http B΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Διπλά» για Κεραμωτή, Γέροντα και Πανιώνιο Ξεριά
Sunday, 17 March 2019 18:47

B΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Διπλά» για Κεραμωτή, Γέροντα και Πανιώνιο Ξεριά

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Η Κεραμωτή πήρε το «διπλό» στο ντέρμπι με τον Ποσειδώνα για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Εκτός έδρας νίκες για Μαίανδρο Γέροντα αλλά και Πανιώνιο Ξεριά. Πολύτιμα τρίποντα για Απόλλωνα Χρυσοχωρίου, Μακεδονικό Αγιάσματος και Αίαντα Παναγίας. Αναλυτικά:

Μακεδονικός Αγιάσματος-Ατρόμητος Λεκάνης: 3-0

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος κατέκτησε το τρίποντο με 3-0 επί του Ατρόμητου Λεκάνης για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην 3η θέση της κατάταξης. Στο 40ο λεπτό ο Νάνος έκανε το 1-0 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 60 ο Χρ. Παπαδόπουλος σκόραρε για το 2-0 και στις καθυστερήσεις ο Τσακμάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στο πρώτο ημίχρονο, στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Τσακμάκης όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-ΑΟ Ποταμιάς: 2-0

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου είχε την υπεροχή κόντρα στον ΑΟ Ποταμιάς για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, πήρε το τρίποντο με 2-0 και παραμένει στην 2η θέση της κατάταξης. Στο 15ο λεπτό ο Μουζίκα έκανε το 1-0 και στο 52 ο Λούλη διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ποσειδών Καβάλας-Κεραμωτή: 0-2

Η Κεραμωτή πήρε το «διπλό», με 0-2, στο γήπεδο του Χαλκερού κόντρα στον Ποσειδώνα Καβάλας για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48, ο Φαμπιόλ Μούτσα έκανε το 0-1 για τους πρωτοπόρους. Ο Ποσειδών πίεσε και δημιούργησε δύο-τρεις καλές στιγμές. Στο 80 ο Αρμάντο Ράμο διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ανακοίνωση του Γ.Π.Ο Κεραμωτής 1973

«Μετά από ένα παιχνίδι με ένταση κ πάθος κ μετά από πολλά λόγια που ακουστήκανε μέσα στην έδρα του Ποσειδωνα η ομάδα μας πέρασε με σκορ 0-2. Ευχαριστούμε και ευχόμαστε το ποδόσφαιρο να δημιουργεί φίλους και όχι εχθρούς. Με εκτίμηση, Δ.Σ.ΚΕΡΑΜΩΤΗΣ»

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Μαίανδρος Γέροντα: 0-2

Ο Μαίανδρος Γέροντα ήταν ο μεγάλος νικητής του γειτονικού ντέρμπι με τον Ποντιακό στο Ποντολίβαδο, με 0-2, για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 25ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ του Ζαρκαντζά, με γυριστή κεφαλιά του Χισένι έγινε το 0-1. Στο 70 παράλληλη μπαλιά του Κλοκίδη για τον Λάσπατζη που διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο χαμένα τετ-α-τετ με τον Ζαρκαντζά και ένα ακόμη με τον Καμτσικλή. Στο φύλλο αγώνα γράφηκε πως θεωρείται αποβλητέος ο Γ. Κωνσταντινίδης (Ποντιακός).

**Η διοίκηση του Μαίανδρου Γέροντα ευχαρίστησε την αντίστοιχη του Ποντιακού Ποντολιβάδου για την άψογη φιλοξενία.

Φάρος Μαριών-Πανιώνιος Ξεριά: 0-4

Ο Πανιώνιος Ξεριά πέρασε νικηφόρα με 0-4 από το γήπεδο της Καλλιράχης όπου έγινε το παιχνίδι με τον  Φάρο Μαριών για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 45 ο Μπαργκάν έκανε το 0-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 50 ο Μπαργκάν σκόραρε για το 0-2. Στο 60 ο Γκόρδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και στο 85 ο Ρέστας διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Αίας Παναγίας-Μυρμιδόνες Καβάλας: 2-1

Πολύτιμη νίκη, με 2-1, κατέκτησε ο Αίας Παναγίας με αντίπαλο τους Μυρμιδόνες Καβάλας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με τον Θεοδοσιάδη, 0-1. Στο 35 ο Πασχάλης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 58 ο Π. Κωστίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα σε διεκδίκηση ο νεαρός Π. Κωστίδης χτύπησε στα δόντια, στα οποία είχε πρόσφατα κάνει εγχείρηση. Με την φάση αυτή δημιουργήθηκε ένταση και με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων επήλθε ηρεμία. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έγραψε στο φύλλο αγώνα το περιστατικό του τραυματισμού του νεαρού άσου του Αίαντα Παναγίας.