http Β΄ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Πεντάρα για το Ορφάνι, «διπλά» για Φωλιά, Κεραυνό Ελευθερών και Ακροβούνι
Sunday, 24 March 2019 19:10

Ο ΜΑ Ορφανίου επιβλήθηκε του Βυζαντίου  για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και συνεχίζει το αήττητο του. Εκτός έδρας νίκες κατέκτησαν ο Αστέρας Φωλιάς, ο Κεραυνός Ελευθερών και Ατρόμητο Ακροβουνίου. Εντός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ Αγίου  Ανδρέα. Αναλυτικά:

Μ.Α. Ορφανίου-Βυζάντιο: 5-1

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε άλλη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, αυτή τη  φορά με 5-1 επί του Βυζαντίου για την 19η αγωνιστική. Στο 45ο λεπτό ο Γ. Κουκούτσης έκανε το 1-0 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 50 ο Λόλη έκανε το 2-0. Στο 55 ο Γ. Κουκούτσης ξαναχτύπησε για το 3-0. Στο 70 ο Κεσετζής μείωσε σε 3-1 όμως ακολούθησαν δύο τέρματα του Γιάννα για το τελικό 5-1.

ΑΕ Πιερέων 2004-Αστέρας Φωλιάς: 0-3

Ο Αστέρας Φωλιάς δεν συνάντησε δυσκολίες στο γήπεδο του Μελισσοκομείου στην κόντρα της 19ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κέρδισε με 0-3, με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Στο 15ο λεπτό ο Ξανθόπουλος έκανε το 0-1, στο 28 ο Χατζησάββας έκανε το 0-2 και στο 36 ο Ξανθόπουλος σκόραρε για το 0-3 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 1-0

Πολύτιμη νίκη, με 1-0, κατέκτησε στο «Δ. Παρίδης» ο ΠΑΟΚ Αγίου  Ανδρέα επί της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Στο 5ο λεπτό ο Τσαρούχας είχε δοκάρι, στο 20 είχε ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ του Φέρκου, στο 32 πολλαπλά σουτ και αποκρούσεις του νεαρού Φασουλή, και ο Σιδηρόπουλος με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 45 ο Ρούγας έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη είχαν μια καλή στιγμή με τον Ρούγα και ένα σουτ με τον Μαστανιάδη όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Α.Σ. Παγγαίο-Κεραυνός Ελευθερών:  0-4

Ο Κεραυνός Ελευθερών κατέκτησε το «διπλό» με 0-4 επί του ΑΣ Παγγαίο για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα βρέθηκε στην 3η θέση. Το ημίχρονο στο γήπεδο των Αντιφιλίππων, που δεν ήταν σε καλή κατάσταση, ήταν 0-3. Από δύο  τέρματα είχαν ο Ι. Μυτιληναίος και ο Κλωναρίδης.

Α.Ο.Ελαιοχωρίου-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 0-1

Ο ΑΟ Ελαιοχωρίου είχε περισσότερες καλές στιγμές στο ματς με τον Ατρόμητο Ακροβουνίου για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν την ουσία, κατάφεραν να βρουν δίκτυα και κατέκτησαν πολύτιμο «διπλό». Το παιχνίδι ήταν δυνατό, οι δύο ομάδες πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα και το χρυσό γκολ σημειώθηκε στο 80ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, εκτέλεση κόρνερ του Κ. Σαουλίδη και ο Γ. Σαουλίδης με προβολή έκανε το 0-1.

**Η διοίκηση του Ατρόμητου Ακροβουνίου ευχαρίστησε την αντίστοιχη του ΑΟ  Ελαιοχωρίου για την φιλοξενία. Παράλληλα, έδωσε συλλυπητήρια για τον άδικο και πρόωρο χαμό του νεαρού Παναγιώτη, προς την οικογένεια του αλλά και την οικογένεια του ΑΟΕ.