http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): 3Χ3 για Άρη Ζυγού και Άρη Πρίνου
Sunday, 22 September 2019 19:15

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): 3Χ3 για Άρη Ζυγού και Άρη Πρίνου

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Άρης Ζυγού και ο Άρης Πρίνου έκαναν το 3Χ3 στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, μετά τις νίκες επί του Ηρακλή Καβάλας και της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ αντίστοιχα. Εκτός έδρας τρίποντα για Μακεδονικό Αγιάσματος και Ποντιακό Ποντολιβάδου, ισοπαλίες στο Λιμένα και στην Λεκάνη. Αναλυτικά:

Θεαγένης-Κεραυνός Καλλιράχης: 1-1

Μοιρασμένο το τοπικό ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας στο γήπεδο του Λιμένα και τελικά Θεαγένης και Καλλιράχη μοιράστηκαν και τους βαθμούς (1-1). Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα. Στο 60 ο Καραντόλας έκανε το 1-0 και στο 86 ο Λαπούσι ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Άρης Πρίνου-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄:   4-2

Ο Άρης Πρίνου είχε την υπεροχή και κατέκτησε το τρίποντο στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Καβάλα 2004 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 4-2. Στο 19ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Μαλίμης όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 30 πάσα του Μαλίμη, και ο Εράλντ. Μπούικο έκανε το 1-0. Στο 34 ο Κουτσογιαννάκης ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 70 κεφαλιά του Μαλίμη για τον Ηλιάδη που έκανε το 2-1. Στο 75 ο Ασήμογλου ανέβασε τον δείκτη στο 3-1. Στο 82 ο Ηλιάδης με σουτ έκανε το 4-1. Στο 89 ο Κουτσογιαννάκης διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

**Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΒΑΛΑ 2004/ΑΕΚ Β' ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΠΡΙΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΨΟΓΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.

Ποσειδών Καβάλας-Μακεδονικός Αγιάσματος:   0-2

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος είχε την υπεροχή στο ματς με τον Ποσειδώνα Καβάλας στο Χαλκερό και κατέκτησε το «διπλό», με 0-2. Στο 15 ο Ν. Εμμανουηλίδης έκανε το 0-1 και στο 41 ο Τσακμάκης σκόραρε για το 0-2. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι πιο απειλητικοί όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Ηρακλής Καβάλας-Άρης Ζυγού: 2-3

Πολύ καλό το παιχνίδι στο Βερούλειο, μεταξύ του Ηρακλή Καβάλας και του Άρη Ζυγού για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας που είχε τελικά νικητή τον φιλοξενούμενο με ολική ανατροπή στο σκορ, 2-3. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 1-0 με τον Πελτέκη, είχαν δύο δοκάρια και ευκαιρίες για άλλα τέρματα. Ο Άρης αντέδρασε στην επανάληψη και αρχικά ο Ταταλιάς ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βλαχογιάννης έκανε το 1-2 και ο Μπαζιάμης με κεφαλιά το 1-3. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Καλόγρηας μείωσε στο τελικό 2-3.

Ατρόμητος Λεκάνης-ΠΑΟΚ Καβάλας: 1-1

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι στη Λεκάνη μεταξύ του Ατρόμητου και του ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το 1-0 έγινε με αυτογκόλ του Ηλιόπουλου, μετά από εκτέλεση κόρνερ και προσπάθεια του να διώξει. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο 93 ο Καληντέρης ισοφάρισε σε 1-1. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ηλιόπουλος.

Άγιος Λουκάς-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 0-1

Πολύτιμο «διπλό, με 0-1, για τον Ποντιακό Ποντολιβάδου στο Κωτσάλου στην κόντρα με τον Άγιο Λουκά, που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες βασικών παικτών. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ-τρίποντο στο 85ο λεπτό με… περιπετειώδη τρόπο. Σέντρα του Κωνσταντινίδη, κεφαλιά του Εμμανουηλίδη απόκρουση και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης  σκόραρε. Ο Ποντιακός είχε και δοκάρι με τον Παπαδόπουλο.