http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Στην πρώτη θέση η Δόξα Αμυγδαλεώνα
Sunday, 17 March 2019 19:21

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Στην πρώτη θέση η Δόξα Αμυγδαλεώνα

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα… πάτησε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και τη νίκη στο ντέρμπι με τον Ηρακλή  Καβάλας αλλά και την ήττα του Μακεδονικού Αμισιανών στο γήπεδο του  Πρίνου (δεν έχει κάνει ωστόσο το ρεπό της στον β΄ γύρο). Για την 18η αγωνιστική ισόπαλο έληξε το ντέρμπι του Κωτσάλου, ισοπαλία και στο Ενωσιακό, τρίποντο για την Ασπίδα Πολυστύλου. Αναλυτικά:

Άρης Πρίνου-Μακεδονικός Αμισιανών: 3-2

Ο Άρης Πρίνου έγινε η… αιτία που ο Μακεδονικός Αμισιανών έχασε την θέση του στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 18η αγωνιστική και αυτή της Θάσου κέρδισε με 3-2. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Εραλ. Μπούικου και ο Κυριατζής είχαν ευκαιρίες όμως στο 12ο λεπτό ο Βαμβακίδης έκανε το 0-1. Στο 35 ο Τ. Παπαδόπουλος είχε σουτ από το ύψος του πέναλτι άουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στο 46, εκτέλεση φάουλ του Καραβούζη, κεφαλιά του Κυριατζή για το 1-1. Στο 55 ο Άρης Πρίνου έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1, μετά από ένα δύο του Ερβ. Μπούικου με τον Εράλ. Μπούικου και σουτ του πρώτου. Στο 75 ο Ματσάγκος ισοφάρισε σε 2-2. Στο 90+ ο Εράλ. Μπούικου κέρδισε πέναλτι, που αμφισβητήθηκε από την πλευρά του Μακεδονικού, στην εκτέλεση πήγε ο Δούκας για το τελικό 3-2.

**Μετά την λήξη του αγώνα, ο προπονητής του Μακεδονικού Αμισιανών, Άρης Μαγκαφίνης, έκανε το τραπέζι στην αποστολή στο σνακ μπαρ που διατηρεί στο νησί.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Ηρακλής Καβάλας: 2-1

Σπουδαίο παιχνίδι στο γήπεδο του Αμυγδαλεώνα και μεγάλη νίκη για την τοπική Δόξα με 2-1 επί του Ηρακλή Καβάλας για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο όμως στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε και στο 30 ο Ηρακλής προηγήθηκε με πλασέ του Πελτέκη, μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ της Δόξας.

Στο 40 ο Ρίζος ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Το 2ο ημίχρονο ήταν δυνατό παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες και για τις δύο ομάδες. Στο 62 από μεγάλο πλάγιο, ο Αβραμίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 με ένα γκολ «ποίημα», με τακουνάκι λίγο έξω από την μικρή περιοχή. Στο 85 ο Σιούπας έβγαλε σωτήρια τετ-α-τετ παίκτη του Ηρακλή Καβάλας.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Δόξα Αμυγδαλεώνα παραμένει αήττητη από τα τέλη Νοεμβρίου του 2018 και από το απόγευμα της Κυριακής είναι στην κορυφή του ομίλου. Ο Ηρακλής Καβάλας είχε το απόλυτο στον 2ο γύρο του πρωταθλήματος με 6 νίκες σε έξι ματς.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το ντέρμπι στο Κωτσάλου μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους τυπικά μόνο φιλοξενούμενους να έχουν την υπεροχή και 2-3 καλές στιγμές. Στο 50 εκτέλεση κόρνερ του Παπανικολάου, τετ-α-τετ του Ξυλούδη απέκρουσε ο Τσανάκαλης και στην κόντρα επίθεση ο Τσέλα είχε προσπάθεια στο δοκάρι. Στο 60 σουτ του Ξανθόπουλου, η μπάλα βρήκε και στον Χατζατίδη, για το 1-0. Στο 78 εκτέλεση κόρνερ του Ντελμεκούρα, ο Ξυλούδης με 2η προσπάθεια ισοφάρισε σε 1-1. Στο 83 τετ-α-τετ του Ηλιάδη άουτ. Στο 85 ατομική προσπάθεια του Ντελμεκούρα που μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι. Πήγε ο ίδιος στην εκτέλεση όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 89 σουτ του Κορδήστη μόλις άουτ.

Ελπίδες Καβάλας-Άγιος Λουκάς: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι μεταξύ των Ελπίδων Καβάλας και του Αγίου Λουκά για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Οζγουρίδης έκανε το 1-0 και ο Βουλγάρογλου ισοφάρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα δοκάρι με τον Καραγιάννη αλλά και δύο χαμένα τετ-α-τετ.

Ασπίδα Πολυστύλου-Κεραυνός Καλλιράχης: 2-0

Πολύτιμη νίκη, με 2-0, για την Ασπίδα Πολυστύλου στο παιχνίδι με τον Κεραυνό Καλλιράχης για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό ο Πανταζίδης έκανε το 1-0 και στο 70 ο Χρήστογλου διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο 75 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μουζενίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους  υπεροχή οπότε έμεινε το 2-0 μέχρι την λήξη του αγώνα.