http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Νίκες για Αμισιανά, Άρη Πρίνου, Ηρακλή Καβάλας και Καλλιράχη
Sunday, 03 February 2019 17:04

Ο πρωτοπόρος του 2ου ομίλου Β΄ κατηγορίας, Μακεδονικός Αμισιανών, συνέχισε με νίκη στην 14η αγωνιστική ενώ ισόπαλο έληξε το ντέρμπι Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Δόξα Αμυγδαλεώνα. «Διπλά» κατέκτησαν ο Ηρακλής Καβάλας και ο Κεραυνός Καλλιράχης. Εντός έδρας νίκη για τον Άρη Πρίνου. Αναλυτικά:

Μακεδονικός Αμισιανών-Ελπίδες Καβάλας:  1-0

Ο Μακεδονικός Αμισιανών  λύγισε δύσκολα την αντίσταση των Ελπίδων Καβάλας, με 1-0, στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 50ο λεπτό με κεφαλιά ο Λόλακας μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι  Ελπίδες έμειναν με παίκτη λιγότερο από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο Κωτσάλου μεταξύ της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ και  Δόξας Αμυγδαλεώνα για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν δύο δοκάρια και δύο καλές στιγμές που απέκρουσε ο νεαρός Σιούπας. Πιο συγκεκριμένα, ένα δοκάρι είχε ο Βλαχογιάννης. Επίσης, σουτ του Κορδήστη, απέκρουσε ο Σιούπας και η μπάλα πήγε στο δοκάρι με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή. Ευκαιρίες έχασαν Ηλιάδης και Βλαχογιάννης.
Η Δόξα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, είχε μια ευκαιρία με τον Τσιτσόπουλο και στο 55 προηγήθηκε με γκολ του Τσιτσόπουλου (0-1). Στο 62 από κόρνερ του Παπανικολάου, απόκρουση του Σιούπα και ο Βλαχογιάννης με προβολή ισοφάρισε σε 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά υπήρξαν ευκαιρίες εκατέρωθεν όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Άγιος Λουκάς-Κεραυνός Καλλιράχης: 2-4

Σημαντικό «διπλό» για τον Κεραυνό Καλλιράχης, με 2-4, επί του Αγίου Λουκά στο Κωτσάλου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-3 και ο Μανασόπουλος μείωσε σε 1-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Έγινε το 1-4 και ο Νάνος μείωσε στο τελικό 2-4. Δύο τέρματα για τον Κεραυνό πέτυχε ο Γεροβαγγέλης και από ένα ο Τηλαβερίδης και Λάμπρου.

**Η διοίκηση του Κεραυνού Καλλιράχης ανακοίνωσε την απόκτηση, με υποσχετική από τον Θεαγένη, τον Κωνσταντίνο Λάμπρου. Επίσης, τον Μάκη Μακρή με μεταγραφή από την Δόξα Ραχούλας (ΕΠΣ Λάρισας).

Άρης Ζυγού-Ηρακλής Καβάλας: 2-3

Ο Άρης Ζυγού υποδέχθηκε τον Ηρακλή Καβάλας για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν σπουδαίο «διπλό» με 2-3 με ολική ανατροπή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο 20ο λεπτό ο Μιχαηλίδης με χτύπημα φάουλ έκανε το 1-0. Ο Πελτέκης ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι σε 1-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 55 ο Κρόκος κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Μπασδάνης για το 2-1. Στο 58 προσπάθεια του Αντωνιάδη στο δοκάρι και 2-2. Στο 88 ο Ανωτίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-3, υπό διαμαρτυρίες για οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις, ο Αναγνωστόπουλος έδωσε φάουλ υπέρ του Άρη Ζυγού υπό διαμαρτυρίες για την απόφαση του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί ο προπονητής του Ηρακλή Καβάλας, Γ. Γκιόκας. Στην εκτέλεση πήγε ο Μιχαηλίδης και απέκρουσε ο Πριονίδης για να λήξει το παιχνίδι.

Άρης Πρίνου-ΠΑΟΚ:  1-0

Ο Άρης Πρίνου βρήκε δίκτυα λίγο πριν την λήξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ και πήρε την πολύτιμη νίκη, με 1-0, για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 88ο λεπτό ο Τ. Παπαδόπουλος με πλασέ, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ερβ. Μπούικου και μπαλιά στο σημείο του πέναλτι. Στο 8ο λεπτό εκτέλεση του Μανολάρι απέκρουσε ο τερματοφύλακας και η μπάλα πήγε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Στο 38 ο Ερβ. Μπούικου με κεφαλιά σημάδεψε στο δοκάρι και άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το δικό τους δοκάρι με τον Οδ. Γεωργιάδη.