http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Θεαγένης, Άρης Ζυγού, Άρης Πρίνου και Ηρακλής έκαναν το 2Χ3
Sunday, 15 September 2019 19:49

Ο Θεαγένης, ο Άρης Ζυγού, ο Άρης Πρίνου και ο Ηρακλής Καβάλας έκαναν το 2Χ3 στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. «Διπλό» για τον Ατρόμητο Λεκάνης, εντός έδρας νίκη για τον Ποντιακό Ποντολιβάδου. Άνευ αγώνα νίκη για την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄. Αναλυτικά:

Άγιος Λουκάς-Ατρόμητος Λεκάνης:  0-3

Ο Ατρόμητος Λεκάνης κατέκτησε το «διπλό» στο Κωτσάλου με 3-0 επί του Αγίου Λουκά για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1. Δύο τέρματα πέτυχε ο Πετρόφ που επέστρεψε στην δράση μετά από σοβαρό τραυματισμό και ένα ακόμη ο Καλογήρου.

Άρης Ζυγού-Θράκη Γραβούνα:    4-1

Ο Άρης Ζυγού είχε την υπεροχή και κατέκτησε τη νίκη επί της Θράκης Γραβούνας με 4-1 κάνοντας το 2Χ3 στο ξεκίνημα της σεζόν στον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Κορδήστη. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 και το 3-0 φτάνοντας παράλληλα σε  χατ-τρικ. Ο Ι. Ναθαναηλίδης μείωσε στο 88 με εύστοχο πέναλτι (3-1). Στις καθυστερήσεις ο Μητσιός διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Κεραυνός Καλλιράχης-Ηρακλής Καβάλας:   0-1

Ο Ηρακλής Καβάλας πέρασε, με 0-1, από το γήπεδο της Καλλιράχης και την κόντρα με τον τοπικό και ιδιαίτερα μαχητικό Κεραυνό για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και στο 82 ο Πελτέκης με εύστοχο πέναλτι –το κέρδισε ο Μιχαηλίδης- έκανε το 0-1 που έμελλε να είναι και το γκολ που έκρινε το ματς.

**Η διοίκηση του Ηρακλή Καβάλας ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Κεραυνού Καλλιράχης για την φιλοξενία. Καλή η διαιτησία του αγώνα.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Θεαγένης: 0-3

Ο Θεαγένης πέρασε, με 0-3, από το Κωτσάλου και το ματς με τον ΠΑΟΚ Καβάλας για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με γκολ του Φούφα. Ο Φούφας ξαναχτύπησε στην επανάληψη και ένα ακόμη τέρμα πέτυχε ο Παπαβασιλείου. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες στο ματς όμως δεν κατάφεραν να τις  αξιοποιήσουν ώστε να αλλάξουν τα εις βάρος τους δεδομένα. Ο Θεαγένης μετρά 2 νίκες σε ισάριθμα ματς ενώ ο ΠΑΟΚ μένει στο μηδέν.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Άρης Πρίνου:  1-3

Ο Άρης Πρίνου είχε την υπεροχή στο γήπεδο του Αγιάσματος στο ματς με τον τοπικό Μακεδονικό και κατέκτησε το «διπλό» με 1-3 κάνοντας παράλληλα το 2Χ3. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Νάνου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή φτάνοντας σε τρία τέρματα, δύο με τον Μαλίμη και ένα με τον Ασήμογλου. Στο 2ο λεπτό ο Άρης είχε δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή του Εραλ. Μπούικου.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Ποσειδών Καβάλας: 2-0

Ο Ποντιακός κατέκτησε το τρίποντο στην κόντρα της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με αντίπαλο τον Ποσειδώνα. Στο 20ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γ. Κωνσταντινίδη έγινε το 1-0. Στο 32 κάθετη μπαλιά του Π. Κανταϊδη και ο Σίμου έκανε το 2-0 και αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ. Ο Ποσειδών αντέδρασε στο δεύτερο με την είσοδο των Οικονόμου, Γραμματικόπουλου και Δόνου είχε αρκετές επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει σε γκολ. Στο 75 εκτέλεση φάουλ του Γραμματικόπουλου στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο ακυρωθέντα γκολ ως οφσάιντ.