http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Αήττητοι παραμένουν Ακροβούνι, Ελευθερές και Παγγαίο
Sunday, 15 September 2019 20:02

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Αήττητοι παραμένουν Ακροβούνι, Ελευθερές και Παγγαίο

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου, ο Κεραυνός Ελευθερών και ο ΑΣ Παγγαίο μετρούν από δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας. «Διπλό» για τον ΑΟ Ποταμιάς, εντός έδρας νίκες για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και τον Αίαντα Παναγίας. Ισοπαλία στους Φιλίππους. Αναλυτικά:

Ακαδημία Ελπίδες Καβάλας-Α.Ο. Ποταμιάς: 2-4

Ο ΑΟ Ποταμιάς κατέκτησε το «διπλό» με 2-4 στο Ενωσιακό γήπεδο και στην κόντρα με τις Ελπίδες για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 για να ισοφαρίσει ο Δημόπουλος σε 1-1 και το ημίχρονο έληξε με 1-2. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-3 και το 1-4 για να μειώσει ο Δημόπουλος στο τελικό 2-4. Για τον ΑΟ Ποταμιάς δύο γκολ πέτυχε ο Αιμ. Κόλλα, ένα ο Τσομπανίδης και ένα ο νεαρός Καζόλης.

Στο 30ο λεπτό της συνάντησης τραυματίστηκε ο ποδοσφαιριστής του Α.Ο. Ποταμιάς, Γιάννης Πετρίδης και ο πρόεδρος των Ελπίδων Παναγιώτης Αρσωνιάδης τον μετέφερε στο Γ.Ν. Καβάλας, απέκτησε  ράμματα στο κεφάλι και μάλιστα τον κράτησαν προληπτικά.

**Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς ευχαριστεί την αντίστοιχη των Ελπίδων για την φιλοξενία. Ιδιαίτερα ευχαριστεί τον Παναγιώτη Αρσονιάδη γιατί φρόντισε τον τραυματία παίκτη του συλλόγου. Μάλιστα το πρωί της Κυριακής τον μετέφερε μέχρι το λιμάνι της Κεραμωτής για να επιστρέψει στο νησί.

**Ο άσος του ΑΟ Ποταμιάς, Γ. Πετρίδης, ευχαριστεί και προσωπικά  τον κ. Αρσωνιάδη για την βοήθεια, το τρέξιμο και το ενδιαφέρον που έδειξε προς το πρόσωπο του. Όπως ανέφερε του φέρθηκε σαν «παιδί του».

Κεραυνός Ελευθερών-Μακεδονικός Αμισιανών:   4-1

Ο Κεραυνός Ελευθερών κατέκτησε τη νίκη, με 4-1 επί του Μακεδονικού Αμισιανών για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με ανατροπή και πάλι στο σκορ, φτάνοντας στο 2Χ3. Ο Σπίνος έκανε το 0-1 για την ομάδα του Άρη Μαγκαφίνη.  Ο Γ. Κωνσταντάρας ισοφάρισε σε 1-1 και ο Βαμβακίδης την ανατροπή για το 2-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Θεοδοσιάδης ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 και ο Νέκογλου διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΑΣ Παγγαίο-Κεραυνός Κρηνίδων: 1-0

Δύο στα δύο για τον ΑΣ Παγγαίο μετά και το 1-0 επί του Κεραυνού Κρηνίδων. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με καλές στιγμές εκατέρωθεν και κρίθηκε στο 83ο λεπτό με κεφαλιά-γκολ του Πετρόπουλου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαζούδη. Ο Πετρόπουλος είχε και ένα δοκάρι στο ματς.

Φιλική ήττα για την Ασπίδα Πολυστύλου

Ένας πολύ σημαντικός φιλικός αγώνας πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 14/9 στο γήπεδο του Πολυστύλου. Η τοπική Ασπίδα είχε την τιμή να υποδεχτεί το τμήμα Κ19 της ιστορικής ομάδας της Δόξας Δράμας, που για την ιστορία κέρδισε με 4-0. Την αναμέτρηση παρακολούθησε πλήθος κόσμου μεταξύ αυτών και ο νέος τεχνικός των «μαυραετών» Κώστας Ανυφαντάκης παρέα με τον πρώην επαγγελματία ποδοσφαιριστή Αντώνη Λαδάκη.

Μ.Α. Φιλίππων-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, στο ματς της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μεταξύ του ΜΑ Φιλίππων και του Βυζαντίου. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και στο 48 μετά από ωραίο συνδυασμό και σουτ του Κεσετζή έγινε το 0-1. Στο 80 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι στην περιοχή, στην εκτέλεση πήγε ο Χορόζογλου για το τελικό 1-1.

Πολλά τα παράπονα των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία του αγώνα, για φάσεις χέρι στην περιοχή που δεν δόθηκαν υπέρ τους πέναλτι.

Αίας Παναγίας-Α.Ο. Κάρυανης: 1-0

Μέτριο ήταν το παιχνίδι στο γήπεδο της Παναγίας μεταξύ του τοπικού Αίαντα και του ΑΟ Κάρυανης για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορία. Κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων με το γκολ του Καλπακίδη, με σουτ έξω από την περιοχή, στο 68ο λεπτό.

Ατρόμητος Ακροβουνίου -ΑΕ Πιερέων 2004: 5-0

Πεντάρα για τον Ατρόμητο Ακροβουνίου στο άτυπο γειτονικό ντέρμπι με την ΑΕ Πιερέων 2004 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 27ο λεπτό ο Σαουλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Στο 39 προσπάθεια του Τουμπαρίδη, μονοκόμματο σουτ του Αμιάδη για το 2-0. Στο 50 ο Λαζαρίδης με σουτ έκανε το 3-0. Στο 58 σουτ του Τουμπαρίδη έξω από την περιοχή για το 4-0 και στο 69 ο Αμιάδης διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα -Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 4-3

Αγγλικό σκορ (4-3) στο «Δ. Παρίδης» στο παιχνίδι μεταξύ του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας, με εναλλαγές στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ρούγα όμως ο Παντίδης ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Ο Παντίδης και ο Σταματάκης έκαναν την ολική ανατροπή για το 3-1  υπέρ του ΠΑΟΚ όμως η Ένωση αντέδρασε, είχε ευκαιρίες και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, 3-3. Αρχικά, ο Κεχαγιάς με απευθείας κόρνερ μείωσε σε 3-2 και στη συνέχεια, λίγα λεπτά πριν την λήξη, ο Ζαπίδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κεχαγιά έκανε το 3-3. Στην φάση της ισοφάρισης ο Ζέκια αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα καθώς κλώτσησε έναν κουβά. Στο 89 παράλληλη του Παντίδη και ο Πουρσαϊτίδης πετάχθηκε και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.