρηνίδων για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 25 από ασίστ του Φοριάρη ο Χατζησάββας έκανε το 1-0. Στο 50 προσπάθεια του Φοριάρη, η μπάλα κόντραρε στον Π. Γερμανίδη που πέτυχε αυτογκόλ, 2-0. Στο 79 ο Θεοδοσιάδης μείωσε στο τελικό 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν ένα πέναλτι στο πρώτο μέρος και είχαν επίσης παράπονα για φάσεις οφσάιντ στην επανάληψη.

Κεραυνός Ελευθερών-Ασπίδα Πολυστύλου:  5-0

Ο Κεραυνός Ελευθερών επιβλήθηκε με 5-0 της Ασπίδας Πολυστύλου στο ματς της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με τέρματα του Θεοδοσιάδη και του Ζ. Κωνσταντάρα. Στην επανάληψη σκόραραν ο Βαμβακίδης (3-0), ο Τσοχαταρίδης (4-0) και ο Αντόνοφ (5-0).

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Ελπίδες Καβάλας: 9-1

Το σκορ της ημέρας, 9-1, πέτυχε ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα κόντρα στις Ελπίδες Καβάλας στο «Δ. Παρίδης» για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο νεοαποκτηθείς Βέλια πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα των γηπεδούχων και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1. Ο Σταματάκης έκανε το 3-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ένας ακόμη νέος, ο Κλ. Σόρα, ανέβασε τον δείκτη στο 4-1, ο Παντίδης έγραψε το 5-1, ο Σπυρίδης έκανε το 6-1, ο επίσης νέος και πολύπειρος Λιόλιος το 7-1, ο Δανιηλίδης το 8-1 και ο Σόρα διαμόρφωσε το τελικό 9-1.

Μακεδονικός Αμισιανών-ΑΕ Πιερέων 2004: 4-2

Ο Μακεδονικός Αμισιανών πήρε το τρίποντο κόντρα στην ΑΕ Πιερέων 2004 με 4-2 για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Λόλακας έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Κεχαγιάς σκόραρε για το 2-0 όμως η συνέχεια ανήκε στην ΑΕ Πιερέων 2004 που αρχικά μείωσε με τον Ποιμενίδη και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 2-2 με τον Τσιρίδη. Ο Κεχαγιάς ξαναχτύπησε για το 3-2 και ο Μπέκο διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Αίας Παναγίας-Α.Ο. Ποταμιάς: 0-3

Ο ΑΟ Ποταμιάς πήρε το τρίποντο, με 0-3, στο γειτονικό ντέρμπι με τον Αία στο γήπεδο της Παναγίας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 17ο λεπτό μετά από ωραία φάση στην επίθεση, σέντρα του Προδρόμου και ο Δημητρέκος με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έκανε το 0-1. Στο 28 αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ν. Πασχάλης και ο Κ. Ελευθερίου. Στο 50 ο Αίας έμεινε με εννέα λόγω αποβολής του Μπόσκου. Στο 70 εκτέλεση κόρνερ του Βασιλούδη και ο Προδρόμου με πλασέ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 0-2. Στο 87 επιθετικός συνδυασμός για την Ποταμιά, με Ντάλη, Βασιλούδη και Αιμ. Κόλλα και ο τελευταίος διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

**Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Αίαντα Παναγίας για την παραχώρηση του γηπέδου  τους τελευταίους τρεις μήνες, τόσο για τις προπονήσεις του τμήματος ανδρών και ακαδημιών, όσο για τους αγώνες.

Α.Σ. Παγγαίο-Μ.Α. Φιλίππων: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο γήπεδο της Νικήσιανης μεταξύ του ΑΣ Παγγαίο και του ΜΑ Φιλίππων για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τις δύο ομάδες να… σπαταλούν τις  ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο 50 ο Δημητρακούδης έκανε το 1-0. Στο 75 ο Παχίδης έκανε προσπάθεια, η μπάλα βρήκε και στον Δημητρίου και κατέληξε στα δίκτυα για το 1-1. Στο 93 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Παχίδης που όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 94 εκτέλεση φάουλ του Δημητρακούδης έβγαλε σωτήρια ο Αποστολίδης.