http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Πρώτος ο Άρης Ζυγού, ακολουθούν Άρης Πρίνου και Ηρακλής Καβάλας
Sunday, 20 October 2019 14:08

Ο Άρης Ζυγού λύγισε δύσκολα την αντίσταση του Ποντιακού και παραμένει αήττητος στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά την ολοκλήρωση της  6ης αγωνιστικής. Τον ακολουθούν, με 15β., ο Άρης Πρίνου που κέρδισε τον Ποσειδώνα αλλα και ο Ηρακλής Καβάλας που πέτυχε πεντάρα κόντρα στον Ατρόμητο Λεκάνης. Πολύτιμη νίκη για τον Θεαγένη, τρίποντο για την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄, λευκή ισοπαλία στην Καλλιράχη, άνευ αγώνα νίκη για τον Άγιο Λουκά. Αναλυτικά:

Άρης Ζυγού-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 1-0

Δύσκολη νίκη, με 1-0, για τον πρωτοπόρο του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, Άρη Ζυγού, στην κόντρα της 6ης αγωνιστικής με τον μαχητικό Ποντιακό Ποντολιβάδου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 38ο λεπτό λόγω αποβολής του Μάκη Παπαδόπουλου με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 43 με ατομική προσπάθεια ο Βλαχογιάννης έκανε το 1-0. Στην επανάληψη, ο Άρης Ζυγού δεν είχε καλή απόδοση, δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή απέναντι σε μια ομάδα που δεν επηρεάστηκε από την αποβολή και το 1-0 έμεινε μέχρι την λήξη του αγώνα.

**Η διοίκηση του Ποντιακού Ποντολιβάδου εύχεται περαστικά στο Νίκο Χισένι που έβγαλε τον ώμο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Θεαγένης-Θράκη Γραβούνα: 1-0

Δυνατό ήταν το παιχνίδι μεταξύ του Θεαγένη και της Θράκης Γραβούνας για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τελικό νικητή τον γηπεδούχο με 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο (με Μερακλή και Λαχανά) και άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ όμως παρέμεινε το 0-0. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε και έπρεπε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις για να διαμορφωθεί το 1-0, μετά από φάση διαρκείας. Αρχικά, ο Θεαγένης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Αρμάντο Τσετάνι όμως απέκρουσε ο Τσιώνης σε κόρνερ. Στην εκτέλεση πήγε γρήγορα ο Γκόλια, που έστειλε τη μπάλα προς την εστία της Γραβούνας και ο τερματοφύλακας την έβαλε στα δίχτυα για το τελικό 1-0.

**Η διοίκηση του Θεαγένη ευχαρίστησε τους φιλάθλους για την παρουσία τους στο ματς.

**Συγχαρητήρια εκ μέρους της Θράκης Γραβούνας για την διαιτησία του αγώνα. Οι κ.κ. Παναγιωτίδης, Μακέδος και Στεφανίδης –όπως αναφέρουν-ήταν άριστοι στα καθήκοντα τους.

Άρης Πρίνου-Ποσειδών Καβάλας: 2-0

Ο Άρης Πρίνου, με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο,  κατέκτησε τη νίκη επί του Ποσειδώνα Καβάλας και ανέβηκε στην 2η θέση της κατάταξης. Στο 25ο λεπτό ο Ηλιάδης, μετά από ασίστ του Εραλ. Μπούικου έκανε το 1-0. Στο 37 σέντρα του Εραλ. Μπούικου και ο Μαλίμης σκόραρε για το 2-0. Στο ξεκίνημα του αγώνα, στο 6ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν προσπάθεια στο δοκάρι με τον Γραμματικόπουλο.

**Πριν τη σέντρα του αγώνα πραγματοποιήθηκε ο ετήσιος αγιασμός του Άρη Πρίνου, τόσο για το τμήμα ανδρών όσο και για την Ακαδημία.

**Η διοίκηση του Άρη Πρίνου ανακοίνωσε την απόκτηση του Θανάση Μαλίκι, που μέχρι πρότινος φορούσε την φανέλα της Δόξας Θεολόγου και μάλιστα είχε πανηγυρίσει με αυτήν την άνοδο στα εθνικά σαλόνια.

**Η διοίκηση του Άρη Πρίνου και οι ποδοσφαιριστές του συλλόγου εύχονται περαστικά στον Στέφανο Λόγγο που χτύπησε στο γόνατο και διακομίστηκε στο Κ.Υ. Όλοι ελπίζουν να μην είναι κάτι σοβαρό.

Ηρακλής Καβάλας-Ατρόμητος Λεκάνης: 5-0

Ο Ηρακλής Καβάλας δεν δυσκολεύτηκε στο ματς με τον Ατρόμητο Λεκάνης και επιβλήθηκε με 5-0, για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 32 ο Κρομμύδας έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 52 και στο 56 πέτυχε άλλα δύο τέρματα, για το 2-0 και το 3-0 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ. Στο 75 ο Σαντογιάννης ανέβασε τον δείκτη στο 4-0 και στο 90 ο Αντωνιάδης διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

**Ποδοσφαιριστής του Ηρακλή Καβάλας είναι και επίσημα ο Θεόδωρος Παπαδόπουλος προερχόμενος από AsV Degernbach e.v.(Γερμανίας).

Κεραυνός Καλλιράχης-Μακεδονικός Αγιάσματος:  0-0

Ντέρμπι έγινε στο γήπεδο της Καλλιράχης στο παιχνίδι του τοπικού Κεραυνού με τον Μακεδονικό Αγιάσματος που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Το ματς είχε δύναμη και πάθος και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν χωρίς όμως κάποιος να πανηγυρίσει για κάποιο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Νάνο και στην εξέλιξη της φάσης ο Μυλωνάς σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, υπό διαμαρτυρίες. Στο 76 αποβλήθηκαν Μετάνι και Φουφουδάκης και οι δύο ομάδες τελείωσαν με 10 παίκτες στο ματς.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β-ΠΑΟΚ Καβάλας: 2-0

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ πήρε τη νίκη, με 2-0, στο τοπικό ντέρμπι του Κωτσάλου με τον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Κουτσογιαννάκη και στην επανάληψη ο Τσιτσόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.