http B΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Η πρωταθλήτρια Κεραμωτή και οι άλλοι
Sunday, 31 March 2019 11:40

B΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Η πρωταθλήτρια Κεραμωτή και οι άλλοι

Η Κεραμωτή έχει στεφθεί εδώ και μια εβδομάδα πρωταθλήτρια του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πανηγυρίζει για την επιστροφή της στα σαλόνια της Α΄ κατηγορίας. Για την 20η αγωνιστική επιβλήθηκε με 6-0 του Μαίανδρου Γέροντα. Με νίκες συνέχισαν ο 2ος Απόλλων Χρυσοχωρίου και ο 3ος στην κατάταξη Μακεδονικός Αγιάσματος. Σπουδαίο «διπλό» για την Παναγία, τρίποντο για τον ΑΟ Ποταμιάς, λευκή ισοπαλία στο Ποντολίβαδο. Αναλυτικά:

Κεραμωτή-Μαίανδρος Γέροντα: 6-0

Ευρεία νίκη, με 6-0, κατέκτησε η πρωταθλήτρια του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας Κεραμωτή με αντίπαλο τον Μαίανδρο Γέροντα για την 20η αγωνιστική. Το ημίχρονο έληξε με 4-0 και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλες δύο φορές. Από 2 τέρματα πέτυχαν ο Αρμάντο Ράμο και ο Φαμπιόλ Μούτσα. Από μια φορά σκόραραν ο Ρομέο Μανούσι και ο Μπουζέλος.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Μυρμιδόνες Καβάλας: 5-3

Αγγλικό σκορ, 5-3, στο γήπεδο του Χρυσοχωρίου στην κόντρα του τοπικού Απόλλωνα με τους Μυρμιδόνες Καβάλας για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με γκολ του Τριάντη μετά από σέντρα του Χατζάτογλου (0-1). Στο 18 ο Μπουτζούρογλου από πάσα του Κουμούτση ισοφάρισε σε 1-1. Στο 20 ο Χατζάτογλου με ωραίο σουτ έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Μυρμιδόνες, 1-2. Στο 36 ο Κουμούτσης ισοφάρισε σε 2-2 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στην επανάληψη, το Χρυσοχώρι μπήκε καλύτερα και στο 60 έκανε την ολική ανατροπή για το 3-2 με τον Νικολόπουλο. Στο 71 με σέντρα σουτ του Νικολόπουλου έγινε το 4-2. Ο Αντωνάκης, μετά από λάθος συνεννόηση μεταξύ αμυντικού και τερματοφύλακα, μείωσε σε 4-3. Στο 85 ο Μουζίκα διαμόρφωσε το τελικό 5-3 και ο Απόλλων βρίσκεται σταθερά στην 2η θέση της κατάταξης.

Ποσειδών Καβάλας-Αίας Παναγίας: 2-3

Σπουδαία νίκη, με 2-3, πέτυχε ο Αίας Παναγίας στο Χαλκερό με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Καβάλας στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-1 από το 25ο λεπτό με προσπάθεια του Γιριχίδη (η μπάλα βρήκε και στον Καραμπάση). Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48, πέναλτι υπέρ της Παναγίας σε  χέρι στην περιοχή. Στην «βούλα» πήγε ο Κοντάκης για το 0-2. Στο 53 ο Τσαγκαράκης… τσίμπησε τη μπάλα για το 1-2 και στο 58 ο Μουρουζίδης… τσίμπησε και πάλι την μπάλα και έφερε το ματς στα ίσα, 2-2. Στο 75 σε μια αντεπίθεση ο Κοντάκης σκόραρε για το 2-3. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ποσειδών είχε την κατοχή, πίεσε όμως  δεν κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα.

**Ο έμπειρος επιθετικός του Ποσειδώνα Καβάλας, Νίκος Μωϊσίδης, ανακοίνωσε πως κρεμά τα παπούτσια του.

Α.Ο. Ποταμιάς-Πανιώνιος Ξεριά: 2-1

Ο ΑΟ Ποταμιάς υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 30/3 τον Πανιώνιο Ξεριά για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-1. Στο 5ο λεπτό ο Πέτσι με σουτ από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 50 εκτέλεση κόρνερ του Σπυριάδη, κεφαλιά του Θωμά για το 2-0. Στο 75 ο Μπαργκάν μείωσε σε 2-1 και λίγα λεπτά μετά ο Νικουλάε έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση.

**Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς, ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές της ομάδας συγχαίρουν τον γενικό αρχηγό Νίκο (Εμμανουήλ) Λιάπη και τη σύζυγό του Νατάσα Μπαδέκα για την γέννηση του γιου τους. Εύχονται να είναι υγιής και καλότυχος.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Ατρόμητος Λεκάνης: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι στο Ποντολίβαδο μεταξύ του Ποντιακού και του Ατρόμητου Λεκάνης για την 20η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, είχε ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές και θα μπορούσαν αμφότεροι να πάρουν την πολύτιμη νίκη όμως αρκέστηκαν στο «Χ».

Φάρος Μαριών-Μακεδονικός Αγιάσματος: 1-4

Ο Φάρος Μαριών υποδέχθηκε τον Μακεδονικό Αγιάσματος στο γήπεδο της Καλλιράχης στο ματς της 20ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εμπειρία των παικτών τους πήραν το «διπλό» με 1-4. Ο Παπαργυρίου έκανε το 0-1 και το 0-2. Ο Νικολαϊδης σκόραρε για το 0-3 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Με αυτογκόλ έγινε το 0-4 και ο Μπραστιανός με πλασέ από την περιοχή μείωσε στο τελικό 1-4.

**Η διοίκηση του Φάρου Μαριών ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Κεραυνού Καλλιράχης για την παραχώρηση του γηπέδου. Εκφράζει επίσης τα θερμά συλλυπητήρια για τον πρόωρο χαμό του γενικού αρχηγού του Μακεδονικού Αγιάσματος, Φ. Γατίδη.