http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Τέσσερα «διπλά», αήττητος στην κορυφή ο Κεραυνός Ελευθερών
Sunday, 29 September 2019 18:46

Ο Κεραυνός  Ελευθερών πέρασε, με 0-2, από το «Δ. Παρίδης» και παραμένει στη κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 4 νίκες σε ισάριθμα ματς. Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας, ΑΕ Πιερέων 2004 και Κεραυνό Κρηνίδων. Ισοπαλίες σε Ακροβούνι και Πολύστυλο. Αναλυτικά:

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα -Κεραυνός Ελευθερών:  0-2

Ο Κεραυνός Ελευθερών είχε την  υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο «Δ. Παρίδης» με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και κατέκτησε το «διπλό» με 0-2. Το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο χωρίς  τέρματα. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και στο 60 ο Ζ. Κωνσταντάρας με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 72, μετά από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Μπένα για το 0-2.

Ασπίδα Πολυστύλου-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο Πολύστυλο μεταξύ της Ασπίδας και του Βυζαντίου για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο 10λεπτο όμως στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε και η Ασπίδα είχε καλές στιγμές με Ταξίδη και Ζαρίμη. Στο 25 ο Μιχαηλίδης έκανε το 0-1 και στις καθυστερήσεις το Βυζάντιο είχε δοκάρι. Στο 75 ανατροπή στην περιοχή και πέναλτι υπέρ της Ασπίδας. Στην εκτέλεση πήγε ο Ταξίδης που ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά το Βυζάντιο πίεσε και πάλι όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Α.Ο. Ποταμιάς-ΑΕ Πιερέων 2004: 1-4

Η ΑΕ Πιερέων 2004 κατέκτησε την 2η σερί της νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, αυτή τη φορά εκτός έδρας με 1-4 επί του ΑΟ Ποταμιάς στο γήπεδο της Παναγίας. Ο Τσιρίδης έκανε το 0-1 και ο Παυλίδης το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Αιμ. Κόλλα μείωσε σε 1-2. Ο Τσομπάνογλου με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-3 και ο Γ. Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

**Η διοίκηση της ΑΕ Πιερέων 2004 ευχαρίστησε αυτήν του ΑΟ Ποταμιάς για την άψογη φιλοξενία.

Μ.Α. Φιλίππων-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 3-4

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με το χορταστικό 3-4, πέτυχε η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στο γήπεδο των Φιλίππων επί του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Κεχαγιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ –η μπάλα κόντραρε και σε αντίπαλο-έκανε το 0-1. Ο Καραγιάννης με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το 0-2. Ο Χορόζογλου μείωσε σε 1-2 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 58 ο Γαϊτατζής, με κεφαλιά μετά από φάουλ, ισοφάρισε σε 2-2. Λίγο μετά ο Ζέκια κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Κεχαγιάς για το 2-3. Ο Τσιπουρόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 2-4 και στο 90 με αυτογκόλ του Κεχαγιά διαμορφώθηκε το τελικό 3-4.

Α.Σ. Παγγαίο-Αίας Παναγίας: 5-2

Ο Αίας Παναγίας, που παρατάχθηκε με απουσίες παίκτες στο γήπεδο της Νικήσιανης, προηγήθηκε στο ματς της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον ΑΣ Παγγαίο όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν το τρίποντο με 5-2. Ο Τζανετής έκανε το 0-1 όμως ο Β. Δουρτμές ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Σπ. Βατίτσης πήρε τα σκήπτρα, πέτυχε χατ-τρικ για το 4-1. Ο Παπακώστας μείωσε σε 4-2 και ο Πετρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Ελπίδες Καβάλας-Κεραυνός Κρηνίδων:  0-4

Ο Κεραυνός Κρηνίδων πέρασε, με 0-4, από το Ενωσιακό γήπεδο και την κόντρα με τις Ελπίδες Καβάλας για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1. Δύο τέρματα πέτυχε ο Ξηντάρας και από ένα ο Μπορέμπας και ο Μόσχος.

Ατρόμητος Ακροβουνίου -Μακεδονικός Αμισιανών   2-2

Ισόπαλο με 2-2, έληξε το γειτονικό ντέρμπι στο Ακροβούνι μεταξύ του Ατρόμητου και του Μακεδονικού Αμισιανών για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 μέχρι το 20λεπτο όμως ο Ατρόμητος αντέδρασε, μείωσε σε 1-2 πριν την λήξη του ημιχρόνου, ισοφάρισε σε 2-2 και είχε ευκαιρίες για να σκοράρει όμως ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού έσωσε την εστία του. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να… κλέψουν το ματς λίγα λεπτά πριν την λήξη όταν έχασαν πέναλτι.

Στο 15ο λεπτό τετ-α-τετ του Παπαδόπουλου πέρασε και τον Χωλίδη και σε κενή εστία έκανε το 0-1. Στο 18 με εύστοχο πέναλτι ο Λόλακας έκανε το 0-2. Στο 22 χέρι στην περιοχή και πέναλτι υπέρ του Ατρόμητου. Στην εκτέλεση πήγε ο Σαουλίδης που μείωσε σε 1-2. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47, παλιά από πλάγιο του Κουλαρά και ο Αμιάδης έκανε πλάγια σουτ στο απέναντι  γάμα για το 2-2. Στο 82 ο Λόλακας εκτέλεσε πέναλτι για τον Μακεδονικό όμως έπιασε ο Χωλίδης.